Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

birn.me

27. 11. 2023. 15:00 >> 15:02

PODACI MUP-A

U Crnoj Gori sve više Njemaca, nekretnine kupuju na primorju

Podaci MUP-a pokazali da raste broj njemačkih državljana koji se doseljavaju u Crnu Goru, kao i da većina nekretnine kupuje u Baru i Ulcinju.

Ukupan broj njemačkih državljana koji su dobili dozvole za privremeni i stalni boravak u Crnoj Gori do 2021. godine nije prelazio 245, ali je već 2022. godine ta brojka porasla na čak 639 dozvola. Iz MUP-a navode da je od početka ove godine do kraja septembra 600 njemačkih državljana dobilo dozvolu za boravak u Crnoj Gori.

Nakon što je završio radne obaveze u svom stanu u centru Ulcinja, programer Stefan Eichler se spremao da ostatak dana provede na Velikoj plaži. Prije odlaska na plažu, Eichler je dogovarao večernji izlazak na WhatsAPP grupi koja okuplja desetine njemačkih državljana koji su se doselili u najjužniju crnogorsku opštinu.

"Često imamo okupljanja, a ovakav stil života - to ne postoji u Njemačkoj. Sve je ovdje polako", kazao je Eichler BIRN-u.

Polako je jedina riječ koju je naučio od kako je u Ulcinju kupio kuću iz koje radi isključivo sa njemačkim klijentima.

"Supruga i ja smo htjeli da se preselimo negdje na Balkan. Njemci su nam rekli da je Crna Gora prelijepa i onda smo počeli da istražujemo", kazao je on.

Eichler je samo jedan od više stotina Njemaca koji su se prethodnih godina doselili u Crnu Goru. Podaci koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) dostavilo BIRN-u pokazuju da raste broj Njemaca koji se doseljavaju u Crnu Goru a kao mjesto boravka uglavnom biraju Bar i Ulcinj.

"Dozvole za privremeni boravak ima 255 njemačkih državljana, za privremeni boravak i rad 174. Dozvole za produženi privremeni boravak ima 355, a dozvole za stalno naseljenje ima 120 državljana Njemačke", kazali su iz MUP-a.

Prema zvaničnim podacima MUP-a 60 odsto njemačkih državljana boravi u Baru ili Ulcinju, gdje je nastanjena i polovina Njemaca sa radnim dozvolama.

Prema podacima MUP-a iz juna ove godine, u Crnoj Gori živi više od 96.000 stranih državljana sa dozvolama za privremeni i stalni boravak, što je oko 15 odsto ukupnog broja stanovništva u zemlji.

Najbrojnija je ruska zajednica sa više od 26 hiljada državljana sa dozvolama za stalni boravak, od kojih većina živi u primorskim opštinama i Podgorici.

Rusi su u Crnu Goru počeli masovno da se doseljavaju nakon 2006. godine, kada su uglavnom kupovali nekretnine na primorju. Novi talas doseljavanja Rusa i Ukrajinaca uslijedio je nakon početka rata u Ukrajini prošle godine.

Prema podacima MUP-a u Crnoj Gori je brojna i turska zajednica sa 9.110 državljana Turske sa dozvolama za stalni boravak.

Zakonom o strancima precizirano je da strani državljani mogu boraviti u Crnoj Gori do 90 dana, dok im je za duži period neophodna dozvola za privremeni boravak. Ta dozvola se, između ostalog, može izdati stranom državljaninu koji posjeduje nekretninu u Crnoj Gori.

Agent za nekretnine Tihomir Rakočević tvrdi da je u prethodne dvije godine poraslo interesovanje Njemaca za kupovinu nekretnina u Ulcinju, pojašnjavajući da to nije bio slučaj ranije.

"Njemci uglavnom kupuju nekretnine u seoskim područjima. Traže da je van grada i da nije nešto u luksuznoj varijanti. To su starije kuće koje bi oni uređivali u svom etno stilu. Najviše traže jeftinije kuće u rasponu od 50 do 200 hiljada eura, u zavisnosti od veličine placa", kazao je Rakočević BIRN-u.

Prema podacima Centralne banke Crne Gore (CBCG) za prošlu godinu njemački državljani su na nekretnine u Crnoj Gori ukupno potrošili 57 miliona eura, a pratili su ih Rusi sa 50 miliona. Tokom 2021. godine građani Njemačke su u nekretnine u Crnoj Gori uložili ukupno 18,07 miliona eura.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније