Друштво

K. Јанковић [ Портал РТЦГ ]

12. 05. 2023. 17:03   >>  17:01 1

ИЈЗЦГ ЗА ПОРТАЛ РТЦГ

Вакцина против ХПВ-а доступна и за викенд, епидемиолози увјеравају у дјелотворност и заштиту

Епидемилози у нашој земљи задовољни су како протиче програм вакцинације дјевојчица против ХПВ вируса и за Портал РТЦГ истичу да је један о циљева Свјетске здравствене организације да до 2030. године буде вакцинисано 90 одсто дјевојчица до 15 година. Разлог за то је, кажу из Института за јавно здравље, што је ова вакцина дјелотворна не само против рака грлића материце, већ и против рака вагине, вулве, ануса, грла и гениталних брадавица - кондилома. Због тога се током викенда у Подгорици организује вакцинација од 9-17 сати у Дому здравља Стара Варош односно Побрежје, док ће се у већини осталих општина имунизација спроводити у локалним домовима здравља у интервалу од 9-14 сати.

„Уназад годину уложени су значајни напори да се подигне свијест о опасности коју носи рак грлића материце и ХПВ вакцинацији као мјери превенције. Резултата има, али треба још доста да се ради и да се унапријеђује и знање и прихватање вакцинације. Позивамо родитеље да поведу своје кћерке и заштите их, додатна прилика за то је и вакцинација викендом“, наводе из Института.

Родитељи дјевојчица од девет до 14 година ових дана добијали су СМС поруке од Фонда за здравствено осигурање да доведу дјецу на вакцинацију.

Задовољни додадашњим одзивом

Из Института конкретизују да су ове седмице поруке послате родитељима дјевојчица које су рођене 2013., 2012. и 2011. године (ИВ, В и ВИ разред основне школе).

„Из разлога што значајан дио родитеља још увијек није позван тј. није обавјештен о могућности вакцинације својих кћерки, јер тимови изабраних педијатара услијед великог обима посла многе од њих нијесу стигли све да позову, организовали смо и слање СМС порука за ХПВ вакцинацију. Додатни разлог је што многи родитељи због обавеза радним даном нијесу у могућности да поведу своју дјецу на вакцинацију, па ћемо покушати кроз вакцинацију викендима да пружимо прилику многима од њих“, појаснили су из Института.

Кажу да ће вакцинацију организовати од 9-17 сати у Дому здравља Стара Варош односно Побрежје, за осигуранике који живе у Подгорици.

У већини осталих општина спроводиће се вакцинација у локалним домовима здравља у интервалу од 9-14 сати.

„Молимо родитеље дјевојчица који живе у мањим општинама да се директно интересују код особља домова здравља око прецизних термина за вакцинацију“, наводе из Института.

До сада је у Црној Гори вакцинисано око 3.000 дјевојчица узраста 9-14 година. Највећи број вакцинисаних дјевојчица је узраста 9-10 година. Разлог за то је, појашњавају из Института, што се са вакцинацијом почело од те категорије, а сада расте број вакцинисаних и у узрастима 11-14 година.

„Од 1. марта промовише се вакцинација свих дјевојчица узраста 9-14 година, а до тада је вакцинација била могућа само у узрасту од девет година. Охрабрује број родитеља који су одлучили да вакцинишу и тако заштите своје кћерке и чини се да све већи број родитеља схвата значај заштите овом вакцином“, наводе из Института.

Потребно веће залагање дијела здравствених радника

Међутим, додају, иако је ово охрабрујући почетак, ипак потребно је уложити још више труда и тежити ка томе да се до 2030. године приближимо циљу да до петнаестог рођендана 90 одсто дјевојчица буде вакцинисано, што је један од циљева СЗО.

Говорећи о факторима који отежавају да се процес одвија још боље, наводе оптерећење тимова изабраних доктора за дјецу у појединима општинама, у којима је дефицит педијатара попут Тивта, Котора, Даниловграда, Никшића, Подгорице...

„Други разлог је што појединици међу здравственим радницима нијесу схватили своју улогу када је у питању препоручена имунизација каква је имунизација ХПВ вакцином, па имамо неколико тимова изабраних доктора за дјецу на нивоу Црне Горе који постижу резултате испод просјека. Трећи разлог је што има и појединаца међу здравственим радницима који својим неопрезно изнесеним дилемама и погрешним ставовима знају поколебати дио родитеља. Ту је и замор становништва и пад ентузијазма за прихватањем вакцинације услијед исцрпљујеће пандемије ЦОВИД-19“, кажу из Института.

Са друге стране, похвалили су већину педијатара и медицинских сестара, који и у овим околностима, постижу добре, а неки и изузетне резултате.

„Захваљујући ентузијастима којих има у свакој општини и захваљујући традиционалним медијима у Црној Гори, постижемо пристојне резултате за само седам и по мјесеци од почетка овог програма. Важно је напоменути да ХПВ вакцина није само вакцина против рака грлића материце, већ и против рака вагине, вулве, ануса и грла. Такође, то је вакцина и против гениталних брадавица - кондилома. ХПВ вакцина је безбједна, ХПВ вакцина је дјелотворна, ХПВ вакцина пружа дугу заштиту“, увјеравају из Института.

Говорећи о бојазнима од вакцинације, које са љекарима дијеле родитељи, из Института кажу да је потребно вријеме да се родитељи и дјевојчице/дјевојке упознају са могућностима и добробитима које ова вакцина пружа.

„И да их оснажимо да кроз заједничку породичну одлуку, вакцинацијом смање бриге и ризик од оболијевања од неколико тешких болести. За сада код родитеља преовладава опрез, питају о безбједности, дјелотворности, дужини заштите коју пружа вакцина и слично томе. То су све очекивана питања и недоумице, којих ће временом бити све мање. А како расте број вакцинисаних, родитељи са све више самопуздања доводе дјецу на вакцинацију“, закључују из Института.

 

Пратите нас на

Коментари 1

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније