- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
15. 04. 2022.
20:06 >> 20:18
4
PRIJE 43 GODINE
Crna Gora ne zaboravlja najrazorniji zemljotres
Crna Gora se sjeća najrazornijeg zemljotresa, koji je na današnji dan 1979. pogodio našu zemlju. Potres jačine sedam stepeni rihtera, i intenziteta do 9 stepeni merkalija, izazvao je katastrofalna razaranja na dužini više od 100 kilometara duž crnogorskog primorja. U tom zemljotresu stradala je 101 osoba u Crnoj Gori i 35 u Albaniji.
Prije 43 godine jug zemlje probudio je zastrašujući huk. Zemljotres jak 7 rihtera protutnjao je od Ulcinja do Herceg Novog i za samo deset sekundi iza sebe ostavio pustoš. Sve veze bile su prekinute, putevi zatrpani, ali je ekipa TV Titograd tog dana stigla da prenese sliku s terena.
Iako kažu da sjećanja s godinama blijede, Novljanin Milan Dobrilović ne zaboravlja da na današnji dan prije 43 godine nije otišao na posao, jer mu je dijete bilo bolesno. Zemljotres ih je, kaže, zatekao u krevetu.
"Kad je počelo da drma, ćerkica je spavala između mene i žene i prvo sam je zgrabio i niza skale na ulicu, to je momenat koji sam zapamtio, narod po ulicama, sve porušeno, narod vrišti", kazao je Dobrilović.
Dan koji je odnio živote i domove nenajavljeno, pamte i u Ulcinju, posebno u Starom gradu. Na to podsjeća spomenik svim stradalim Ulcinjanima.
"Imali loše iskustvo, 5 osoba poginulo 80 posto porušeno, ali smo uspjeli da se vratimo u Stari grad", kazao je iz Ulcinja Ismet Karamanaga.
15. april 1979. bila je nedjelja. Podrhtavanje tla počelo je u 7 sati i 19 minuta, iz mora, 15 km od obala bara i Ulcinja. Sve detalje o nezapamćenom zemljotresu i onome što je ostalo iza njega seizmološki zavod čuva od zaborava.
"Jedan od najjačih zemljotresa u Evropi i najjačih instrumentalno izmjerenih. Ostavio velike štete i pustoš, štete su pokazale efekat 9 stepena jačine, srednji dio zemljotresom 8 stepena dok cijela Crns Gora osjetila još i manje posljedice", istakala je direktorica Zavoda za seizmologiju Jadranka Mihaljević.
Tlo je i narednih mjeseci sijalo strah među stanovništvom.
U ovom zemljotresu stradala je 101 osoba u Crnoj Gori i 35 u Albaniji. Veliku štetu pretrpjeli su primorski gradovi, porušeni su mostovi, uništena pruga. Oštećeni su hoteli i u regionu, porušene bolnice i škole. Stradali su i kulturno-istorijski spomenici, ali i magistralni i regionalni putevi. Nakon pretpljenog šoka, uslijedio je period solidarnosti i obnove zemlje.
Коментари4
Остави коментар