Црна хроника
21. 03. 2023. 15:32 >> 15:33 2
ИСТРАГА
Судови траже претрес просторија Енемалте због "Можуре"
Истрага о потенцијалној корупцији у вези са уговором о вјетроелектрани "Можура" у Црној Гори је застала, а извори указују на "кашњење“ полиције у извршењу планова за физички претрес канцеларије компаније Енемалта, пренијели су малтешки медији. Тужилаштво је наредило претрес како би се заплијенили документовани докази неопходни за покретање поступка, јавили су данас медији на Малти.
Антикорупцијска невладина организација Република оптужила је малтешку полицију да је игнорисала налоге судске истраге да изврши интензивне претресе канцеларија Енемалте у оквиру истраге о наводној корупцији у послу са вјетроелектраном у Црној Гори.
Како је пренио "Times of Malta", истрага о корупцији у вези са уговором у Црној Гори застала је а извори указују на "кашњење“ полиције у извршењу планова за физички претрес Енемалтине канцеларије.
"Претрес се сматрао неопходним да би се додатно расвијетлио уговор, у нади да ће бити заплијењени документовани докази неопходни за покретање поступка. Адвокатска фирма коју је Енемалта ангажовала да изврши ревизију посла означила је како јој налози електронске поште чланова одбора директора нијесу доступни, обзиром да ти директори немају корпоративни налог", пренио је овај лист.
Тако се наглашава да је полиција игнорисала налоге судова да изврши претрес у Енемалти и прегледа мејлове директора умијешаних у ову превару. То тврди предсједник НВО Република Роберт Аквилина.
Нагласио је да је таква претрага требало да буде обављена одмах без икакве претходне најаве, у покушају да се обезбиједе докази. Онда је навео да је Влада мора да смијени министра полиције и полицијског комесара, јер је, како тврди, њихова мисија била искључиво да заштите криминалце.
НВО Република је упорно оптуживала тамошњу полицију за опструкцију и саучесништво у криминалу, те ометање истраге попут оних о Панамским папирима, Пилатус банци и скандалу са болницама Виталс.
Вјетроелектрана "Можура" код Улциња, вриједна око 90 милиона еура, пуштена је у рад средином новембра 2019.годинe. Том приликом је објашњено да су инвестицију реализовали малтешка државна компанија Енемалта и компанија Malta Montenegro Wind Park а да је главни извођач радова била кинеска компанија Shangai Electric Power Engineering.
Како је раније писао РТЦГ, изградња вјетроелектрана је уносан посао, који углавном субвенционирају државе и од самог почетка, не само у Црној Гори, већ и у читавом региону, за вјетроелектране, као и мале хидроелектране, постоји велико интересовање различитих инвеститора.
У овом бизнису, неријетко су присутне и сумњиве трансакције и шеме пребацивања власништва, које су биле предмет надлежних институција широм свијета. Таква прича пратила је и вјетропарк Можура. Оснивачи, власници, сувласници, директори, адресе, црногорске компаније која носи посао, од 2010. године до данас мијењали су се десетак пута. У регистру привредних субјеката има више од 30 различитих промјена.
Све те промјене пратили су и судски процеси између сувласника и одустајање различитих партнера. Толики број промјена не мора да значи да је нешто рађено незаконито, али показује колико је ова велика инвестиција за разним међународним инвеститорима од почетка била компликована, али и атрактивна због профита.
Компанија Mozura Wind Park је регистрована 2008. године. Првобитни назив био је Ферса Монтенегро, а крајем 2010. године промијенила је назив, а потом и дјелатност.
Први уговор о закупу земљишта и изградњи вјетроелектране на Можури, потписан је јула 2010. са конзорцијумом "Ферса & Челебић". Уговор је потписао тадашњи министар економије Бранко Вујовић.
Упркос најавама да ће вјетроелектрана за свега неколико година бити завршена, посао је каснио, а грађевинска дозвола за изградњу вјетроелектране на локалитету Можура, издата је 15. децембра 2014. године.
Годину касније, у новембру 2015. у посао улази компанија "Cidifex Ltd". Већ у децембру исте године продаје компанију Mozura Wind Park, компанији Енемалта, која је у већинском власништву Владе Републике Малте.
Након двије године, у октобру 2017. године као оснивач црногорске фирме наводи се компанија Malta Montenegro Wind Power и она је тренутно већински власник уз Енемалту, која има десет одсто власништва.
Ове двије компаније и њихови руководиоци су повезани, а њихова имена помињу се у документима познатим као "Рајски папири".
Иначе, "Рајски папири" је назив за преко 13 милиона документа објављених 2017. године, који доказују умијешаност политичара, предузетника и људи из јавног живота у потенцијалне новчане неправилности, прања новца, утаје пореза преко офшор компанија са сједиштима у такозваним пореским рајевима.
Малтешка новинарка Дафне Каруана Галиција, која се бавикла овим случајем, убијена је 2017. године.
Коментари 2
остави коментар