- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Crnom Gorom
26. 02. 2022.
07:37 >> 07:38
2
VALORIZACIJA
Arheolozi počeli da bude uspavani Svač
Radovi na arheološkim istraživanjima u antičkom srednovjekovnom gradu Svačum, udaljenom na oko 25 kilometara od ulcinja počeli su prije desetak dana.
Na tom arheološkom lokalitetu radi arheološki tim Polimskog muzeja iz Berana od četiri arheologa i četiri radnika.
“Do sada radimo na raščišćavanju i čišćenju terena, krčenju šume, otklanjanju kamena, i njegovom slaganju unutar objekata. Nakon toga slijede sondažna istraživanja, istraživanje slojeva, utvrđivanje objekata koji se pojavljuju, u cilju valorizacije turističke ponude u Svač”, kazao je arheolog Predrag Lutovac.
Ističe da je lokalitet jako zapušten, zidovi su pali i treba što prije početi sa nekim konzervatorskim radovima, kako bi se što prije napravio plan, kako bi budući posjetioci ovog lokalteta imali jasniju sliku o njemu.
Istraživanja na ovom loklitetu se rade u okviru trilatelarnog programa za IPA projekte između Crne Gore, Albanije i Bosne i Hercegovine.
Koordinator Kancelarije za projekte opštine Ulcinj Artan Čobi kaže da arheološka istraživanja koja se sprovode na zapadnom, to jeste gornjem dijelu grada Svač, utvrdiće obim i starinu ovog lokaliteta.
“Jedan od ciljeva ovog projekta je i promocija turističke ponude prekograničnog regiona kroz revitalizaciju i održivu upotrebu zanemarenog kulturnog nasljeđa, čime se poboljšava prekogranična razmjena ideja i izgradnja kapaciteta baštinskih i turističkih operatera”, kaže Čobi.
Ukupna vrijednost ovog projekta pod nazivom “Valorizacija i promocija kulturnog nasljeđa Ulcinj” je 17.396 eura, koja su obezbijedjena od evropskih fondova. Ovim projektom je planirano i postavljanje dva punkta i 50 sjedišta sa 25 kanti za otpatke.
Podsjetimo prva arheološka istraživanja u najatraktivnijem mrtvom gradu na Jadranu Svaču, rađena su prije skoro četiri decenije, daleke 1985. godine.
Riječ je o sondažnim istraživanjima prilikom kojih je prikupljeno dosta pokretnog arheološkog materijala koji je datiran, i uglavnom je, kako kažu eksperti, riječ o srednjem vijeku. Tada je teren pregledan, ubilježeni su i popisani svi podaci i mjesta koja mogu biti interesantna. Prije nešto više od dvije godine sprovedena su geofizička i konzervatorska istraživanja srednjovjekovnog grada Svač, koje je finasiralo Ministarstvo kulture preko Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2019. godinu.
Danas Svač, iako je samo na papiru zaštićeni spomenik kulture, spava na istom brdu kao u vremenu kada su ga osvojili Turci, samo što sve više liči na razvalinu i što sve nečujnije šapuće o svojoj istoriji, o crkvama kojih je bilo koliko dana u godini, o vremenima koja su protutnjala preko njega. Svi dolazili i odlazili, neki rušili i podizali, drugi gradili i osvajali, a na državi kojoj je stotinama godina pripao u nasljeđe je da uradi sve što je u njenoj moći da se Svač do kraja istraži, kako bi iz vjekovnog sna mogla probuditi grad koji bi, makar, kako očekuju arheolozi, mogao da ispriča toliko toga.
Коментари2
Остави коментар