- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
11. 08. 2017.
14:55 >> 14:28
APEL POZITIVNE
"Barake zamijeniti pristojnim smještajem"
Člam OO Pozitivne Crne Gore na Cetinju, Božidar Turčinović uputio je apel državi i institucijama sistema da se stave u funkciju građana i zbrinu 50 stanara nekadašneg naselja "Barake" koji, decenjama žive u improvizovanom smještaju.
"Država koja preferira da bude dio zapadne civilizacije a to jeste slučaj sa Crnom Gorom, onda je samim tim u obavezi da institucionalno obezbijedi poštovanje ljudskih prava a jedno od njih je i pravo na dostojanstven život. S tim u vezi, Država mora da uzme za obavezu i iznađe mehanizme kako bi neuslovne barake zamijenila pristojnim smještajem", navodi se u saopštenju Turčinovića.
Jer ako ima novca za stanove političara, kaže Turčinović a pri tom se “poštuje” pravo jednakosti, onda se kaže mora naći novac i za potrebe ljudi koji u nehumanim uslovima žive u 21.vijeku.
"Naime, još 'davnih' osmadesetih godina prošlog vijeka, sudbina se “okrutno” poigrala sa dijelom mještana ponositog i pjesmom opjevanog Donjeg Kraja. Bježeći tad od požara koji je prethodno zahvatio zgradu u kojoj je živio dio stanara naselja “Barake”, lokalna samopurava im je kao privremeno rješenje ponudila boravak u improvizovanom smještaju koji je sagrađen na zemljištu Prijestonice a za potrebe radnika koji su radili na izgradnji naselja “Gipos”. Od toga momenta, do danas, 50-ak stanara tog naselja biju bitku za golu egzistenciju", kazao je Turčinović.
Kad pojam “privremeno” poprimi dimenziju “vječnog”, pa i to “vječno” u međuvremenu izgubi smisao, upravo zbog ograničenog roka trajanja zidnih i krovnih konstrukcija oronulih “građevina” u kojim žive, Turčinović kaže da onda mještanima baraka preostaje jedino da utjehu pronađu u besmislu takvog življenja.
"Jer kako graditi i formirati porodicu koja predstavlja okosnicu jednog društva, na temeljima ovakvog jednog “doma” pitaju se stanari baraka? Kako uliti sigurnost samcima u poznom životnom dobu, familijama koje tu žive, svim tim novim mladim generacijama koje tu stasavaju, svakodnevno strijepeći od promjenjivih vremenskih (ne)prilika koje su karakteristične za ovo podneblje? U prvom redu vjetra, koji prijeti da im oduva, već ionako nakrivljene zidove na kojima s ponosom čuvaju sjećanja na svoje pretke i svoje najbliže s kojima upravo dijele, reklo bi se zaista neizvjesnu sudbinu, kao i zimski bijeli pokrivač koji upravo odozgo može da im 'sruši' već poprilično oronule krovove, plafone, da im zatrpa i uguši i taj zadnji tračak nade da će pojam 'privremeno makar i nakon toliko godina, zaista poprimiti svojstvo njegovog punog značenja", navodi se u saopštenju.
Turčinović kaže da obzirom na višedecenijsku "demonstraciju nemoći lokalne samouprave" kad je u pitanju rješavanje tog, po stanare baraka, egzistencijalnog problema, upućuje snažan apel Državi i institucijama sistema da se kako je kazao konačno stave u funkciji građana, i s tim u vezi preuzmu ključnu ulogu u planiranju i preduzimanju konkretnih aktivnosti kako bi stanari baraka u konačnom bitisali u skaldu sa vremenom, a ne sistemom, u kom žive.
Коментари0
Остави коментар