- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
26. 06. 2014.
08:23 >> 08:24
NVO PREPOROD
Najstariji zavisnik 53, najmlađi 14 godina
U Crnoj Gori 2012. godine 89 pacijenta je liječeno od bolesti zavisnosti od psihoaktivnih supstanci, što je 20 osoba više u odnosu na godinu ranije.
To je Pobjedi saopšteno iz Instituta zajavno zdravlje povodom Međunarodnog dana borbe protiv droga, koji se obilježava danas.
U IJZ naglašavaju da raspolažu isključivo podacima o korisnicima droga koji su se javili u zdravstvene ustanove zbog problema povezanih sa upotrebom psihoaktivnih supstanci, a da je za potpuniju i sveobuhvatniju sliku potrebno objediniti podatke iz više izvora.
Evidencija IJZ pokazuje da je među liječenim narkomanima najviše muškaraca, njih 69. Dominiraju oni starosne dobi od 30 do 39 godina (liječenih 43), i mladi između 20 i 29 godina (liječeno 24).
Izvršni direktor NVO Preporod Jovan Bulajić kaže da se nažalost širi granica počinjanja uzimanja narkotika.
„U Udruženju imamo zavisnike svih starosnih dobi i iz svih slojeva društva. Najstariji ima 53 godine. On je već 11 godina zavisnik. Najmlađi zavisnik koji je od nas tražio pomoć imao je 14 godina. Ne postoje pravila ni kada je riječ i socijalnoj strukturi, ima visoko obrazovanih, do najnižih slojeva. Mada najviše ih je sa srednjom školom“, rekao je Bulajić Pobjedi.
Prema posljednjim procjenama evropskog Centra za monitoring droga i zavisnost, najmanje 85 miliona odraslih ljudi koristilo je neki nedopušteni narkotik, što čini četvrtinu odrasle populacije u Evropi.
Bulajić ocjenjuje kako je nemoguće da roditelj ne primjeti da dijete uzima heroin, već da se zapravo radi o tome da ne žele da se suoče sa istinom.
Neki od simptoma su sklonost laganju, napuštanje starih prijatelja, bezrazložna ljutnja, izbjegavanje razgovora o drogama. Nekad se desi da dijete nestane iz kuće po raznim izgovorima, a kad se vrati izbjegava kontakt sa ukućanima naveo je on.
Znakovi tjelesnog propadanja su, teškoće u pamćenju i koncentraciji, slaba koordinacija pokreta, nepovezan i nejasan govor, poremećaji ritma prehrane i spavanja, gubitak tjelesne težine. Bulajić upozorava da na tržištu sada postoje farmakološki preparati koje osobama koji jesu u zavisnosti pomažu da to kamufliraju.
Коментари0
Остави коментар