- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
10. 11. 2016.
08:37 >> 08:18
2
VANTJELESNA OPLODNJA
Država da plaća više od tri pokušaja
Parovima koji prirodnim putem ne mogu da se ostvare kao roditelji, država plaća tri pokušaja vantjelesne oplodnje. Zbog mogućeg neuspjeha, otvara se pitanje treba li država da plaća više besplatnih pokušaja vantjelesne oplodnje, pišu Dnevne novine.
Specijalista ginekologije i akušerstva, doktorica Gordana Globarević kazala je u razgovoru za Dnevne novine da je dobro to što država snosi troškove za tri pokušaja vantjelesne oplodnje, ali da bi, kako smatra, bilo dobro da može i više.
"Tri puta je dobro, a trebalo bi da bude i više, ako može zdravstveni sistem jedne države to da podnese", kaže dr Globarević. Ona podsjeća da se sa sličnim problemom suočavaju i mnogo razvijenije zemlje. Prema riječima dr Gobarević, prihvaćena okvirna stopa je oko 15 odsto parova sa problemom fertilnosti. Posljednji podaci pokazuju da je zastupljenost polova u stopi infertiliteta 35 odsto žene, 35 odsto muškarac, a 30 odsto zajednički uzroci.
Za prvih sest mjeseci 249 postupaka
"Sterilitet je sve prisutniji problem parova, kako u svijetu, tako i u Crnoj Gori. Iako nije poznat tačan broj parova koji imaju problem da prirodnim putem dođu do začeća, poznato je da do roditeljstva više od 600 parova godišnje pokušava da dođe vantjelesnom oplodnjom", navodi Globarević.
Govoreći jezikom brojki, u prvih šest mjeseci ove godine odobreno je 249 postupaka vantjelesne oplodnje za šta je opredijeljeno oko 429.000 eura.
Iz Fonda za zdravstveno osiguranje saopšteno nam je da je prošle godine odobreno 459 zahtjeva za upućivanje na vantjelesnu oplodnju, od čega je njih 437 uspješno završeno. Na ime obavljenih postupaka, ukupni troškovi su tada bili 742.780,96 eura, dok je 2014. taj iznos bio 897.089,50 eura.
Tada je podnjeto 462 zahtjeva od kojih je 421 bio uspješan.
Коментари2
Остави коментар