- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
17. 05. 2024.
10:14 >> 10:26
Čitaj mi:
CDT
Crna Gora gubi korak u regulaciji digitalnih medija i dezinformacija
Crna Gora gubi korak u regulaciji digitalnih medija i dezinformacija, smatraju u Centru za demokratsku tranziciju.
Iz te nevladine organizacije podsjetili su da su Evropska komisija (EK) i Evropski parlament već ukazali da Crna Gora treba da zatvori svoj prostor za strano miješanje i manipulaciju informacijama i da krene u borbu protiv dezinformacija.
“I dalje nema vidljivih napora kojima bi se država zaštitila od ovih, gorućih problema”, rekli su iz CDT-a.
To je ključna poruka analize „Borba protiv dezinformacija i sloboda izražavanja: Koraci u regulisanju digitalne i medijske sfere u Crnoj Gori“, koju su za CDT uradili advokat Siniša Gazivoda i analitičarka javnih politika Jelena Berković.
Navodi se da, u vrijeme kada se u Evropskoj uniji (EU) dešavaju intenzivni i bitni procesi kojima se reguliše digitalni medijski prostor, a mnoge demokratije tragaju za efikasnim mehanizmima za zaštitu društava od pogubnog uticaja dezinformacija, Crna Gora djeluje kao da je zaglavljena u dobu analognih medija.
“To potvrđuje činjenica da crnogorski pravni okvir na bilo koji način ne prepoznaje mjere za borbu protiv dezinformacija”, kaže se u saopštenju CDT-a.
Oni su kazali da nagomilani i dobro poznati problemi, kao što su politički i ekonomski uticaj na medije, manjak uredničke samostalnosti, nedostatak samoregulacije, već godinama ne dozvoljavaju debatu o potrebi za boljom regulacijom medijskog prostora.
“I Crna Gora nenadoknadivo zaostaje u trci sa tehnologijom i tehnikama dezinformisanja”, dodaje se u saopštenju.
U CDT-u smatraju da država mora krenuti u harmonizaciju zakonodavstva sa evropskim Aktom o digitalnim uslugama i razmotriti izradu posebne strategije u borbi protiv dezinformacija, kako bi zaštitila građane/ke od štetnih stranih uticaja i dezinformacija.
“Takođe, neophodno je uspostaviti poseban parlamentarni odbor koji će se baviti dezinformacijama ali i konstantno pratiti politike EU u borbi protiv dezinformacija, i kroz unapređenje medijskog zakonodavstva poseban akcenat staviti na transparentnost vlasništva i finansiranja medija”, kaže se u saopštenju.
Iz CDT-a su rekli da, s obzirom na to da portali koji su fabrike dezinformacija i deklarisani uvoznici stranih uticaja svoje manipulativne aktivnosti sprovode apsolutno nekažnjeno, potrebno je analizirati dosadašnje strateške pravce usmjerene na sankcionisanje dezinformacija u pogledu opravdanosti i izvodljivosti.
“Sve to, naravno, uz poštovanje slobode govora koja mora ostati neprikosnovena”, ukazali su iz CDT-a.
Oni su naveli da u slučaju uvođenja mjera koje ograničavaju slobodu izražavanja, Crna Gora mora da vodi računa o standardima EU i Savjeta Evrope.
“A naročito da se takve eventualne mjere uvode samo radi zaštite legitimnih ciljeva predviđenih Evropskom konvencijom i da njihova primjena garantuje srazmjernost”, kaže se u saopštenju.
Коментари0
Остави коментар