- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
22. 11. 2024.
16:38 >> 16:54
Čitaj mi:
EMISIJA "LINK"
"Čuvati antibiotike da bi imali čime da se liječimo"
Antibiotici su ljekovi koji se isključivo koriste za liječenje bakterijskih infekcija. Crna Gora je veliki potrošač, a u odnosu na zemlje EU, u samom je vrhu. To je povodom Svjetske sedmice svjesnosti o antibioticima, u Linku Radija Crne Gore, saopštila Lidija Čizmović iz Instituta za ljekove i medicinska sredstva.
Prekomjerno korišćenje antibiotika izaziva antimikrobnu rezistenciju, to jest otpornost bakterija na njihovo dejstvo, što je veliki globalni problem i ogromna prijetnja javnom zdravlju. Ako se sa tim nastavi, antibiotici neće djelovati ni u slučaju banalnih infekcija.
Ti ljekovi ne smiju se koristiti ,,na svoju ruku", čemu pribjegava nemali broj ljudi. U situaciji kada su neophodni, moraju se koristiti pravilno, isključivo u odredjenom vremenskom intervalu, u odgovarajućoj dozi i dovoljno dugo, ukazuje farmaceutkinja Čizmović.
Upozorava da antibiotike moramo čuvati zato što nećemo imati čime da se liječimo jer farmaceutske kuće ne proizvode nove antibiotike.
Pedijatrica Vjera Janković podsjetila je da roditelji bez preporuke ljekara djeci ne smiju davati nikakve ljekove, pogotovo antibiotike, koji narušavaju odnos dobrih i loših bakterija u crijevima, a time i imunitet. Antibiotici mogu biti i okidači za neke honične bolesti, koje će se kasnije ispoljiti, poput reumatoidnog artritisa, dijabetesa itd.
U ovom periodu, 95% respiratornih infekcija izazivaju virusi, pa antibiotici ne pomaẓ̌u, ističe dr Janković. Dijete koje ima povišenu temperaturu, kašalj, curenje iz nosa, treba da dobije simptomatsku terapiju. Najvaẓ̌nija je prevencija, da se dijete zdravo hrani, da ima uredan san i da puno vremena provodi u prirodi.
Čak i kada je malo hladno, mnogo je bolje boraviti u prirodi, nego u zatvorenom prostoru. Prema riječima dr Janković, prevencija je i vakcinacija, održavanje higijene, te često pranje ruku.
Коментари0
Остави коментар