Друштво

Б.Б.

02. 02. 2023. 09:42   >>  09:37 1

БРАЈУШКОВИЋ И БОЈОВИЋ

Забрињава податак да је све више млађих од 30 година у затвору

Међу затвореницима у УИКС-у око 25 одсто су млади до 30 година старости и то је податак који треба да забрине све у друштву, сагласни су директор Директората за кривичне санкције и надзор у Министарству правде Стеван Брајушковић и Јован Бојовић из НВО "Јувентас", која спроводи одређене програме подршке за затворску популацију.

Брајушковић и Бојовић су гостујући у Јутарњем програму ТВЦГ, казали да су ово упозоравајући подаци и да сви морамо да се заузмемо да се поправе услови у којима затвореници бораве, јер од тога у великој мјери зависи да ли ће се након исласка поново вратити криминалу.

"Треба да видимо гдје правимо грешке. Да ли је сама организација у затвору, да ли се у медијима довољно говори о погубности криминала, како образовни систем може да помогне у превенцији. Према нашим подацима 2022. године 11 процената у затворима је било младих до 30 година, а тренутно око 15 одсто и то су подаци који треба да забрину", казао је Барјушковић.

У НВО "Цазас" према ријечима Сање Шишевић, млади су често занемарени у програмима превенције. Треба обратити пажњу на младе на маргинама, из породица криминалог понашања и гдје је било коришћења дрога, ако и из оних у којима су искусили насиље.

"Превенција која је дала најбоље резултате је она која нуди елиминацију ризико фактора и радионице на којима се оснажују млади да се боре са проблемима. Средња школа је најрањивији период и млади најчешће не препознају те критичке ситуације, нити образце понашање којима склизну у неки проблем, па је потребно радити на њиховом освјешћивању", казала је Шишевић.

Брајушковић и Бојовић су говорили и о примјени алтернативних санкција, између осталог и условне казне и рада у јавном интересу, који се у посљедњем периоду више спроводи, тако да данас имамо око 199 фирми у којима осуђеници могу да служе казну.

Бојовић истиче да је оснивање Дирекције за условну слободу дало резултете, али ту дирекцију треба ојачати кадровски и просторно.

"Надзор над условно отпуштенима је веома слаб, имамо неуједначену судску праксу и могућност коришћења опозива условног отпуста се готово не корити, иако имамо велики број повратника у извршењу казнених дјела. Ту имамо само један случај примјене те мјере, а зашто је то тако питање је за правосуђе", казао је Бојовић.

Пренатрпаност затвора је, како је казао Брајушковић, већ одавно изражено, посебно у притвору, али радује што се граде нови објекти, посебно изградња специјалне болнице у Спужу.

Бојовић наглашава да НВО Јувентас једна од ријетких која ради са затореницима и бившим затвореницима. Пружају разне врсте помоћи, посебно битне правно савјетовалиште, сертификоване обуке за преквалификацију, па су до сада имали за браваре, столаре и кројаче.

"Нажалост немамо институцију која пружа подршку бившим затвореницима, а огроман је проблем, јер држава ову популацију не препознаје као теже запошљиву, а стигма и предрасуде су огромне", наводи Бојовић.

 

Пратите нас на

Коментари 1

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије