- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
22. 07. 2024.
16:10 >> 16:10
dionica Bar-Ulcinj-Sukobin
Raspisan tender za izradu Idejnog rješenja Jadransko-jonskog autoputa
Monteput d.o.o. raspisao je tender za izradu Idejnog rješenja Jadransko – jonskog autoputa, dionica Bar-Ulcinj-Sukobin.
Iz te kompanije je saopteno da taj projekat, dužine 42 km, ima ključnu ulogu u unapređenju saobraćajne infrastrukture i povezivanju južnog dijela Crne Gore sa Albanijom, čime će se, kako su naveli u saopštenju, doprinijeti ekonomskom i turističkom razvoju regiona.
"Svrha izrade ove tehničke dokumentacije je detaljno ispitivanje varijantnih rješenja i definisanje optimalnog koridora trase Jadransko – Jonskog autoputa na potezu od južnog portala tunela Sozina, prema Baru i Ulcinju do granice sa Albanijom u reonu graničnog prelaza Sukobin. Idejnim rješenjem će se definisati optimalna trasa, stvoriti uslovi za izradu sljedećih faza projektne dokumentacije i u konačnom, definisati uslovi za izgradnju ove saobraćajnice. Ovaj projekat ima za cilj, ne samo poboljšanje saobraćajne povezanosti, već i valorizaciju turističkih potencijala i unapređenje regionalne saradnje", navodi se u saopštenju.
Početna tačka dionice je južni portal tunela Sozina, dok je završna tačka granični prelaz Sukobin.
Planirano je šest petlji duž trase: kod južnog portala tunela Sozina, u zonama Bara, Starog Bara, naselja Pečurice, Vladimira i graničnog prelaza Sukobin. Računska brzina na glavnoj trasi je 100km/h, a sadržaće i četiri saobraćajne trake od po 3.50 m, dok će imati dvije zaustavne trake od po 2.5m.
"Prilikom izrade idejnog rješenja projektant treba da uradi najmanje dva varijantna rješenja trase, uz analizu položaja tunela, mostova, petlji i drugih pratećih objekata, kao i procjenu troškova izgradnje i održavanja. Poseban fokus će biti stavljen na očuvanje ekoloških i kulturnih resursa, zaštitu urbanih i ruralnih cjelina, vjerskih i arheoloških lokaliteta, te zaštitu prirodnih resursa kao što su izvorišta vode i vinogradi", navodi se u saopštenju.
U izradi idejnog rješenja neophodno je pridržavati se zakonske regulative, tehničkih propisa i standarda koji se odnose na predmet projektovanja i koji su važeći u Crnoj Gori. Takođe, kao osnovni propis za projektovanje saobraćajnice smatraju se TEM standardi i preporučena praksa.
"Budući da je u toku je izrada novog Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine, čija je namjera da, pored ostalog, definiše usaglašene koridore primarnih saobraćajnih pravaca, odnosno autoputeva i brzih saobraćajnica. Ovo Idejno rješenje, poslužiće kao osnov za opredjeljenje i definisanje preciznijeg položaja trase ispitivanog koridora Jadransko – Jonskog autoputa na ovom potezu, kao i donošenje konačne odluke vezano za rang i profil ove saobraćajnice, u Predlogu Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine", zaključuje se u saopštenju Monteputa.
Коментари0
Остави коментар