Друштво
04. 02. 2023. 09:05 >> 08:59 1
ДАНИЈЕЛА ЂУРОВИЋ
Предузети конкретне кораке у циљу смањења ризика од рака
Рак је болест модерног доба која погађа све генерације и из тог разлога треба учинити све што је могуће, кроз превентивне прегледе и здрав начин живота, да те болести буде што мање, казала је предсједница Скупштине Данијела Ђуровић.
Она је, поводом 4. фебруара - Међународног дана борбе против рака, поручила да Црна Гора мора бити јединствена у циљу давања адекватног одговора на ту пошаст.
„Рак је болест модерног доба која погађа све генерације. Из тог разлога, треба учинити све што је могуће, кроз превентивне прегледе, бригу о себи и здрав начин живота, да те болести буде што мање“, рекла је Ђуровић.
Она је навела да свако може дати допринос и предузети конкретне кораке у циљу смањења ризика од рака за себе, своје најближе, заједницу, као и глобално.
„Иако расположемо скромним средствима и ресурсима и често смо подијељени око многих питања, морамо уложити напоре и сложити се око тако важних ствари, као што је здравље наших грађанки и грађана“, истакла је Ђуровић.
Она је рекла да на Међународни дан борбе против рака треба указати на опасност од те болести, која је одавно прерасла у глобалну епидемију и свакодневно односи хиљаде живота и оставља озбиљне посљедице на људе који са са њом боре.
Ђуровић је навела да у свијету више од 15 милиона људи годишње оболи, а преко девет милиона умре од рака.
Она је казала да ће, према процјенама, глобално оптерећење раком износити 28,4 милиона случајева 2040. године.
„То је пораст од 47 одсто у односу на 2020. годину, са већим порастом у земљама у транзицији у односу на развијене због демографских промјена, али и промјена фактора ризика повезаних са глобализацијом и порастом економског развоја“, навела је Ђуровић.
Како је казала, најчешћи узроци смрти из те групе болести у свијету су карциноми плућа, желуца, јетре, дебелог цријева и дојке.
„Истраживања показују да се највећа смртност од малигних обољења, око 70 одсто, биљежи у економски неразвијеним друштвима и да се трећина смрти од свих врста рака може спријечити, док се једна трећина може излијечити кроз рану дијагнозу и адекватно лијечење“, наводи се у саопштењу.
Зато је, како је рекла Ђуровић, јако важно ставити акценат на четири основне тачке борбе против те пошасти, а то су промоција здравог начина живота, омогућавање раног откривања болести, постизање доступног лијечења за све и побољшање квалитета живота обољелима.
Како је казала, када је у питању Црна Гора, најновије информације о глобалном оптерећењу раком, користећи процјене инциденце и смртности од рака ГЛОБОЦАН 2020, који је израдила Међународна агенција за истраживање рака, говоре да је на првом мјесту по учесталости карцином плућа.
Ђуровић је навела да слиједе карцином дојке, колоректални карцином, карцином мокраћне бешике и простате.
„Као жена и предсједница Скупштине Црне Горе, нарочито желим да се осврнем на карцином дојке и рак грлића материце који погађају највећи број жена у нашој земљи“, наводи се у саопштењу.
Ђуровић је казала да је на глобалном нивоу карцином дојке код жена надмашио карцином плућа, као најчешће дијагностициран са процијењених 2,3 милиона нових случајева.
Како је навела, према поменутој процјени, рак дојке је у Црној Гори на другом мјесту по учесталости, са 378 новооткривених случајева годишње.
„Имајући у виду да је Црна Гора држава у којој је то најчешћа дијагностикована малигна болест код жена која ће однијети живот готово свакој трећој обољелој, апелујем на све друштвене чиниоце да максимално допринесу промоцији раног откривања рака дојке“, каже се у саопштењу.
Ђуровић је позвала све дјевојке и жене да се најмање једном мјесечно самопрегледају због раних знакова карцинома дојке, редовно посјећују љекара и користе све погодности модерне медицине и система здравства, а првенствено могућности организованог скрининг програма и раног откривања рака дојке.
„Што се тиче рака грлића материце, важно је нагласити да спадамо у групу земаља са високом инциденцом - на 4. мјесту према процијени ГЛОБОЦАН-а за Црну Гору, да су двије трећине откривених случајева у одмаклој фази болести и не могу се оперисати, док је стопа смртности од те болести код нас међу највећима у Европи“, каже се у саопштењу.
Ђуровић је навела да би тај податак требало да буде црвени аларм за цијело друштво да је потребно предузети све мјере како би се галопирајући тренд оболијевања и умирања од те болести што прије зауставио.
Коментари 1
остави коментар