- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
27. 05. 2023.
07:27 >> 19:46
3
APRILSKI IZVJEŠTAJ
Spriječen uvoz 34.000 kilograma krompira zbog lošeg kvaliteta
Inspektori su u aprilu zabranili da u Crnu Goru uđe 19.144 kilograma krastavca, 3.020 kilograma grejpfruta i čak 34.000 kilograma krompira za koje je utvrđeno da imaju veću količinu pesticida od dozvoljene ili da kvalitet nije na propisanom nivou, pokazuje izvještaj u koji je Portal RTCG imao uvid.
Dokument su uradili inspektori Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, a pokazuje da je zbog utvrđenih neusaglašenosti sa propisanim zahtjevima sprječeno stavljanje na tržište 790 voćnih i sadnica ukrasnog bilja, 13,90 kilograma sjemena i 65.674 kilograma proizvoda iz uvoza.
Vraćeno je i 765 kilograma jagoda, 2006 kilograma tikvice, po 5.000 kilograma susama i sode bikarbone, 190 kilograma mladog luka i pošiljka sjemena paprike u količini od 3,90 kilograma.
Uništeno je čak 5. 000 kilograma brašna, 10 kilograma sjemena heljde, ukupno 34.000 kilograma krompira, 1.324 kilograma patlidžana, pošiljka sadnica pomorandži u količini od 90 komada i pošiljka mladog luka od 225 kilograma.
“Izdato je 17 rješenja o zabrani uvoza i to deset rješenja o vraćanju pošiljki i sedam rješenja o uništenju pošiljki. Ukupno je uzeto 332 uzoraka pri uvozu od čega je za 15 uzoraka laboratorijski utvrđeno da ne odgovaraju propisanim zahtjevima. U aprilu, labaoratorijski je ispitano 29.40 odsto pošiljki iz uvoza”, precizirano je u izvještaju.
Fitosanitarna inspekcija je pri izvozu pregledala 402 pošiljke i izdala 376 fitosertifikata za izvoz: ljekovitog bilja, rezane drvene građe i hrane za životinje i 26 fitosertifikata za reexport.
“Fitosanitarni inspektori su u izvještajnom periodu naplatili naknade u iznosu od 50,494.21”, ističe se u izvještaju.
Cilj kontrola je provjera stepena ispunjenosti propisanih zahtjeva u skladu sa propisima iz oblasti zdravstvene zaštite bilja, sjemena i sadnog materijala, sredstava za zaštitu i ishranu bilja, bezbjednosti hrane i drugih zakona iz nadležnosti ove inspekcije.
“U izvještajnom periodu nastavljene su kontrole u oblasti bezbjednosti hrane odnosno rezidua pesticida i drugih kontaminenata u hrani. Vršena je kontrola zdravstvenog stanja bilja i praćenje štetnih organizama bilja, a naročito u skladištima sjemenskog i merkantilnog krompira u cilju utvrđivanja mogućeg prisustva štetnih organizama”, piše između ostalog, u dokumentu.
Коментари3
Остави коментар