Друштво
28. 12. 2022. 13:05 >> 15:00
ЉЕКАРКЕ УПОЗОРАВАЈУ
Повећава се број корисника нових дуванских производа међу адолесцентима
Број особа које конзумирају нове дуванске производе и енергетске напитке међу адолесцентима и трудницама се повећава, истичу др Агима Љајевић и др Зорица Ђорђевић из Института за јавно здравље. Оне су гостујући у емисији "Линк" Радија Црне Горе упозориле на штетне посљедице по здравље усљед дуже употребе ових производа и позвали да конзумирање буде умјерено.
Љајевић истиче да су подаци веома забрињавајући када је у питању употреба нових дуванских производа који су произведени као алтернатива правим дуванским производима и у циљу одвикавања од пушења.
"Ови дувански производи садрже супстанце веома опасне по здравље и чак изазивају зависност, јер у себи садрже никотин. Код младих се најчешће користе снус, снуф, наргиле, електронске цигарете, тако да адолесценти који нису пушачи почињу редовно користити ове тзв. замјене", истиче Љајевић.
Она напомиње да је снус који се све више конзумира међу младима забрањен у свим земљама Европе, изузев Шведске, јер у себи садржи од 8.000 до 9.000 различитих састојака, а у питању су токсичне и канцерогене супстанце, које су веома опасне по здравље. Ови производи су законом забрањени на јавним просторима. Поражавајуће је да је број конзумената ових производа знатно повећан и код трудница.
"Америчка асоцијација за храну забрањује употребу свих арома изузев менте. Процјена СЗО је да у Црној Гори 20 до 30 одсто становништва користи електронске цигарете, више од 40 одсто шеснаестогодишњака користило је наргилу, а више њих је свакодневно користило наргилу током 2018. Наргила у свом саставу има разне ароме, тамни дуван и угљен моноксид, који су штетни по здравље", упозорава докторка.
Енергетска пића се веома много конзумирају, наводи др Ђорђевић, нарочито код младих захваљујући рекламама, медијима. Према подацима Европске агенције за безбједност хране сматра се да двије трећине младих, адолесцената користи те напитке, док је код одраслих тај проценат преко 35 одсто.
"За Црну Гору немамо мјеродавне податке, али имамо податке да је у Хрватској преко 65 одсто адолесцената користило те енергетске напитке, што је довело до нежељених посљедица по здравље. Чак је преко 20 одсто дјеце пријавило да има посљедице од конзумирања енергетских напитака", каже Ђорђевић.
Зато, каже она, треба анимирати родитеље да обрате пажњу шта им дјеца од напитака користе за ужину и када су у другом окружењу.
Истиче и да је обавеза произвођача да на декларацији напише који је састав производа.
"Главни састојци у енергетским напицима су шећер, вјештачки заслађивачи, кофеин, чак и Б витамин, што све утиче на повећање будности, енергије, концентрације у кратком периоду. Међутим, посљедица од свакодневне употребе ових пића има, због уноса веће количине кофеина, који је у сразмери двије шољице кафе у односу на лименку овог пића. Све ово утиче на кардиоваскуларни систем, убрзан рад срца, повећан крвни притисак. Посебно опасно је конзумирати ове напитке у комбинацији са алкохолом, јер су негативна дејства тада много већа", упозорила је др Ђорђевић.
Љајевић и Ђорђевић посебно упозоравају да дјеца,труднице и особе са нарушеним здрављем не смију конзумирати енергетска пића,као и нове дуванске производе.
Коментари 0
остави коментар