Друштво

K. Jанковић

31. 05. 2023. 15:31   >>  15:36

АЛАРМАНТНИ ПОДАЦИ

Од посљедица употребе дувана годишње у ЦГ умре 2.000 људи

Од посљедица употребе дуванских поизвода у Црној Гори годишње умре 2.000 људи, број пушача се рапидно повећава, а стручњаци се уздају у допуне Закона о ограничењу дуванских поизвода које би требало да допринесу да ова лоша навика буде сузбијена у што већој мјери. Ово су неке од оцјена са конференције која је данас организована поводом обиљежавања “Свјетског дана без дуванског дима”.

Догађај су организовали Институт за јавно здравље Црне Горе (ИЈЗЦГ) и Свјетска здравствена организација (СЗО).

Шефица канцеларије СЗО у Подгорици Мина Брајовић казала је да је овогодишњи слоган кампање “Гајимо храну, а не дуван”, којом се желио истаћи значај одрживих пољопривредних култура у односу на дуван, који је штетан не само за здравље човјека већ и за читаву животну средину.

“Потребна је снажна шполитичка воља да се стање промијени али и јаки прописи за контролу дувана који морају бити једнаки за све. Не смијемо дозволити да зарада дуванске индустрије буде испред здравља наше дјеце”, указала је Брајовић.

Вјерује да ће се одлучност државе Црне Горе показати допунама Закона како би се ограничио утицај дуванске индустрије.

“Прописи се морају односити и на контролу класичног, традиционалног дувана, али и нових дуванских производа. Они су јако штетни и не дозволите да вас ико завара да су ти производи алтернатива дувану, јер то није истина. Нарочито су им подложни млади”, истакла је Брајовић.

Проф. Др Агима Љаљевић, национална координаторка за контролу дувана у ИЈЗЦГ сагласна је да су нови производи јако штетни.

Указала је на податак да је 35,4 одсто пушача у нашој земљи и да је више од 17 одсто оних који су енкад приобали дуванске производе, што је алармантно.

“Више је мушкараца (36,2 одсто), него жена (34,5 одсто) који користе дуванске производе, али у неким популационим групама (младима), као што су то жене, старости између 18 и 24 године има за 1 одсто више жена, него мушкараца који активно користе дуванске производе”, навела је она.

Поменула је негативне ефекте по здравље корисника е-цигарета, које поред никотина, садрже огроман број токсичних хемикалија које су и канцерогене, због чега изазивају патолошке промјене у организму.

“Доказано је да е-цигарете садрже око 8.000 арома. Посебно су популарни ИQОС, снус, снуф, водене луле и слично”, навела је Љаљевић.

Директорица Директората за јавно здравље у Министарству здравља Ивана Живковић сагласна је да су подаци о употреби дувана код нас алармантни и наводи да се мјере контроле морају појачати.

“Сви штетни ефекти дуванског дима морају да се елиминишу, нмарочито кад говоримо о дјеци и младима који су изложени штетном утицају. Покренули смо низ активности да смањимо преваленцију, а допуне Закона ће нам у том смислу бити јако значајне”, навела је Живковић.

Навела је да је употреба дувана јако повезана са преваленцом кардиоваскуларних болести и можданих удара који су први узрок смрти у свијету.

Лидија Шћепановић из Агенције за заштиту животне средине рекла је да нико не размишља о утицају дувана на животну средину, од момента производње до самог отпада.

“За узгајање дувана се користи велика количина воде па то утиче на несташицу воде. Да не говоримо о загађењу ваздуха и ефекту стаклене баште. Компаније које убирају профит на овај начин морају да сносе одговорност зато што уништавају жиивотну средину”, рекла је она.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије