- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
06. 02. 2023.
19:18 >> 20:27
2
POMOĆ UGROŽENIMA
Crnogorski spasioci nijesu otišli u Tursku, ambasada sugerisala da se put odgodi
Preko 50 crnogorskih spasilaca nije večeras otišlo u Tursku, radi traganja i spašavanja stanovništva iz ruševina, na molbu Ambasade Turske u Podgorici. Prema informacijama koje je TVCG dobila iz podgoričke službe i spašavanja, zemljotresom pogođena Turska ne može da primi sve koji bi htjeli da pomognu ugroženom stanovništvu.
Iz podgoričke službe kazali su da su bili spremni za put, i da su samo čekali signal iz ambasade za polazak.
Odlazak na ispomoć desiće se narednih dana, najvjerovatnije sjutra.
Ranije danas, Vlada Crne Gore je donijela odluku o upućivanju tima za traganje i spašavanje u Tursku.
Ta odluka donijeta je danas, na telefonskoj sjednici, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova Vlade.
U Informaciji o upućivanju tima za traganje i spašavanje navodi se da je Vlada Turske uputila zahtjev za pomoć, preko Mehanizma za civilnu zaštitu Unije, NATO i Ujedinjenih nacija radi spašavanja stanovništva od zemljotresa, koji je pogodio tu državu.
„Zbog traganja i spašavanja iz ruševina Vlada Turske je tražila međunarodnu pomoć u vidu lakog, srednjeg i teškog tima za traganje i spašavanje iz ruševina, kao i medicinske timove i opremu“, piše u informaciji.
Navodi se da je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), u saradnji sa opštinskim službama zaštite i spašavanja i uz saglasnost opština i vatrogasaca-spasilaca, pripremilo tim za traganje i spašavanje iz ruševina – light USAR, koji broji 18 vatrogasaca-spasilaca i pet pripadnika Direktorata za zaštitu i spašavanje.
U Informaciji piše da je Direktorat za zaštitu i spašavanje timu obezbijedio radni kombinezon, vatrogasni pojas, zaštitni šlem, radne rukavice, radnu obuću, vreće za spavanje, komplete za pružanje prve pomoći, kape, vunene rukavice, sredstva za komunikaciju – TETRA radio stanice, dva modema i dron.
„Radi operativnosti timu je potrebno obezbijediti zimske jakne, pododijela (aktivni veš), pamučne trenerke, torbu sa ljekovima i sredstvima za dezinfekciju i hirurške rukavice, bankovnu karticu sa iznosom od 10 hiljada eura za vođu tima i neograničen mobilni internet za menadžment tima (pet osoba)“, navodi se u usvojenom dokumentu.
Dodaje se da je, takođe, potrebno obezbijediti i osiguranje članovima tima.
„Međutum, dobili smo informaciju da nijesu u mogućnosti da pošalju pomoć u vidu doktora i nižeg medicinskog osoblja“, piše u dokumentu.
Južni dio Turske, 26 kilometara istočno od Šekerobe, u blizini granice sa Sirijom, rano jutros pogodio je snažan zemljotres jačine 7,8 stepeni Rihterove skale.
Nekoliko stotina zgrada je srušeno i mnogi ljudi su zarobljeni.
Zemljotres je pogodio deset gradova, uključujući Gaziantep, Kahramanmaras, Hatai, Osmanije, Adijaman, Malatja, Sanliurfa, Adana, Dijarbakir i Kilis.
Коментари2
Остави коментар