Друштво

rtcg.me

15. 09. 2023. 20:57   >>  21:03 7

УПОЗОРЕЊЕ ИЗ УНЕСЦО-А

Не градити ХЕ Комарница ако угрожава животну средину

Комитет за свјетску баштину УНЕСЦО-а упозорио је Црну Гору да мора обратити посебну пажњу на стање животне средине након изградње приоритетне дионице ауто-пута Смоковац-Матешево, посебно заштите кључних врста које су биле угрожене током радова. Такође Комитет је обавезао Црну Гору да оцијени свеобухватни могући утицај који би предложена изградња рудника олова и цинка у Мојковцу имала на стање животне средине. Све то се наводи у Нацрту извјештаја који је Комитет припремио о Црној Гори на сједници у Ријаду која се одржава од 10. до 25. септембра ове године. Портал РТЦГ имао је увид у дјелове тог извјештаја.

Посебно је важно што је Комитет упозорио Црну Гору да мора да обезбиједи да се могући утицај изградње ХЕ Комарница на опште универзалне вриједности и животну средину, мора оцијенити током предстојеће евалуације Европске агенције за животну средину (ЕИА).

Рок до када Црна Гора мора информисати Комитет о свим предузетим радњама истиче 1. децембра 2024. До тада Црна Гора је дужна да достави свеобухватан извјештај о свим корацима.

Што се тиче ХЕ Комарница, посебно је важно размотрити даље импликације које би ширење пројекта имало на Драгишницу и Парк природе Комарница, те се препоручује да не одобри пројекат ако би могао да има негативне посљедице на опште универзалне вриједности и животну средину.

БиХ и Србија се позивају да изградњу хидроелектране на Дрини прати свеобухватна процјена утицаја на животну средину, а да се стратешка процјена утицаја на околину мора обављати у сарадњи са Црном Гором.

Конкретно, такав позив се упућује БиХ за пројекат Бук-Бијела, гдје се тражи свеобухватна процјена утицаја на животну средину.

За све те пројекте Комитет препоручује Црној Гори, Србији и БиХ да све радње преузимају у координацији са тим Комитетом, како би се избјегло да се донесу неке одлуке чије би посљедице касније било тешко или немогуће отклонити.

Такође Црној Гори је препоручено да примјењује стриктне стандарде заштите животне средине када је у питању пројекат далековода Ластва Грбаљска - Пљевља.

Пратите нас на

Коментари 7

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније