- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
31. 10. 2016.
09:28 >> 09:08
1
SVAKOG LJETA
Slatina - lijepo selo suvih česama
Mojkovačka Slatina, selo smješteno na sredokraći puta prema Kolašinu, skreće pažnju ljepotom i šarolikoću boja u ovim jesenjim danima. Međutim, posljednje tri decenije česme u selu su tokom ljeta suve, što remeti život žitelja.
Mojkovačka Slatina, selo smješteno na sredokraći puta prema Kolašinu, skreće pažnju ljepotom i šarolikoću boja u ovim jesenjim danima.
Reklo bi se skoro idealni uslovi za solidan domaćinski život. Ipak, kada se uđe dublje u selo i započne priča sa mještanima, formirana slika o ovom mjestu dobija druge ne tako vedre boje. Naime, posljednje tri decenije česme u selu su tokom ljeta suve, što remeti život žitelja Slatine, priča Miladin Stanić jedan od stanovnika sela.
"Čim dođu ljetnji dani iz magaza se izvlače burad, bidoni, mješine, flaše kako bi se domaćinstva obskrbila sa pitkom vodom. Voda se na taj način obezbjeđuje za ukućane i goste, stoka se tjera na okolne potoke i rijeke, a voćnjaci i plodna zemlje čekaju kiše", jada se Stanić, ističući da zbog suvih česama mnogi koji su ljeti dolazili u zavičaj to više ne čine. Teško im je da shvate da je moguće da selo živi bez vode.
Ipak, da je selo prepušteno samom sebi što se tiče pomenutog problema ne može se baš sasvim reći. Prije dvije godine Ministarstvo poljoprivrede je izdvojilo 18.000 na rekonstrukciju seoskoog vodovoda, podsjeća Stanić.
"Računalo se da će sa tim novcem i radom selo dobiti siguran dotok vode. No, na naše razočarenje viši djelovi sela opet su bili bez vode. Nijesu pomogli ni dodatni radovi", kaže naš sagovornik.
Prema njegovim riječima završene su dvije kaptaže, izgrađen i poseban bazen za 11 kuća, ali je to, pokazalo se, bilo nedovoljno.
"Na liniju i bazen od samo devet kubika, koji je namijenjen za jedanaest domaćinstava u gornjem dijelu sela priključilo se još 25 potošača, dok je na starom bazenu, koji je znatno veći od i koji ima 35 kubika, ostalo 18 priključaka. Tako smo mi i dalje bez vode, jer sve ide u niže djelove Slatine", žali se Stanić.
Smatra da je u selu dovoljno vode bile bi dublje i brojnije brazde, više bi bilo voćnjaka, ali i grla stoke, zato ne gubi nadu da će lokalna uprava iznaći rješenje za problem koji opterećuje djelove sela.
Savjetnik za vode pri lokalnoj upravi, Miroslav Medojević, smatra da vode ima dovoljno ukoliko se racionalno troši, ljetnja neštašicu u višim djelovima sela rezultat je nekontrolisanog priključenja na vodovodnu mrežu, kao i nenamjensko trošenje vode.
"Vode u bazenu ima, ali se ona, izgleda, gubi negdje u mreži, moguće i zbog velike potrošnje u donjim zonama. Sve se to dešava zbog neriješenog pitanja gazdovanja vodovodom. Da postoji titular te da se dorade neki sitni propusti uz racionalniju potošnju vode bi bilo za sve, pa će se u tom pravcu i djelovati u narednom periodu", tvrdi Medojević.
Do tada, bidoni, burad, naprtnjače i druge posude često će se viđati u ovom djelu sela.
Vukoman Kljajević, Radio Crne Gore
Коментари1
Остави коментар