Друштво
06. 06. 2023. 11:58 >> 11:58 1
ЦГО
Тужилаштвима наложено ефикасније процесуирање говора мржње
Центар за грађанско образовање (ЦГО) поздравио је одлуку в.д. Врховне државне тужитељке, Татјане Беговић, која се односи на писмено указивање Вишем државном тужилаштву у Подгорици и Вишем државном тужилаштву у Бијелом Пољу на обавезу да интезивирају рад и са посебном пажњом прате предмете формиране против учинилаца кривичних дјела изазивања националне, расне и вјерске мржње, као и да у овим постпцима хитно предузимају све радње у циљу што бржег доношења одлука.
Сарадник на програмима Василије Радуловић подсјећа да је та НВО почетком маја ове године поднијела в.д. ВДТ Беговић Иницијативу за давање упутства у поступању тужилаца приликом извршења кривичног дјела изазивања националне, расне и вјерске мржње, а са циљем да се институционално утиче на сензибилизацију тужилаца у дијелу опасности које носи ово кривично дјело, као и да се успостави пракса ефикасног, уједначеног и неселективног поступања у односу на овакве случајеве.
"ЦГО је раније информисан од стране в.д. ВДТ да обавезујуће упутство није најадекватнији механизам, али да ће бити предузете оне радње које су могуће у погледу доприноса Тужилаштва ефикаснијем сузбијању овог кривичног дјела", наводи се у саопштењу.
Напомињу да истраживања која је спроводио ЦГО у посљедњем периоду указују на забрињавајуће податке у дијелу радикализације друштва и повећења етничке и вјерске дистанаце, што како наводи Радуловић, као један свој манифестациони израз има и раст говора мржње у јавности.
"Да се у Црној Гори суочавамо са радикализацијом наводи близу половине грађана и грађанки (48.7%), а чак је 60% оних који сматра да је већина инцидената, којима јавно свједочимо у друштву у посљедње двије године, доминантно мотивисана вјерском и етничком нетрепљивошћу", казао је Радуловић.
Због свега, како је казао, радује брзо поступање в.д. ВДТ по Иницијативи ЦГО-а, иако се ради о првом кораку у доприносу ове институције у адресирању озбиљног проблема говора мржње по различитим основама.
"У овом контексту поздрављамо и брзо отварање предмета од стране Тужилаштва у случају недавних националистичких излива навијача ФК Сутјеска у Подгорици, које је ЦГО снажно осудио", наводи се у саопштењу.
Радуловић наводи да ће ЦГО пратити даље поступање у овом и сличним случајевима, како су казали у нади да ће свједочити пракси правовременог и одговорног поступања у свим овим предметима, а како би се заштитио мултикултурални и грађански концепт државе кроз заустављање таласа несанксионисаног говора мржње који постаје наша свакодневица.
Коментари 1
остави коментар