Друштво
08. 05. 2023. 06:32 >> 17:23
ПОТВРЂЕНО ПОРТАЛУ
МУП спрема Правилник о контроли имовине и животног стила полицајаца
Министарство унутрашњих послова сачинило је Нацрт правилника о контроли имовине, прихода и животног стила полицијских службеника. Документ је упућен на сагласност Агенцији за спречавање корупције и Агенцији за заштиту личних података и слободан приступ информацијама, потврђено је Порталу РТЦГ у МУП-у Црне Горе.
"Министарство унутрашњих послова сачинило је Нацрт правилника о контроли имовине, прихода и животног стила полицијских службеника који је упућен на давање мишљења и сагласности Агенцији за спречавање корупције и Агенцији за заштиту личних података и слободан приступ информацијама. Обзиром да се ради о сложеној материји која је предмет уређивања наведеног подзаконског акта, његове одредбе потребно је, кроз сарадњу са наведеним органима, ускладити са важећим прописима којима се уређује слична материја. Након утврђивања коначног текста правилника и његовог доношења исти ће бити доступан јавности", саопштили су нам из МУП-а Црне Горе.
Већ је почела са радом полицијска Јединица за антикорупцију. Како је саопштено раније Порталу РТЦГ у Влади, на њеном челу је Предраг Тањевић и очекују се конкретни резултати.
Јединица, између осталог, разматра наводе који су се појавили у јавности о нелегалном богаћењу полицијских функционера. Њен задатак је да контролише приходе полицијских функционера и службеника, такође и њихов животни стил, али и њихових брачних и ванбрачних супружника, дјеце, као и особа са којима су у блиским рођачким или пријатељским везама.
Црну Гору посљедњих мјесеци потреса велика афера о могућим злоупотребама у полицији, али је у јавности већ дуже присутна прича да су многи функционери и службеници полиције енормно богати и да њихова редовна примања не могу да оправдају животни стил који имају.
Говори се о луксузним аутомобилима, вилама на приморју и луксузним путовањима, а илустрације ради, Еуропол је 2021. године упозорио тадашњу Владу да тројица активних припадника црногорске полиције имају по 50 милиона еура на рачунима у иностранству.
Истраживачки центар МАНС-а дошао је у априлу прошле године до података који упућују на необичне пословне трансакције између породице Зорана Лазовића и компаније Бемакс. Мада је тада сва документација о овим трансакцијама предата Унутрашњој контроли полиције, одговор МАНС-у стигао је неколико мјесеци касније, из чега се видјело да контрола нема намјеру да се бави тим трансакцијама.
Умјесто тога, Унутрашња контрола је информисала МАНС да је Зоран Лазовић као дио високог руководног кадра надлежност других државних органа, док је за у вези са Марком Лазовићем нагласила како се очекује формирање „организационе јединице која ће се бавити контролом имовине и животног стила полицијских службеника“, те је речено да ће се „тиме бавити након што се та организациона јединица формира“.
Европска комисија је у посљедњем извјештају о Црној Гори указала да би држава, да би показала кредибилан напор правосуђа, морала побољшати свој биланс истрага, кривичног гоњења и правоснажних пресуда у борби против корупције, укључујући корупцију на високом нивоу.
Штавише, како су нагласили, правни и институционални оквир мора бити побољшан у складу са правним тековинама ЕУ и европским стандардима, укључујући ефективну употребу финансијских истрага и запљену и конфискацију имовине у таквим случајевима.
Коментари 0
остави коментар