- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
14. 12. 2018.
07:13 >> 06:47
OVE ŠKOLSKE GODINE
Sa smetnjama u razvoju 2.323 učenika
Prema podacima informacionog sistema Ministarstva prosvjete, ove godine škole pohađaju ukupno 2.323 učenika sa smetnjama u razvoju, autizmom i drugim ravojnim poremećajima, dok je evidentirano 808 novih polaznika u poslednje četiri godine, navodi se u Strategiji inkluzivnog obrazovanja.
U dokumentu koji je juče Vlada usvojila navodi se da se podaci o djeci sa posebnim obrazovnim potrebama prikupljaju po osnovu nekoliko kriterijuma - smetnja i teškoća u razvoju, IROP, rješenje o usmjeravanju i sl.
"U cilju kvalitetnijeg evidentiranja podataka urađeno je uputstvo koje definiše kriterijume za vođenje evidencije. Komisije za usmjeravanje predlažu program, stručnu pomoć, kadrovske prostorne, materijalne i druge uslove za svako dijete sa posebnim obrazovnim potrebama. Na osnovu predloga komisije lokalna samouprava donosi rješenje o usmjeravanju za dijete sa posebnim obrazovnim potrebama. U prethodnom periodu sprovedene su obuke članova komisija na teme autizma, intelektualnih smetnji, ADHD4-a, smetnji vida, problema ponašanja, disleksije, disgrafije, kombinovanih smetnji, asistencije u nastavi, integrisanih odjeljenja, komunikacije s roditeljima i dr", navodi se u dokumentu, prenio je Dan.
U cilju lakšeg prilagođavanja djece sa posebnim obrazovnim potrebama urađen je program prelaska iz vrtića u osnovnu školu.
Takođe, razvijen je individualni tranzicioni plan za prelazak učenika iz osnovne u srednju školu. Cilj je da se sagledaju sposobnosti i vještine djeteta sa posebnim obrazovnim potrebama.
Коментари0
Остави коментар