- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
14. 03. 2023.
15:27 >> 16:30
U PLjEVLjIMA
Skup o pravednoj zelenoj tranziciji u regionima uglja EU i ZB
U Pljevljima se održava skup o pravednoj zelenoj tranziciji u regionima uglja Evropske unije i Zapadnog Balkana, gdje domaćinima, između ostalih, svoja iskustva prenose predstavnici Rudnika uglja Velenje u Sloveniji i Centralnog instituta za rudarstvo iz Poljske. Naglašeno je da je zelena energetska tranzicija dugotrajan proces tokom koga se na najefikasniji način moraju neutralisati i svi prateći socijalni i energetski problemi.
Program razmjene između regiona uglja u Evropskoj uniji i Zapadnom Balkanu sprovodi se s ciljem razmjene iskustava, ekspertiza i planova pravedne tranzicije na karbon - neutralna goriva.
Slovenija kao dio Evropske unije i Crna Gora kao zemlja u tranziciji nalaze se pred izazovima pomenute dekarbonizacije.
Riječ je o dugotrajnom procesu koji po strategiji EU treba u narednom periodu da dovede do zatvaranja rudnika uglja. U slučaju Rudnika uglja u Velenju taj termin je 2033. godina, kaže Vladimir Malenković iz tog slovenačkog rudnika, objašnjavajući gdje se tu trenutno nalazi naša država:
"Radi se o procesu koji zadire u sve pore društva, što znači da mu je potrebno pristupiti vrlo sistematski i dosljedno, kako bi se sproveo efikasno i na vrijeme. U tom smislu treba imati dovoljno i novca i volje, dobrog strateškog planiranja jer će time i posljedice po lokalno stanovništvo bilti bezbolnije. Vlada Slovenije je prošle godine prihvatila strategiju EU kojom je predviđeno da se poslije 2033. godine zatvori rudnik u Velenju. Sličan put čeka i Crnu Goru, uz određenu vremensku distancu s obzirom na tekući proces pridruživanja", navodi Malenković.
Jan Bondaruk iz Centralnog instituta za rudarstvo u Poljskoj, siguran je da će Crna Gora na odgovarajući način ostvariti principe tranzicije na zelenu energiju:
"Ono što vašoj državi pogoduje je slično socio - ekonomsko okruženje i okolnosti, doduše drugačiji je politički kontekst, ali sam potpuno uvjeren da ćemo putem ovakvih razmjena iskustava uspjeti da dođemo do ideja koje će omogućiti da u budućnosti u Evropi pređe na zelenu energiju", kaže Bondaruk.
Opština Pljevlja gdje funkcionišu najvažniji energetski objekti u državi, Rudnik uglja i Termoelektrana, ozbiljno pristupa zelenoj tranziciji jer se ona mora sprovesti bez većih socijalnih i problema u energetici, ističe potpredsjednik opštine, Jasmin Čelebić:
"Mi ne treba da brinemo samo o radnim mjestima koja će se tada izgubiti u energetskom sektoru, već i o stabilnosti energetskih izvora koji su itekako bitni za našu državu. S tim u vezi neophodno je da što pravednije uđemo u čitav proces i da kompletno društvo pripremimo za stvari koje će se neminovno, u budućnosti desiti", naglašava Čelebić.
Skup u Pljevljima o pravednoj zelenoj tranziciji dio je inicijative koju Evropska komisija sprovodi sa još nekoliko međunarodnih partnera, Svjetskom bankom, Evropskom investicionom bankom, Sekretarijatom Energetske zajednice, Evropskom bankom za obnovu i razvoj, poljskim Nacionalnim fondom za zaštitu životne sredine i upravljanje vodama, te Evropskim koledžom iz Natolina.
Коментари0
Остави коментар