Друштво
01. 02. 2023. 15:20 >> 15:17 1
ОКУПИЛА 250 УЧЕСНИКА
Почела највећа мултинационална зимска војна вјежба у ЦГ
Највећа међународна зимска војна вјежба у Црној Гори "Заједнички изазов 23", (Цоммон Цхалленге) која је окупила око 250 учесника из пет држава, почела је на територији сјеверне општине Колашин.
Припадници Војске Црне Горе, Аустрије, Сјеверне Македоније, САД, Италије и НАТО центра изврсности за планинско ратовање ће наредне двије седмице увјежбавати нападне и операције трагања и спашавања.
У саопштењу Министарства одбране се наглашава да неће бити кориштена бојева муниција.
Не прецизирају тачну локацију извођења вјежби, већ само да ће бити одржана "у ширем рејону Колашина, посебно на просторима околних планинских масива".
Војска Црне Горе без полигона
Наиме, Војска Црне Горе, државе која је од прије пет и по година чланица НАТО-а, нема полигон за вјежбе и гађање.
Влада Демократске партије социјалиста је 2019. године донијела одлуку да се за те намјене користи планина Сињајевина на сјеверу Црне Горе. Томе су се оштро успротивили мјештани и цивилни сектор, које је подржала тадашња опозиција и Српска православна црква.
Тврдили су да би више од 250 породица изгубило средства за живот, јер би била угрожена њихова права да користе пашњаке и пољопривредно земљиште са којег напасају и напајају стоку, сакупљају шумске плодове и беру љековите траве.
Ипак, последња десетодневна планинска војна вјежба у којој је учествовало од 300 војника Сјеверне Македоније, Италије, Аустрије, Црне Горе и НАТО-овог Центра изврсности за планинско ратовање из Словеније и Националне гарде државе Мејн из САД-а, одржана је септембра 2019.
Годину касније, планирано је да се на Сињајевини изврши гађање минобацачима али су протест мјештана и цивилног сектора спријечили одржавање ове вјежбе.
До данас, Влада која је формирана 2020. године није оспособила полигон на којем би се спровела бојева гађања, нити је поништила одлуку претходне ДПС владе, да Сињајевину користи за војни полигон.
Америчка Амбасада: Историјски догађај
Из америчке Амбасаде су реализовање вјежбе која окупља више од 250 припадника оружаних снага оцијенили као историјски догађај.
"Цоммон Цхалленге 23 је вјежба која окупља више од 250 припадника оружаних снага који ће заједнички јачати способности да спроводе борбене и операције трагања и спашавања на планинском терену, у зимским условима.", наводи се на Фацебоок профилу Амбасаде.
Потпуковник Милош Гачевић је рекао да је циљ вјежбе подизање нивоа интероперабилности и способности домаћих, савезничких и партнерских јединица приликом извршавања задатака из домена планинског ратовања.
Шеф Контроле вјежбе пуковник Оружаних снага Аустрије Бернд Рот, истакао је аустријски експерти за планинско ратовање доприносе вјежби на више начина, као и да је један од фокуса тренинга и на мобилности у зимским условима.
„Интероперабилност мултинационалних снага кључни је фактор који желимо да постигнемо, као и међусобно разумијевање. Јер, војници различитих нација осјећају исту хладноћу и подносе исте тешкоће. Када то подијеле, не развијају само тактичке вјештине, већ и пријатељства“, рекао је пуковник Рот.
Који су НАТО стандарди за војни полигон?
Према НАТО стандардима за обуку војника и одржавање вјежби, полигон мора да буде ширине од шест до 10 километара и дубине од 17 до 25 километара, како би се реализовала бојева гађања артиљеријским оруђима.
Услов је и да буде доминантно маневарско земљиште које омогућава кретање теренских и борбених возила и реализацију тактичких вјежби са бојевим гађањима.
Стандарди НАТО су и да у околини нема стално насељених мјеста, да простор није испресијецан шумама и већим воденим токовима, да има приступни пут или посједује услове за његову градњу.
Коментари 1
остави коментар