- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
28. 10. 2016.
17:30 >> 17:08
43 GODINE MTF-A
Privredi potrebni mladi inženjeri
Crnogorskoj privredi će, uporedo sa njenim razvojem, biti potreban i veći broj inženjera metalurško-tehnološke struke, pa je zato neophodna bliska saradnja ta dva sektora, zaključeno je na panel diskusiji na Metalurško-tehnološkom fakultetu (MTF) Univerziteta Crne Gore (UCG).
Kako je saopšteno sa UCG, panel diskusija organizovana je povodom 43 godine postojanja MTF-a.
Dekanica te Fakulteta, Mira Vukčević, kazala je da je panel dio projekta Reforma studijskih programa na MTF-u u skladu sa potrebama modernog obrazovanja u oblasti tehnologija, materijala i zaštite životne sredine REM - MTF, i da je to samo početak budućih rasprava na tu temu.
Prema njenim riječima, MTF, koji je danas dodijelio 118 diploma, ima dobru saradnju sa industrijom, koja se ogleda u naučno-stručnoj saradnji, kao i kroz kontakte i zapošljavanje kadrova.
„Fakultet ima dobru saradnju sa industrijom u oblasti metalurgije i hemijske tehnologije u Cnoj Gori, koja se ogleda u naučnoj-stručnoj saradnji, kao i kroz kontakte u zapošljavanju naših kadrova“, kazala je Vukčević.
U diskusiji su, kako je saopšteno, učestvovali i predstavnici nikšićke Željezare Toš Čelik i Uniporom - KAP.
Ranka Drašković iz Toš Čelika kazala je da će ta kompanija stipendirati tri najbolja studenta i pozvala na intenziviranje saradnje sa Fakultetom.
Toš Čelik je, kako je navela, spreman da kroz praksu obučava studente od prve godine studija.
Drašković smatra da je praksa od presudne važnosti za dobijanje već gotovih inženjera odmah nakon studija, pogotovo u susret očekivanjima stranih vlasnika.
„Sve dok svršeni student nije u potpunosti upotrebljiv, on je trošak za poslodavca“, kazao je i predstavnik Privredne komore Crne Gore Mladen Perazić, ukazujući na trendove tranzicije i očekivanja poslodavaca.
Perazić smatra da je mnogo bolje rangiranje naših studenata kod stranih poslodavaca i cijenjenje njihovog rada i entuzijazma rezultat drugačijeg pristupa poslodavaca.
Predstavnik Uniprom - KAP-a, Nebojša Dožić, smatra da je istina negdje na pola puta, da je praksa važna, ali da je nemoguće očekivati gotove stručnjake.
„Mora postojati kultura prenošenja znanja“, istakao je Dožić.
On je dodao da se i sam uvijek trudio da podijeli znanje, kako bi mogao da ustupi mjesto i dalje napreduje.
„Ukoliko se KAP bude razvijao, razvijaće se nove kompanije, a time i novi kadrovi“, rekao je Dožić.
U KAP-u, kako je naveo, ima oko 19 odsto visokoškolaca, od čega 15 odsto inženjera, a na upravljačkim pozicijama zastupljene su i žene.
„Predstavnici obje kompanije su ukazali da će usljed smjene generacija biti potrebni novi, mladi inženjeri, ne samo sa MTF-a, nego i drugih tehničkih fakulteta“, kaže se u saopštenju.
O važnosti povezivanja industrije i obrazovanja u reformi studijskih programa govorio je i profesor Željko Kamberović iz Beograda, navodeći da „Fakultet treba da nađe svoju nišu, da razvija te oblasti, da ne zapušta naučnu oblast i gradi tradiciju“.
„A MTF je ima, pa treba nastaviti tim putem“, dodao je Kumburović.
Profesor Bostjan Markoli iz Ljubljane smatra da se ta oblast može široko postaviti i iskoristiti, od industrije do turizma.
„Vaše diplome su priznate u inostranstvu, ali najbolji studenti bi trebalo da ostanu“, poručio je Markoli, dodajući da za to treba podstaći saradnju sa privredom.
Коментари0
Остави коментар