Друштво
18. 03. 2023. 20:12 >> 20:13 1
У БЕРАНАМА
Прва рода стигла у Полимску улицу
Два дана прије календарског почетка прољећа, у Беране је долетјеле бијела рода и угнијездила се на свом стубу у Полимској улици.
Из Центра за заштиту и проучавање птица (ЦЗИП) Порталу РТЦГ су казали да је вјероватно у питању мужјак, јер он обично стиже прије женке да би припремио гнијездо.
"У сваком случају, треба пропратити неколико дана да видимо да ли ће ту остати, јер би могла бити и нека друга врста роде које су сад у миграцији. Ако буде ту и наредних неоколико дана онда је сасвим сигурно у питању пар који долази у Беране сваке године“ – казали су из ЦЗИП.
Они су додали да су роде до сада долазиле обично почетком априла, али да је могуће да их је рано прољеће већ покренуло на миграцију.
„Нисмо их прстеновали, да би по томе одмах знали да ли су то Перко и Перка. Али је веома извјесно да јесу, односно да су ове године промијењени временски услови пореметили и њихов календар“ – објаснили су из ЦЗИП.
Једини пар бијелих рода који се настањује у Црној Гори у свом гнијезду на стубу у прометној „Полимској улици“ у Беранама први пут су примијећене у прољеће 2012. године. Те прве године роде су излегле три пилића са којим су крајем љета отишле назад у своју постојбину. Када су 2012. године стигле у Беране, орнитолози су објаснили да је то једини пар бијелих рода који је послије више деценија долетио и нагнијездио се у Црној Гори, што је изазвало изузетну пажњу јавности.
Орнитолози објашњавају да је рода у митологији симбол плодности и да представља птицу урбаних средина, која се не плаши људи. Они немају одговор на питање зашто је бијела рода, поред идеалних средина као што су Скадарско или Плавско језеро, одабрала баш Беране, али кажу да становници овог града имају привилегу да јој послије толико времена буду сваке године домаћини.
Како долазе годинама и сваки пут своје гнијездо дораде, оно је већ било постало претешко и оптерећивало електручне каблове на којима се налазе.Електропривреда Црне Горе и Центар за заштиту птица су, због тога, прије неколико година направили посебну металну конструкцију за гнијездо, које може достићи пречник и до два метра. Гнијездо је, како су то орнитолози објаснили, направљено по свим свјетским стандардима, од металне конструкције и издигнуто изнад електричних каблова, тако да више нема страха да се направи неки куршлус.
Орнитолози сматрају да долазак бијелих рода треба да буде велики догађај за град, и подсјећају да се у развијеним европским срединама праве фестивали роде и слави се њен долазак. „У Европи се издвајају милиони евра за њену заштиту.
У неким мјестима гдје се уобичајено гнијезди праве се и посебни стубови и припреме за њен дочек. Долазак бијелих рода је велики догађај и за Црну Гору“ – сматрају орнитолози.Бијеле роде, како стручњаци објашњавају, живе и до четрдесет година, што је дупло дуже од свих осталих врста рода.
Традиција се није прекинула ни прије шест година када је долетио само можјак, док се за женку вјеровало да је страдала негдје на путу из далеке Африке. Овај пар бијелих рода је у Беранама излегао велики број пилића, тако да се традиција није прекинула, и њихови потомци и даље сваке године походе град на сјеверу Црне Горе и своје гнијездо на стубу за расвјету. Орнитолози и грађани Берана су родама које долазе у Беране дали имена Перко и Перка.
Коментари 1
остави коментар