- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Dijaspora
10. 12. 2023.
10:36 >> 10:37
2
MANDIĆ U TURSKOJ
Iseljenicima omogućiti lakši put do crnogorskog pasoša
Dijalogom između Skupštine Crne Gore i udruženja iseljenika i ukupne dijaspore potrebno je naći zajedničko rješenje koje bi omogućilo svima koji svoje korijene imaju u Crnoj Gori da na što jednostavniji i efikasniji način dobiju crnogorsko državljanstvo, poručio je predsjednik Skupštine Andrija Mandić. Mandić se u Istanbulu, tokom zvanične posjete Turskoj, sastao sa predstavnicima udruženja iseljenika i studenata u toj državi.
Kako je saopšteno iz Skupštine Mandić je pozdravio predstavnike svih udruženja iseljenika i predstavnika studenata i istakao uvjerenje da će nova parlamentarna većina raditi još bolje i efikasnije nego njeni prethodnici kada su u pitanju one teme koja se tiču iseljenika, kako u Turskoj, tako i u drugim zemljama na Balkanu.
Predstavnici udruženja iseljenika i studenata su Mandiću poželjeli dobrodošlicu u Tursku i izložili istorijat svojih organizacija, te naglasili da je za njih mir i stabilnost u Crnoj Gori imperativ i da je njihov ključni problem status koji imaju, a kada je u pitanju naša zemlja, te da je za rješavanje tog pitanja jedino prihvatljivo dobijanje državljanstva, kao što rade neke države bivše Jugoslavije kada su u pitanju njihove dijaspore.
"Istakli su činjenicu da postojeće iseljeničke knjižice njima uopšte ne daju nikakva prava kada je u pitanju Crna Gora, već se oni i dalje tretiraju potpuno jednako kao bilo koji drugi državljani Turske. Naglasili su da su ovo pitanje pokušali da riješe i sa prethodnom vlašću, ali bez uspjeha", navodi se u saopštenju.
Oni su naglasili da ih posebno brinu ekonomski problemi na sjeveru Crne Gore i da bi voljeli da pomognu, jer oni gaje veliku emociju prema Crnoj Gori i upravo to je razlog zašto i dalje čuvaju svoje ime u Turskoj.
Na samom kraju su pozdravili predlog Mandića i apostrofirali da su oni spremni da zajednički rade kako sa predsjednikom parlamenta, tako i sa samim parlamentom.
Kako se navodi u saopšnju predsjednik Skupštine je istakao da su iseljenici mnogo dali Crnoj Gori, a da ih ona do sada nije uvažila na način kako su to oni zaslužili.
Apostrofirao je da je upravo model državljanstva koji su primijenile mnoge zemlje Balkana, a kada su u pitanju njihovi iseljenici, upravo model koji bi Crnu Goru učinio jačom, snažnijom i prosperitetnijom zemljom.
Mandić je dodao da se period vanrednog zasijedanja parlamenta koje nastupa nakon Nove godine, treba iskoristiti za dijalog između Skupštine Crne Gore i udruženja iseljenika i ukupne dijaspore Crne Gore, kako bi našli zajedničko rješenje, koje bi omogućilo svima koji svoje korijene imaju upravo u našoj rodnoj grudi da na što jednostavniji i efikasniji način mogu da ostvare to pravo.
Mandić je zaključio da će o svim zaključcima sa ovog sastanka, po povratku u Crnu Goru, upoznati šefove poslaničkih klubova i da očekuje da će većina poslanika biti za pomenute izmjene i rješenja.
Sastanku je prisustvovala predsjednica Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore Simonida Kordić, ambasador Crne Gore u Turskoj Periša Kastratović, generalni konzul Branislav Karadžić i predstavnici udruženja iseljenika i studenata.
Коментари2
Остави коментар