- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
01. 03. 2020.
14:31 >> 14:38
ODBOR ZA LJUDSKA PRAVA
Djeca sa smetnjama u razvoju među najmarginalizovanijima
Djeca sa smetnjama u razvoju su među najmarginalizovanijim i socijalno isključenijim grupama u Crnoj Gori, ocijenio je To se navodi u zaključcima Odbora dostavljenim parlamentu, poslije kontrolnog saslušanja ministara za ljudska i manjinska prava i javnu upravu Mehmeda Zenke i Suzane Pribilović o zaštiti lica sa invliditetom od diskriminacije i promociji jednakosti.. To se navodi u zaključcima Odbora dostavljenim parlamentu, poslije kontrolnog saslušanja ministara za ljudska i manjinska prava i javnu upravu Mehmeda Zenke i Suzane Pribilović o zaštiti lica sa invliditetom od diskriminacije i promociji jednakosti. Saslušanje je održano u decembru prošle godine.
"Skupština je saglasna sa potrebom formiranja nacionalne baze podataka o djeci sa smetnjama u razvoju, unapređenja sistema prikupljanja i analize podataka i neophodnosti bolje medusektorske koordinacije", kaže se u zaključcima.
Kako se ocjenjuje, tako bi se djeci sa smetnjama u razvoju pružila integrisana podrška tokom cijelog životnog ciklusa, što je sugestija Predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori.
"Koje je ukazalo da u Crnoj Gori dijete sa smetnjama u razvoju prolazi niz procedura i sastanaka sa strućnjacima i komisijama kako bi steklo pravo na materijalna davanja i usluge, zbog čega je potrebno izbjeći uskraćivanja određenih prava djece sa smetnjama u razvoju, davanje sukobljenih preporuka i dupliranje usluga", smatraju članovi Odbora.
Pozivaju se nadležni organi da preduzmu aktivnosti na implementaciji preporuka UMCEF-a koje se odnose na unapredenje sistema finansiranja usluga za djecu sa smetnjama u razvoju, poboljšanje integrisanog pristupa ranom razvoju i ranom obrazovanju djece.
"Neophodno je kontinuirano ulaganje u unapređenje medusektorske saradnje i mehanizama kofinansiranja i razvoj većeg broja usluga za podršku djeci i porodici na lokalnom nivou", kaže se u zaključcima Odbora.
Skupština Crne Gore, kako se navodi, izražava zadovoljstvo napretkom ostvarenim u poboljšanju prava djece i adolescenata sa smetnjama u razvoju.
"Broj djece sa smetnjama u razvoju u redovnom obrazovanju od 2008. do 2018. povećao se više od deset puta. Takođe, za pohvalu je dobra pokrivenost teritorije Crne Gore uslugama 14 dnevnih centara za djecu sa smetnjama u razvoju", kaže se u zaključcima.
Skupština, kako se navodi, pozdravlja doprinos ministarstava za ljudska i manjinska prava, rada i
socijalnog staranja i saobracaja i pomorstva koji su putem tri javna konkursa u prošloj godini za projekte nevladinih organizacija u oblasti zaštite lica sa invaliditetom raspodijelili 942,5 hiljada eura (2018. godine 850,9 hiljada eura).
"To svjedoči o rastu sredstava koja se iz državnog budžeta opredjeljuju za programe i projekte u oblasti zaštite lica sa invaliditetom", kaže se u zaključcima.
Коментари0
Остави коментар