Црном Гором
02. 10. 2023. 06:33 >> 16:45
ТРИ ГОДИНЕ ОД СТРАВИЧНИХ ПОЖАРА
За изгорјеле хектаре шума у Рожајама не хаје нико
Три и по године након катастрофалних пожара који су задесили територују општине Рожаје, јавност нема никакав увид у то да ли је и колико шуме искориштено, а починиоци пожара остали су до данас непознати.
Тога маја горело је двије трећине територије општине Рожаје и изгорјело 160 хектара шума у вриједности више милиона еура. Све до дан данас остало је на томе као да је изгорјела једна бала сијена.
Један од рожајских дрвопрерађивача Порталу РТЦГ каже да ништа није рађено по плану, односно да се од нелегалне грађе правила легална.
"Оно што сваког грађанина Рожаја интересује био би податак колико шуме је дозначено из тих опожарених подручја, а колико посјечено”, рекао је тај саговорник.
Саговорник нашег портала тврди да би било од јавног интереса да се такозване дозначне књиге ставе на увид.
“Да јавност види ко је дозначивао и чији је тамо чекић”, казао је тај дрвопрерађивач из Рожаја.
Пожари у Рожајама догодили су се половином маја 2020. године. Према рачуницама које је тада изнијела Управа за шуме, изгорјело је 160,37 хектара шума.
Из Основног државног тужилаштва у овом граду те године је само саопштено да је формиран предмет по непознатим (НН) починиоцима. Почиониоци пожара, за које се вјерује да су подметнути, нијесу откривени и до дан данас нико није процесуиран.
У вријеме када су се пожари догодили, директор Управе за шуме је био Нусрет Калач. Калач је тада саопштио да је укупна штета од пожара 1.262.050 еура.
Добро упућени и обавијештени саговорник Портала РТЦГ још тада је срачунао да је штета која је настала усљед пожара на територији општине Рожаје вишемилионска и много већа од званичне и прелиминарне коју је тада саопштио Калач.
Прелиминарни резултати Управе за шуме говоре да је у пожарима укупно опожарено 160,37 хектара шуме разних категорија, од приватних, преко привредних, такозваних шумских култура од 6 до 10 година старости, па до заштитних.
Саговорник Портала РТЦГ каже је да од концесионара до оних који су дрво продавали из треће руке цијена кубика чамовине на пању, преко посредника, седамдесет еура.
То би, како напомиње, значило да би број изгорјелих кубика шуме требало множити са седамдесет еура, и у том случају би се дошло до штете у износу од близу четири и по милиона, или прецизно 4.490.360 еура.
Тај саговорник је срачунао да у обловини, која је обично ишла у извоз по цијени од сто еура, штета изгорјеле износи шести и по милиона, или прецизно 6.414.800, и то узимајући минималан број кубика по хектару који је био опожарен.
Тада су већ први налази указивалида се ради о такозваном људском фактору, а тога маја 2020. године, прије политичких промјена на државном нивоу, такву формулацију је имао Координациони тим Владе за сузбијање бесправних активности у шумарству , уз обећање да ће се радити на расвјетљавању случаја.
Калача нико не помиње
Ништа се није значајно догодило ни послије промјене државних власти. Основно државно тужилаштво с времена на вријеме је саопштавало да је предмет у раду и да се трага за НН починиоцима.
Тадашњег директора Управе за шуме Калача (ДПС), више нико не помиње, нити зна гдје се сада налази.
Калач се посљедњи пут у јавности појавио када је са мјеста директора Управе за шуме наплатио девет хиљада еура за годишње одморе које сам себи није написао.
Наши саговорници, пак, сматрају да не би било ни добро етикетеирати људе само због тога што су у то вријеме покривали значајне функције у шумарству.
Ипак, наводе да је баш због тих високих функција постојала макар некаква морална одговорност, која, такође, никада није поменута.
Постојао је, кажу нам, и извјесни санациони план за огромна пространства опожарених подручја, али од тога није практично ништа реализовано.
“Лијепо вам ја кажем, није појео вук магарца, него магарац вука. Све то иде лагано у заборав”, закључује наш саговорник.
Коментари 0
остави коментар