- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
02. 11. 2024.
18:10 >> 18:10
NOVI CIKLUS
Obuka u oblasti primjene CLIL metodologije u bilingualnoj nastavi
U Podgorici je otpočeo novi ciklus obuka u oblasti primjene CLIL metodologije u bilingualnoj nastavi za nastavnike razredne nastave. Obuku sprovodi Centar za strane jezike i prevodilaštvo Double L u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija.
Kako je saopšteno iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, obuku koja je u toku pohađaju nastavnici iz osnovnih škola "Vuk Karadžić", "Vladimir Nazor", "Oktoih", "Vuk Karadžić", iz Podgorice, kao i osnovnih škola ,"Đerđ Kastrioti – Skenderbeg” i "Mahmut Lekić" iz Tuzi.
"Do kraja novembra, kroz četiri planirane obuke, proći će oko 45 nastavnika koji će na ovaj način unaprijediti svoje pedagoške vještine i obogatiti rad sa učenicima kroz dvojezičnu nastavu. Obuke će se nastaviti i u 2025. godini za škole u ostalim opštinama u Crnoj Gori, kako bismo od septembra 2025/2026. imali još veći broj odjeljenja obuhvaćenih ovim program", piše u saopštenju.
CLIL metodologija predstavlja inovativni pristup u kojem učenici kroz sadržajnu nastavu spontano uče jezik, istovremeno usvajajući znanja iz različitih nastavnih predmeta.
"Na ovaj način djeca razvijaju jezičke vještine i ključne koncepte nastavnih predmeta, što pozitivno utiče na njihov kognitivni razvoj i priprema ih za buduće akademske izazove. Kontinuirana CLIL obuka omogućava nastavnicima da usvoje savremene metodološke pristupe i integrišu inovativne alate, čineći nastavu dinamičnom i prilagođenom potrebama svakog učenika. Program obuhvata osnovne principe CLIL metodologije, razvoj interaktivnih nastavnih materijala, primjenu digitalnih resursa, kao i tehnike evaluacije i prilagođavanja nastave individualnim potrebama učenika. Implementacijom dvojezične nastave i obukom nastavnika za CLIL pristup, ulaže se u budućnost crnogorskog obrazovnog sistema i postavljaju temelji za kvalitetno i moderno obrazovanje. Kroz ovakve inicijative pružamo našim nastavnicima vještine i alate za uspješno vođenje bilingvalnih učionica, obogaćujemo njihovo iskustvo i na taj način doprinosimo sveobuhvatnom razvoju generacija koje će kroz znanje i jezičke kompetencije biti spremne za buduće izazove. Od školske 2024/2025. godine nastava po CLIL pristupu zastupljena je u deset odjeljenja prvog razreda u osnovnim školama u Crnoj Gori, a da su u ovu svrhu posebno opremljeni i CLIL kabineti", podvučeno je u saopštenju.
Коментари0
Остави коментар