- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
22. 11. 2024.
15:15 >> 15:15
1
Čitaj mi:
GRAĐANSKA ALIJANSA
Izmjenama Zakona omogućiti afirmativnu akciju za romsku populaciju
Izmjene i dopune Zakona o izboru odbornika i poslanika trebalo bi da omoguće afirmativnu akciju za romsku populaciju, kako bi dobili priliku da budu dio parlamenta i sa te pozicije vode direktnu borbu za svoja prava, kazao je ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka.
Kako je saopšteno iz Građanske alijanse (GA), Đeka je to rekao na panelu pod nazivom „Crna Gora nepregledno polje diskrimnacije“, koji je ta nevladina organizacija (NVO) danas organizovala.
Iz GA su naveli da je na panelu zaključeno da diskriminacija pripadnika romske populacije, ali i žena predstavlja kompleksan problem, izazvan društvenim predrasudama, institucionalnom nepravdom i ekonomskim nejednakostima.
Komentarišući postojeća zakonska rješenja, Đeka je kazao da rade na novom krovnom zakonu o zaštiti jednakosti i zabrani diskriminacije, zakonu o Zaštitniku ljudskih prava i sloboda Crne Gore i zakonu o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja.
Pored dobrog zakonskog okvira, kako je istakao, potrebno je raditi na jačanju institucija u cilju izgradnje povjerenja građana.
Poslanica Posebnog kluba poslanika Radinka Ćinćur ukazala je na činjenicu da više od 50 odsto crnogorskog stanovništva čine žene, od kojih 60 odsto ima visoko obrazovanje, a 80 odsto završene master studije.
Ona je pozvala žene da se uključe u politiku i ne dozvole da isključivo muškarci budu na rukovodećim pozicijama i odlučuju o pitanjima koja se tiču njihovog položaja.
Ćinćur je rekla da bi na pozicijama odlučivanja trebalo da budu najsposobniji, što, kako tvrdi, trenutno u Crnoj Gori nije slučaj.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković istakao je da su žene najugroženija kategorija, i da, samim pojavljivanjem na političkoj sceni i preuzimanjem funkcija, automatski postaju meta.
Komentarišući položaj romske populacije u Crnoj Gori, on je ukazao na važnost sticanja građanskopravnog statusa, bez kog je nemoguće govoriti o ostvarivanju prava i sloboda zagarantovanih Ustavom.
Bjeković je naveo da vjeruje da Romi i Romkinje mogu biti aktivni učesnici društvenog života.
Programski direktor Građanske alijanse Milan Radović je, u uvodnom obraćanju, kazao da multikulturalnost, kao temeljno opredjeljenje Crne Gore zasnovano na odsustvu diskriminacije, zahtijeva posvećenost svih aktera, jer je njena izgradnja kontinuirani proces koji umnogome zavisi od političkog ambijenta i prevazilaženja brojnih izazova.
Vršilac dužnosti šefa Misije OEBS-a u Crnoj Gori Đovani Gabasi rekao je da rješavanje problema diskriminacije zahtijeva saradnju između vladinih institucija, civilnog društva i međunarodnih partnera.
Iz GA su naveli da je današnjom panel diskusijom formalno obilježen početak drugog modula Škole političkih studija i Akademije za žene, koji ta NVO ovog vikenda organizuje u Budvi.
Коментари1
Остави коментар