Друштво
25. 08. 2023. 10:24 >> 10:26 7
УПРКОС ПРЕПОРУКАМА
Резолуција о осуди злочина тоталитарних режима није прихваћена у ЦГ
Црногорски парламент, иако је то двапут предлагала Нова српска демократија, није усвојио Декларацију о прихватању резолуције Парламентарне скупштине Савјета Европе (ПССЕ) о осуди злочина тоталитарних комунистичких режима. Одлуком тадашњих власти ДПС-а, ова декларација је одбијана.
Још 25. јануара 2006. године ПССЕ је усвојила резолуцију о "потреби међународне осуде злочина тоталитарних комунистичких режима“. Три године касније ово је учинила и Парламентарна скупштина ОЕБС-а. Потом се надовезао и Европски парламент.
Идеју о осуди злочина тоталитарних режима у СЕ предложио је још 2003. холандски посланик Рене ван дер Линден, који је касније био на челу скупштине Савјета Европе. Одговарајућа резолуција је требало да успостави историјску правду осудом злочина комунистичких режима.
Но, Скупштина Црне Горе одбила је још 2009. године, већином гласова, да на дневни ред уврсти Декларацију Нове српске демократије о прихватању резолуције Парламентарне скупштине Савјета Европе о осуди злочина тоталитарних комунистичких режима.
Предсједник Нове српске демократије Андрија Мандић казао је тада да се Декларацијом осуђују злочини који су, у име комунизма, почињени над грађанима Црне Горе од 9. маја 1945. године до успостављања вишепартијског система. Он је сматрао да парламент треба да прихвати резолуцију, јер се ради о европском документу којим ће се Црна Гора суочити са прошлошћу.
Мандић је казао да је Нова српска демократија била спремна да декларација садржи само један став који би гласио – прихвата се Резолуција ПССЕ о међународној осуди злочина тоталитарних комунистичких режима. Али, тадашња власт ДПС-а није прихватила те иницијативе.
Европски парламент донио је препоруку којом је нагласио да свака земља треба да одреди вријеме и начин обиљежавања сјећања на жртве тоталитарних режима и то прилагоди сопственој историји и традицији.
Тема је доспјела у фокус црногорске скупштине још једном, 2019.године. Тадашњи премијер Душко Марковић навео је током дебате са посланицима да Црна Гора није могла да се сматра самосталном потписницом резолуције ПССЕ 2006. године, али је изрекао и једну констатацију која је изазвала бројна чуђења.
"Југословенски социјализам, нарочито након раскида са Стаљином и увођења такозваног социјалстичког управљања и усвајање несврстане спољне политике, у кредибилној политичкој литератури углавном није сврставан у тоталитаризам“, рекао је Марковић.
Упркос захтјевима НСД и апелима НВО сектора, резолуција ПССЕ није прихваћена у црногорском парламенту.
Коментари 7
остави коментар