Друштво
22. 09. 2023. 09:39 >> 09:39
ПОРУКА НАУЧНЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ
Не смије се дозволити даља девастација корита Мораче и изворишта “Боље Сестре”
Не смије се дозволити даља девастација корита ријеке Мораче и изворишта "Боље Сестре" до које је дошло дјеловањем антропогеног утицаја. То је порука научне конференције "Заштита природе и животне средине: стање, значај и перспективе".
Конференција се од 20. до 22. септембра одржава у Националном парку Проклетије која се организује поводом јубилеја 15 година рада Агенције за заштиту животне средине као и 32 године од доношења Декларације о еколошкој држави.
Како је саопштено из Регионалног водовода Црногорско приморје, током презентације, учесницима Научне конференције је указано на антропогени утицај на девастацију корита ријеке Мораче и изворишта "Боље Сестре".
"Од почетка функционисања регионалног водоводног система, започело се са нелагалним активностима експлоатације шљунка и пијеска у кориту ријеке Мораче, у оквиру зона санитарне заштите изворишта 'Боље Сестре'. То је довело до девастације корита и приобалног дијела ријеке Мораче и проблема са издашности изворишта 'Боље Сестре'. Са 2300 л/с, у континуираном периоду од 10 година, издашност изворишта 'Боље Сестре', током августа мјесеца у 2021. и 2022. години, опала је на свега око 265 л/с. Девастатори су спустили дно корита ријеке Мораче испод дозвољене границе од 10 мнв, на појединим секторима чак на свега 2,5 мнв, пробили водонепропусни слој глине и направили екоцид несхватљивих размјера", наводи се у саопштењу.
Локално становништво у Грбавцима је, како се додаје у саопштењу, остало без воде у бунарима, а ниво воде је спуштен за три до четири метра, тако да, како су казали, готово читаве године нијесу у функцији, управо због нелегалне експлоатације пијеска и шљунка.
"Да би провјерио своје ставове о узрочно-посљедичној повезаности нелегалне експлоатације шљунка и пијеска и пада издашности изворишта 'Боље Сестре', Регионални водовод је ангажовао представнике научне заједнице на изради анализа и студија", наводи се у саопштењу.
На Научној конференцији, истакнуто је да су предложене границе зона санитарне заштите, да је урађен Главни пројекат о одређивању и одржавању зона и појасева санитарне заштите за извориште "Боље Сестре", а који је достављен Управи за воде.
"Ово Друштво очекује да ће добити рјешење о проглашењу зона санитарне заштите у складу са Главним порјектом који је адекватно припремљен и урађен на научној бази", наводи се у саопштењу.
Такође, наглашено је да Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, у сарадњи са Регионалним водоводом, интензивно спроводи активности на реализацији мјера за санирање пада издашности изворишта "Боље Сестре" и обезбијеђивање додатних количина воде за потребе Црногорског приморја.
Представници ДОО "Регионални водовод Црногорско приморје" на конференцији били су Зоран Лакушић, Миладин Радовић и мр Жељко Раичевић, аутори научног рада "Антропогени фактор – узрочник пада издашности изворишта Боље Сестре".
Коментари 0
остави коментар