Друштво
20. 08. 2023. 12:07 >> 20:30 1
ЗАШТИТА ПАСИВНИХ ПУШАЧА
Код нас дозвољено пушење у аутомобилима, у ЕУ уведене забране
У појединим земљама се полемише о забрани дуванског дима у аутомобилима како би се заштитили пасивни пушачи. Њемачка планира да уведе дјелимичну забрану. На тај начин од изложености дима посебно желе да заштите дјецу и труднице. Пушење у аутомобилима потпуно је забрањено у само три земље Европске уније (Италија, Латвија и Литванија) од 2022. године. Црна Гора се налази међу онима у којима не постоји забрана пушења у аутомобилима.
У већини европских земаља још нема забране. Пушење у аутомобилима дозвољено је у 13 држава чланица ЕУ и 23 од 39 земаља у Европи, што је једнако забрани у шест од сваких 10 држава.
Црна Гора је међу земљама у којима не постоји забрана употребе дуванских производа у аутомобилима.
Земље без забране су Бугарска, Хрватска, Чешка, Данска, Естонија, Њемачка, Мађарска, Холандија, Пољска, Португал, Румунија, Шпанија, Шведска, Албанија, БиХ, Исланд, Црна Гора, Сјеверна Македонија, Норвешка, Србија, Швајцарска и Украјина.
У Црној Гори од 2019. године почела је примјена Закона о ограничавању употребе духанских производа којим је забрањено конзумирање дуванских производа у затвореном јавном и радном простору.
Из Министарства здравља Црне Горе посебно су нагласили да је бескомпромисно забрањено пушење у објектима или дјеловима угоститељских објеката, кафића, ресторана, гдје се служи храна и пиће.
Када је у питању Црна Гора, употреба дуванских производа потпуно је забрањена у ресторанима и баровима, школама и универзитетима, болницама и јавном превозу. У спортским објектима уведена је дјелимична забрана, што се и наводи на сајту организације Партнерство без дима (СФП).
Праксе код забране пушења у аутомобилима
Постоје три главне праксе у регулисању пушења у аутомобилима. Заправо, земље могу да то оставе нерегулисаним, односно да не забране или да примијене дјелимичну или потпуну забрану.
Према СФП-у, пушење у аутомобилима је потпуно забрањено у само три земље ЕУ од 2022. То су Италија, Летонија и Литванија. Потпуно је забрањено у Турској, земљи која је кандидат за чланство у ЕУ.
Неколико земаља расправљало је о забрани пушења у аутомобилима, а Њемачка је посебно близу томе.
"Пушење у аутомобилима с дјецом или трудницама треба забранити", рекао је њемачки министар здравља Карл Лотербах.
Министарство је припремило предлог измјена закона о заштити од дуванског дима и тиме се придружило њемачким савезним државама које већ годинама траже ову забрану.
Нацртом, које треба да прихвати још неколико министарстава, предвиђено је да се забрана пушења, која већ постоји у локалном јавном превозу, прошири и на затворена возила у којима су малољетници или трудница.
Од 2019. године неколико федералних држава покренуло је иницијативе за спровођење и проширење забране пушења па су почеле наметати новчане казне и од 3.000 еура.
Лаутербах такође жели да се забрана прошири на е-цигарете и производе на бази канабиса на мјестима гдје је пушење законом забрањено.
Нацрт закона ће бити разматран у њемачком Вијећу министара након консултација са осталим министарствима.
Коментари 1
остави коментар