Друштво
27. 05. 2023. 21:40 >> 21:40 1
БАЈИЋ ПОРУЧИЛА
"Родна равноправност мора се схватити као стварна потреба друштва"
Родна равноправност се мора схватити као стварна потреба друс̌тва, а не само као услов за улазак у Европску унију (ЕУ), оцијенили су из Покрета за промјене (ПзП) наводећи да је неопходно увести политике једнаких могуц́ности.
Како се наводи у саопштењу кандидаткиње за посланицу ПзП-а, Анике Бајић, упркос томе што жене чине више од пола популације у Црној Гори, пракса показује да на мјестима одлучивања и даље доминирају мушкарци.
„Жене немају једнаке шансе приликом запошљавања, свака трећа трпи неки вид насиља, и јос̌ увијек смо далеко од толерантног друс̌тва у којем свако моз̌е несметано да уз̌ива своја права“, казала је Бајић.
Према њеним ријечима, наслијеђене негативне матрице стереотипа и предрасуда још увијек снажно оптерећују и усложњавају егзистенцију жена на овим просторима, па неријетко генеришу и вербално, психичко па и физичко насиље.
„Ако се и осмјеле да се истакну својим радом и залагањем у јавном животу, посебно политици, неријетко бивају подвргнуте вербалном насиљу, исмијане, понижене и на тај начин ослабљене за даљи политички утицај и углед“, рекла је Бајић.
Она је казала да су жене из рањивих категорија, посебно оне са инвалидитетом, двоструко дискриминисане, као и да су терет ЦОВИД кризе доминантно изнијеле жене.
Бајић је казала да све то „нас обавезује да као друштво препознамо дискриминацију са родног аспекта и уведемо политике једнаких могуц́ности“.
„Како би се ускладили са савременим цивилизацијским и демократским тековинама и постали хуманија дрз̌ава која поц̌ива на владавини права и пос̌товању основних људских права“, додала је Бајић.
Она је поручила да се родна равноправност мора схватити као стварна потреба нас̌ег друс̌тва.
„А не само као услов за улазак у ЕУ“, рекла је Бајић.
Она је казала да се зато мора системски дјеловати на економско оснаживање жене и отворити центре за з̌енско предузетнис̌тво на локалним нивоима.
Како је навела, неопходно је обезбиједити повољне кредитне линије у износу од најмање 15 хиљада ЕУР, са грејс периодом од двије до пет година и стимулисати најбоље предузетничке идеје у женском бизнису са бесповратним износом од три хиљаде ЕУР.
„Снажним стимулативним мјерама неопходно је подстаћи послодавце да запошљавају жене са инвалидитетом, самохране мајке, жене жртве породичног насиља, и креирати програме за брз̌у преквалификацију з̌ена, чинећи их конкурентнијим на трз̌ис̌ту рада“, казала је Бајић.
Она је рекла да се за оне з̌ене које нијесу биле у могуц́ности да раде, з̌ене домац́ице, з̌ене на селу, мора обезбиједити социјалну пензију у износу од најмање 250 ЕУР кад наврс̌е 60 година.
Бајић је рекла да је незапосленим мајкама потребно обзебиједити новц̌ану накнаду од 200 ЕУР за вријеме трудноц́е, као и адекватну подрс̌ку током трајања породиљског одсуства.
„Рад жена у кући се мора на адекватан начин финансијски надокнадити, као што се ради у напредним земљама“, сматра Бајић.
Она је предложила да као стимулативну мјеру, треба увести могућност двогодис̌њег породиљског одсуства мајкама које су родиле трец́е и свако сљедец́е дијете, а самохраним мајкама прописати могуц́ност породиљског одсуства док дијете не наврс̌и три године живота.
„Морамо основати Фонд за накнаду с̌тете з̌ртвама насиља, јер то су углавном жене и дјеца и оштро санкционисати сваки вид вербалног насиља над женама у јавном животу“, казала је Бајић.
Она је поручила да се сви заједно треба да се залажу за вец́е уц̌ес̌ц́е з̌ена на свим мјестима одлуц̌ивања, јер, како је додала, то је гарант остварења праведних и избалансираних политика на добробит укупног друштва.
Коментари 1
остави коментар