- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
29. 10. 2024.
14:02 >> 14:03
Čitaj mi:
DIO DONACIJE EU
Mojkovac dobio 500 kanti za otpad i presu za baliranje
Mojkovac je dobio 500 kanti za razvrstavanje reciklabilnog otpada i presu za baliranje otpada, a inicijativa je dio donacije Evropske unije, koja se realizuje putem projekta ,,BEST Saradnja u upravljanju otpadom – Do održive životne sredine“.
Ta je inicijativa dio donacije Evropske unije, koja se realizuje putem projekta "BEST Saradnja u upravljanju otpadom – Do održive životne sredine“.
Kako je kazao Ivan Ašanin, koordinator projekta i potpredsjednik za investicije i razvoj Opštine Mojkovac, donaciju u vidu kanti za razdvajanje otpada dobio je i grad Novi Pazar.
"Na unapređenju sistema raditi i u opštinama Kolašin, Bijelo Polje i Tutin na osnovu ugovora koji je potpisan sa Ministarstvom finansija, Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije. Osim donacije nove opreme, u okviru projekta za opštinu Mojkovac su izrađena dva dokumenta i to Lokalni plan upravljanja otpadom i Analiza stanja i mapa puta za cirkularnu ekonomiju", rekao je Ašanin.
U cilju zaštite životne sredine, u Mojkovcu su u toku projekti sanacije nesanitarnih deponija, a kao najznačajniji poduhvat sigurno se izdvaja sanacija deponije Zakršnica, koja se nalazi na samoj obali Tare, nedaleko od centra opštine.
Iako se može činiti da je reciklaža u jednom domaćinstvu mala stvar, svaki građanin svojim ponašanjem doprinosi kolektivnim naporima da se smanji zagađenje, kao i količine otpada koje završavaju na deponijama.
"Imajući u vidu da je Austrija jedan od primera najbolje prakse u upravljanju otpadom, kroz projekat je finansirana i studijska posjeta Beču, gdje su učestvovali svi partneri projekta, sa fokusom na razmenu znanja i učenja iz austrijskog iskustva u domenu unapređenja sistema upravljanja otpadom, kao i na primarnu selekciju otpada, sa ciljem povećanja količine recikliranog otpada", istakao je Vesko Delić, predsjednik Opštine Mojkovac.
Reciklažno dvorište je izgrađeno 2020. godine, čija je vrijednost koštala oko dva miliona eura, a tehnički prijem je urađen krajem 2022. godine.
Namjena reciklažnog dvorišta je za odvojeno prikupljanje i privremeno skladištenje manjih količina posebnih vrsta otpada, a namjena pretovarne (transfer) stanice je prebacivanje otpada od kamiona sa malom zapreminom u veće kontejnere 30 metara kubnih (15 do 18 t).
Stacionarnom presom otpad se presuje u kontejner 30 metara kubnih, koji se kasnije transportuje na regionalnu deponiju.
Direktor za ekonomsko-finansijske poslove u JKP „Gradska čistoća“ iz Novog Pazara Suad Ljajić kazao je da je kilogram koji prikupimo i predamo operaterima ne završava na deponiji.
"Jedan kilogram plastike vrijedi koliko osam kilograma mokrog otpada, manje prostora zauzima, manje troškova pravi i sprečava samozapaljivanje deponija u ljetnjim mesecima. Država je 2022. godine donijela Zakon o planu upravljanja otpadom, a do 2031. godine se od svake lokalne samouprave očekuje da sprovede date mere, pri čemu ovakvi projekti imaju značajnu ulogu", zaključio je Ljajić.
Коментари0
Остави коментар