- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
27. 06. 2020.
13:49 >> 13:48
2
MOTIV ZA RAD
Profesori honorare usmjerili za plate studenata
Usvajanje jedinstvenog tržišta električne energije jedan je od glavnih izazova s kojima se danas suočava Evropa, a dio ove priče je i Crna Gora, kroz projekat Trinity, u okviru porgrama HORIZONT 2020, kojim rukovodi prof. dr Saša Mujović, dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore. Osim profesora Mujovića, na projektu učestvuje i prof. dr Vladan Radulović, kao i dva uspješna studenta specijalističkih studija Elektrotehničkog fakulteta Lazar Šćekić i Maja Vujisić. Profesori Mujović i Radulović odrekli kompletnog honorara sa projekta u korist mladih kolega, koji će na ovaj način imati svoje mjesečne plate u naredne dvije godine i dodatan motiv za predani rad.
"Ovo vidimo kao način da pomognemo Univerzitetu Crne Gore i matičnom fakultetu da u restriktivnim uslovima zapošljavanja pronađemo mogućnost da najbolje vežemo za nauku i naš Univerzitet", poručuje dekan Mujović.
Ovaj projekat, navodi Mujović, povezuje nauku i struku, nacionalno i internacionalno, i omogućava razmjenu znanja i iskustava sa kolegama iz drugih država i u krajnjem doprinosi internacionalizaciji i fakulteta i Univerziteta Crne Gore.
Prema njegovim riječima, Sjeverna i Zapadna Evropa su već postigle napredak tokom posljednjih godina u ostvarenju jedinstvenog tržišta električne energije, a Jugoistočna Europa (JIE) se još uvijek mora suočiti sa preprekama.
„Upravo, TRINITY projekat treba da poboljša trenutnu situaciju i olakša međusobno povezivanje tržišta električne energije u Jugoistočnoj Europi - među sobom i unutar trenutnog područja Multi-regionalnim spojenim tržištem“, objasnio je dekan Mujović.
Države članice EU, dodaje on, nastoje da budu u mogućnosti da se oslanjaju na svoje susjede za uvoz električne energije, a bez infrastrukture to nije moguće.
„TRINITY razvija četiri nezavisna, ali međusobno komplementarna softverska rješenja koji treba da olakšaju penetraciju obnovljivih izvora energije i omoguće međusobno povezivanje tržišta električne energije u regionu“, dodaje Mujović.
Prvo rješenje je postavljanje okvira za prekograničnu saradnju i integraciju obnovljivih izvora energije na tržištu električne energije, a na osnovu koordinisanog unutardnevnog tržišta i raspoloživih kapaciteta u Jugoistočnoj Evropi.
„Drugo rješenje je skup alata koji će omogućiti optimizacija rada Elektroenergetskoh sistema na regionalnom nivou. Treba takođe i da razvije nove algoritme za poboljšanje izračunavanja vrijednosti pouzdanosti, koji će olakšati uključenje više obnovljivih izvora energije u regionu“, navodi Mujović.
Treći proizvod TRINITY projekta, ističe Mujović, jeste osnivanje Centra za upravljanje daljinskim upravljanjem obnovljivih izvoraa energije (Telecommunication-Renewable Energy Source T-RES) u JIE, sa ciljem optimizacije upravljanja i rada postrojenja za proizvodnju obnovljivih izvora energije, olakšavajući njihovo učestvovanje na različitim tržištima električne energije kroz posebne mehanizme za praćenje i sertifikovanje porijekla čiste energije.
„Na kraju, važno je i formiranje T – koordinacione platforme koja će služiti poboljšanju saradnje između Regionalnog koordinacionog centra i operatora prenosnog sistema“, kaže Mujović.
Коментари2
Остави коментар