- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
10. 12. 2019.
15:26 >> 16:36
1
NOVI IPA PROJEKAT
Za uzgoj školjki u Boki Kotorskoj 800.000 eura
Univerzitet Crne Gore – Institut za biologiju mora i Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja tokom naredne tri godine realizovaće novi projekat koji treba da doprinese značajnom unapređenju konkuretnosti sektora marikulture u Boki Kotorskoj.
Projekat Održivi i inovativni lanac vrijednosti Agro hrane i ribarstva za prekogranično tržište malih i srednjih poduzeća "Food4Health", realizuje se u okviru IPA Interreg poziva za tematske projekte prekogranične saradnje za Italiju, Albaniju i Crnu Goru. Kako ističu u saopštenju Ministarstva poljoprivrede, za aktivnosti na području Crne Gore odobren je grant od oko 800 hiljada eura.
Rektor UCG Danilo Nikolić istakao je da projekat, kroz spoj nauke i privrede, ima za cilj poboljšanje proizvodnih i uzgojnih tehnologija, prenošenje i primjenu evropskih standarda kvaliteta i unapređenje tradicionalnih proizvoda.
U tom pravcu, kako je kazao, Institut će dobiti modernu laboratoriju za inovativan uzgoj kamenica, kao i mikroalgi, za potrebe naših uzgajivača. To će biti jedino mrijestilište kamenica na području jugoistočne obale Jadranskog mora što doprinosi konkurentnosti, kako naučnog istraživanja, tako i napretku sektora marukluture u Crnoj Gori.
Nikolić je kazao da je u pripremi projekta značajnu podršku pružilo Ministarstvo poljoprivrede, kao nezaobilazan partner u uspješnim naučno-istraživačkim projektima na Institutu za biologiju, kao i da će podršku pružiti i Ministarstvo nauke.
Generalna direktorica Direktorata za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja Slavica Pavlović, izrazila je uvjerenje da će rezultati ovog projekta značajno doprinijeti naporima koje Ministarstvo ulaže u razvoj sektora marikulture, a koji su definisani Strategijom razvoja ribarstva.
"Sektor marikulutre u Crnoj Gori nije veliki, uglavnom je skoncentrisan područje Boke Kotorske. S obzirom na veličinu sektora, cilj nam je da proširimo postojeću proizvodnju i povećamo konkuretnost, vrijednost i prepoznatljivost naših proizvoda marikulture, kroz njihovo brendiranje", kazala je Pavlović.
Ona je podsjetila da u tom pravcu Ministarstvo duži niz godina pruža bespovratnu podršku i uzgajivačima riba i školjki za modernizaciju i zaštitu uzgajališta. Da bi postigli maksimalne rezultate u ovom sektoru, potrebno je da rade na stvaranju dodate vrijednosti za naše proizvode.
Istakla je da će se kroz IPA projekat raditi uzgoj mlađi kamenica u Institutu za biologiju, kao i da će se po prvi put pokrenuti organska proizvodnja mušulja u Bokokotorskom zalivu, što će biti osnov za pokretanje procedure zaštite geografskog porijekla mušulja.
Direktor Instituta za biologiju mora u Kotoru Mirko Đurović istakao je zadovoljstvo zbog još jednog projekta koji će toj instituciji koja ove godine slavi 58 godina uspješnog naučno – istraživačkog rada, omogućiti dalji rast konkuretnosti.
"Institut će dobiti modernu laboratoriju, koja će nadograditi naše naučne kapacitete i omogućiti zapošljavanje stručnog kadra”, kazao je Đurović.
On je istakao da je u posljednjih deset godina Institut, iz međunarodnih donacija i podršku Ministarstva poljoprivrede i Univerziteta, opremio i rekonstruisao veći dio svojih kapaciteta, te da će dalje snaženje institucije i jačanje kadrova biti prioritet i u narednom periodu, kako bi se uspješno suočili sa sve većim izazovima u zaštiti i održivom razvoju Jadranskog mora.
Коментари1
Остави коментар