- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
19. 09. 2015.
14:45 >> 14:37
25
POSJETA BRISELU
MCP: Slijediti evropsko zakonodavstvo
Mitropolija crnogorsko-primorska posvećena je prevazilaženju postojećih izazova u odnosima između crkve i države, i to kroz očuvanje ustavnog načela odvojenosti vjerskih zajednica od države i primjenu regulative, koja bi slijedila najbolje primjere iz zakonodavstava evropskih država. To je saopšteno nakon posjete predstavnika MCP institucijama Evropske unije.
Predstavnici Mitropolije crnogorsko-primorske arhimandrit Nikifor Milović i protojerej-stavrofor Gojko Perović boravili su proteklih dana u Briselu u posjeti institucijama Evropske unije.
Kako je saopšteno iz MCP, tokom radnog boravka, održali su sastanke sa šefom odjeljenja za Crnu Goru u Generalnom Direktoratu za proširenje Evropske Komisije Dirkom Langeom i njegovim saradnicima, kao i sa potpredsjednicom Evropskog Parlamenta Meried Mekginis i specijanim izvjestiocem Evropskog Parlamenta za Crnu Goru Čarlsom Tenokom.
Predstavnici MCP, kako se navodi u saopštenju, bili su gosti Karla Harcela, savjetnika predsjednika Evropskog savjeta Donalda Tuska za spoljnu politiku, proširenje i Zapadni Balkan i Katarine Von Šnurbajn, savjetnice u Evropskoj komisiji za dijalog sa crkvama i vjerskim, filozofskim i nekonfesionalnim organizacijama.
Kako se navodi u saopštenju MCP tokom posjete evropskim institucijama u Briselu, razmijenjena su mišljenja o dostignutom stepenu evropskih integracija Crne Gore uz interesovanje za postizanje standarda u garantovanju ljudskih prava i načinu njihovog ostvarivanja, a posebno u odnosu na slobodu vjeroispovijesti ili uvjerenja.
“Svi učesnici razgovora su saglasni u ocjeni da je u skladu sa čl. 17 Lisabonskog sporazuma neophodno voditi otvoren, transparentan i stalni dijalog između predstavnika Evropske unije i crkava i vjerskih zajednica u duhu poštovanja njihovog identiteta i specijalnog doprinosa u procesu integracija. U tom smislu, potrebno je unaprijediti i dijalog između država poput Crne Gore koja je kandidat za članstvo EU sa crkvama i vjerskim zajednicama, a koji bi trebao da počiva na principima međusobnog poštovanja i bio u skladu sa opšteprihvaćenim civilizacijskim vrijednostima”, navodi se u saopštenju MCP.
Predstavnici MCP su, kako se navodi izrazili posvećenost prevazilaženju postojećih izazova u odnosima između crkava i države u Crnoj Gori.
“I to kroz očuvanje ustavnog načela odvojenosti vjerskih zajednica od države i primjenu regulative koja bi slijedila najbolje primjere iz zakonodavstava evropskih država u interesu opšteg dobra države i njenih građana, a u skladu sa obavezujućim odredbama međunarodno-pravnih akata u ovoj veoma važnoj oblasti”, navodi se u saopštenju MCP.
U sklopu posjete evropskim institucijama, održani su i sastanci sa zvaničnim predstavnicima pomjesnih pravoslavnih crkava, koje imaju otvorene kancelarije pri institucijama Evropske unije, kao i sa Komisijom za crkvu i društvo Konferencije evropskih crkava sa sjedištem u Briselu.
Види још
Коментари25
Остави коментар