- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
25. 11. 2024.
08:45 >> 08:57
Čitaj mi:
centar za ženska prava
Hitno obučiti ljude koji rade sa žrtvama nasilja
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama iskazujemo solidarnost sa svim žrtvama i tražimo da Vlada Crne Gore krene u odlučnu akciju protiv ovog gorućeg problema koji posebno ugrožava živote žena i djece i čiji međugeneracijski uticaj razara budućnost našeg društva. saopšteno je iz NVO Centar za ženska prava.
Istakli su značaj novog izvještaja GREVIO – nezavisne grupe eksperata Savjeta Evrope za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, čija je objava 22. novembra 2024. godine prošla bez reakcije Vlade Crne Gore, iako se odnosi na sprovođenje pravno obavezujuće Konvencije Savjeta Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) koja je već punih 10 godina na snazi u Crnoj Gori.
"Iako u pomenutom izvještaju prepoznaje uglavnom zakonodavne napore Crne Gore, GREVIO ističe i mnoštvo problema koji ugrožavaju efikasnu zaštitu žrtava i identifikuje oblasti koje zahtijevaju hitnu akciju vlasti Crne Gore u oblastima podrške, zaštite i obezbjeđivanja pravde za žrtve nasilja. GREVIO navodi da su štetni rodni stereotipi i patrijarhalni stavovi prisutni u svim sektorima crnogorskog društva, uključujući medije i politiku, da utiču na stavove profesionalaca koji rade sa žrtvama ili počiniocima, kao što su policajci, tužioci, sudije, socijalni radnici i zdravstveni radnici i sugeriše njihove hitne obuke, ističe se u saopštenju.
Navode i da programi psihosocijalnog tretmana za počinioce nasilja treba da se fokusiraju na promjenu ponašanja, umjesto na medicinski tretman.
GREVIO ukazuje na ozbiljne nedostatke u osiguravanju brze i nepristrasne reakcije policije u slučajevima nasilja nad ženama.
"Podsjećajući na nalaze objavljene u izvještaju o osnovnoj evaluaciji 2018. godine, GREVIO poziva crnogorske vlasti da osiguraju da se negativan uticaj koji nasilje nad ženama ima na njihovu djecu zakonski prepozna i da incidenti nasilja nad ženama budu obavezni zakonski kriterijum koji treba uzeti u obzir prilikom odlučivanja o vršenju roditeljskog prava i kontaktu sa djecom. Takođe predlaže uvođenje smjernica za postupanje sudija u takvim slučajevima, kao i obaveznu saradnju i razmjenu informacija sa krivičnim i prekršajnim sudovima i policijom kako bi sudije koje vode parnične postupke u vezi vršenja roditeljskog prava imale sve relevantne informacije za donošenje odluka", piše u saopštenju.
GREVIO predlaže da se kroz zakonske ili druge mjere osigura da Centri za socijalni rad u svojim izvještajima eksplicitno navedu svako nasilje koje im je prijavljeno ili uočeno i snažno ohrabruje crnogorske vlasti da poboljša uslove za nadgledane posjete i osigura da osoblje u centrima za socijalni rad razumije svoju ulogu i odgovornost u nadgledanju i dokumentovanju ovih posjeta, kao i da izdvoji adekvatne resurse za stvaranje odgovarajućih uslova za takve posjete u prostorijama centara za socijalni rad.
Zabrinuti su u vezi +zaštite žrtava zbog ograničene dostupnosti i/ili upotrebe hitnih zabrana prilaska i drugih zaštitnih mjera i naglašava potrebu hitnog unaprjeđenja saradnje između relevantnih institucija u procjeni rizika po žrtve.
"GREVIO poziva crnogorske vlasti da omoguće dostupnost hitnih zaštitnih mjera svim žrtvama nasilja nad ženama, bez obzira da li se djelo krivično goni i da obezbijede da se prilikom odlučivanja o zaštitnim mjerama djeca uzmu u obzir po službenoj dužnosti; da primjenu ovih mjera efikasno nadgledaju, bez stavljanja nepotrebnog tereta na žrtve, i da osiguraju da se njihovo kršenje adekvatno sankcioniše. Naglašavaju i obavezu države da osigura odgovarajuće resurse za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama, uključujući održivo i dugoročno finansiranje nevladinih organizacija koje pružaju specijalizovane usluge podrške ženama žrtvama nasilja", piše u saopštenju.
GREVIO posebnu pažnju poklanja obrazovanju i preporučuje prilagođavanje školskih materijala promociji rodne ravnopravnosti i nestereotipnih rodnih uloga, uključivanje u formalne obrazovne kurikulume edukacije o problemu nasilja nad ženama i pitanju slobodnog pristanka u seksualnim odnosima.
Naročito upozoravaju na mogućnost da uvođenje sistema licenciranja pružalaca socijalnih usluga ugrožava kvalitet pružanja usluga žrtvama nasilja, jer kriterijumi za dobijanje licence mogu biti teško dostižni za manje nevladine organizacije.
Коментари0
Остави коментар