Друштво
25. 05. 2023. 07:15 >> 07:15
ПРОФЕСОР ЂУКАНОВИЋ ЗА ТВЦГ
"Не може се тврдити да вјештачка интелигенција неће бити злоупотријебљена"
Страх од злупотребе вјештачке интелигенције није могуће искључити, сматра професор Електротехничког факултета УЦГ Слободан Ђукановић.
У емисија “Став”, на ТВЦГ, од дефиниција вјештачка интелигенција, Ђукановић наводи ону која каже да је то наука која учи машине да се понашају интелигентно.
Он каже да вјештачка интелигенција почива на два стуба то су подаци и алгоритми.
Вјештачка интелигенција има, како каже, свеопшту примјену. Предност је што имамо одлуке које су информисације и боље, потом имамо прецизност која прелази перформансе које превазилазе перформасе људских експерата.
“Конкретно у дијагнози болести на основу медицинских слика, ви имате ситуацију да ће неки модел вјештачке интелигенције дати боље резултате него експерт који се тим бави више деценија”, казао је Ђукановић.
Кључ је, каже Ђукановић, у знању, јер вјештачка интелигенција учи из огромних количина података и знање које је акумулирано, а на другој страни имамо једног стручњака који увијек може да погријеши.
“Још увијек вјештачка интелигенција није потпуно аутономна у тим одлукама већ служи као алат и помоћ љекару”, казао је Ђукановић.
Поручује и да није могуће тврдити да вјештачка интелигенција неће бити злоупотријебљена.
“Волио бих да могу да кажем да се вјештачка интелигенција неће злоупотријебити, али стуација није тако бајковита”, каже Ђукановић.
Једна од највећих опасности од могућих злоупотреба вјештачке интелигенције је, како наводи, производња смртоносног оружја.
“Проблем код таквог ожуја јесте одсуство потребе да човјек ишта ту надзире и даје могућност да мала група људи примјени велику количину оружја над великим бројем људи”, истиче Ђукановић.
Фејсбуку довољно 300 лајкова да зна више о вама него ваш супружник
А на вјештачкој интелигенцијији раде они који, како каже Ђукановић, имају новац. Окосница развоја су, како истиче, велике компаније Гоогл, Фејсбук, Тесла које праве највећи продор у вјештачкој интелигенцији за своје потребе.
“Фејсбуку је потребно десет ваших лајкова да зна више о вама него што знају ваши сарадници, 70 лајкова да зна о вама више него што знају ваши пријатељи, 150 да више зна о вама него чланови ваше најуже породице и 300 лајкова да зна више о вама него ваш супружник. За оне који су 10-ак година на Фејсбуку те лакове није тешко скупити”, казао је Ђукановић.
Када је ријеч о губитку послова, због вјештачке интелигинције изгубиће се, наводи Ђукановић, одређени број радних мјеста, али ћемо добити и нова. То каже није ништа ново и дешавало се и раније у историји.
“Процјене Свјетског економског форума су да ће до 2025. године вјештачка интелигенција узети око 85 милиона послова и да ће дати око 97 милиона нових послова”, казао је Ђукановић.
Коментари 0
остави коментар