- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
05. 01. 2025.
07:00 >> 08:38
4
Čitaj mi:
ocjene
Do oružja samo uz ljekarske preglede
Rektor Kriminalističko-policijskog univerziteta Srbije prof. dr Zoran Đurđević u razgovoru za Portal RTCG istakao je da, gledajući sa profesionalnog stanovišta, svako ko želi oružje mora proći ljekarski pregled, sa posebnim akcentom na psihološke testove. On je naglasio da svi moraju obezbijediti i posebne sefove za čuvanje oružja.
On je rekao da nedavni masakr na Cetinju, kada je Aco Martinović ubio 12 ljudi, nije spreman da komentariše konkretno, ali gledajući sistemski, može se sa profesionalne tačke gledišta uočiti nekoliko stvari vezano za model analize i rada kao model kojim se unaprjeđuje efikasnost policije.
"Prvo, potrebno je utvrditi funkcionalnu analizu rada policije, koja podrazumijeva analizu organizacionog modela, analizu modela rada, da li se primjenjuje model rada usmjeravan obavještajnim informacijama, što podrazumijeva izradu dokumenta Strateške procjene javne bezbjedosti. Odnosno, da se identifikuju glavni bezbjednosni problemi (organizovani kriminal, visokotehnoloski, korupcija, nasilnički, akcizne robe, i drugo), zatim višestruki izvršioci tih djela, žarišne tačke - i u odnosu na to mjere koje policija preduzima", naglasio je Đurđević.
On je rekao da je potrebna i analiza pravnog okvira rada policije, analiza kadrovskih potencijala, sistem edukacije i karijerni sistem koji mora da eliminiše politizaciju. Tu je, dodaje, i analiza tehničke opremljenosti policije.
Vezano za nelegalno posjedovanje oružja, naš sagovornik je rekao da je način na koji su riješili problem u Srbiji dobar.
"Razdvojili smo režim nošenja od režima posjedovanja. Svako ko želi oružje mora proći ljekarski pregled, sa posebnim akcentom na psihološke testove. Svi moraju obezbijediti posebne sefove za čuvanje. Dobra je akcija predaje oružja u ilegalnom vlasništvu bez pravnih posljedica. Mislim da je sada pravi trenutak", kazao je Đurđević.
Imajući u vidu da postoji crno tržište vatrenog oružja, kaže da je potrebno da ta tema bude prioritet i poseban predmet analize Strateške procjene, gdje će se sagledati putevi kretanja i nosioci aktivnosti. Napominje i konvertibilno oružje koje se u nekim zemljama prodaje lako a postoji fabrika u našem okruženju koja to oružje pretvara u oružje koje se koristi u izvršenju krivičnih djela.
"Više o ovoj temi imate u SOCTA, to je procjena prijetnje od teškog i organizovanog kriminala. Mi smo region kako tranzita, tako i region iz kojeg kreće oružje ka drugim djelovima Evrope", kazao je Đurđević.
Kako je rekao, nasilje je rezulat velikog broja faktora od ličnih, porodičnih i faktora zajednice i društva.
"Da bismo uspjeli nešto da uradimo moramo imati definisan sistem reakcije koji će uticati na svaki od njih, to podrazumijeva rad od porodice, vrtića, škola, koji će imati model sa indikatorima za procjenu nasilničkog ponašanja", naveo je Đurđević.
Cetinjanin Aco Martinović (45) koji je u tom gradu ubio 12 osoba, a ranio četiri, još 2005. godine je uslovno osuđen zbog nasilničkog ponašanje. Policija je ranije kod njega primijetila antisocijalno ponašanje uz zahtjev za psihijatrijski pregled. Martinoviću je tada propisana terapija u Domu zdravlja, ali nije upućen u specijalnizovanu zdravstvenu ustanovu.
Govoreći o profilu masovnog ubice, vršilac dužnosti direktora Uprave policije (UP) Lazar Šćepanović kazao je ranije da je Aco Martinović rođen 1979. godine u Cetinju. Bavio se popravkom, odnosno lakiranjem automobila. Bio je neoženjen, bez djece, i živio je sam.
Šćepanović je kazao i da se ubica, prema zvaničnim podacima Uprave policije, nije vodio kao operativno interesantno lice.
Tokom 2022. godine, službenici Uprave policije su raspolagali operativnim saznanjima da Martinović, posjeduje u ilegalnom posjedu vatrenog oružje.
Policija je, kako kaže Šćepanović, pretresla Martinovićevu porodičnu kuću, 28. novembra 2022. godine, i pronašli su dvije vazduše puške, 43 komada metaka različitog kalibra, jednu veću improvizovanu ekpslozivnu napravu velike razorne moći i set za čišćenje vatrenog oružja.
"Za ovo krivično djelo ubica je osuđen prvostepeno na kaznu zatvora u trajanju od tri mjeseca, koja presuda nije postala pravosnažna", kazao je, između ostalog, Šćepanović.
Policija je tada, kako kaže, prepoznala antisocijalno ponašanje ovog lica, nakon pretresa i obavljenog razgovora, te su stoga inicirali prema Domu zdravlju Cetinje zahtjev za vršenje psihijatrijskog pregleda, shodno Zakonu o zaštiti i ostvarenju prava mentalno oboljelih
"Ovo lice je sprovedeno Ministarstvu zdravlja, odmah nakon pretresa, gdje je, prema dobijenim infomacijama, licu propisana terapija u Domu zdravlja i tom prilikom nije upućeno u specijalnizovanu zdravstvenu ustanovu“ naveo je šef crnogorske policije.
Коментари4
Остави коментар