Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Luis Baruho - BBC svetski servis  [ BBC ]

20. 02. 2025. 19:02   >>  21. 02. 2025. 13:06

'Zatrpavanje zone': Kakva je Trampova strategija i šta njom želi da postigne

Američki predsednik Donald Tramp primenjuje zacrtanu agendu vratolomnom brzinom, što je po rečima analitičara jedan od načina da se dezorijentišu kritičari. Nije prvi put da se ova strategija primenjuje, hoće li uspeti?

Američki predsednik Donald Tramp
Getty Images
Predsednik Tramp počeo je brzo da ostvaruje vlastite planove tokom drugog mandata

Donald Tramp još nije okončao mesec dana drugog mandata kao američki predsednik, a već primenjuje zacrtanu agendu vratolomnom brzinom.

Otkako je preuzeo dužnost 20. januara, pomilovao je osuđenike za nerede od 6. januara, prekinuo pomoć inostranstvu, ostrvio se na imigraciju, ukinuo programe diverziteta i uveo svetske carine na uvoz čelika i aluminijuma, između ostalih mera.

Razgovarao je sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o okončanju rata u Ukrajini i čak predložio da Amerika kupi Gazu.

Njegove pristalice to doživljavaju kao ispunjenje njegovih predizbornih obećanja.

Ali analitičari veruju da je namera koja stoji iza tolikog broja brzih objava zaredom da preoptereti protivnike i oslabi njihove reakcije – što je taktika poznata kao „zatrpavanje zone".

Oni tvrde da je Tramp koristio ovaj pristup i u prvom mandatu, ali da je sada pojačan u mnogo širim razmerama.

Kakva je, dakle, to strategija i šta Tramp želi njom da postigne?

Od sporta do politike

Izraz „zatrpavanje zone" odnosi se na taktiku u američkom fudbalu kad napad preplavi protivničku odbranu da bi iskoristio njene slabe tačke.

Stiv Benon, Trampov bivši glavni savetnik, objasnio je 2018. godine da Trampova prava opozicija nisu demokrate već mediji, a da je „jedan od načina da se izbori sa njima da preplavi zonu" sa mnogo buke.

Eksperti kažu da ovaj pristup dezorijentiše kritičare, sprečavajući ih da se okupe oko jedinstvenog narativa.

„Tramp ne samo da diktira agendu – on je primenjuje parnim valjkom", kaže za BBC Evan Nirman, generalni direktor firme za kriznu komunikaciju Red Banjan.

„Zatrpavanjem zone, on se stara da nijedna kontroverza na zadržava pažnju dovoljno dugo da napravi trajnu štetu. Skandali koji bi potopili nekog drugog političara jedva da su primećeni."

Njegov cilj je da toliko dominira vestima da protivnicima ne preostane ništa drugo nego da samo reaguju na njega, „dok on diktira uslove razgovara", dodao je Nirman, opisavši Trampovu strategiju kao „proračunatu".

„Većina političara pažljivo uvodi nove političke mere; Tramp direktno želi da postigne spektakl", kaže on.

„Bilo da se radi o nekom političkom potezu, pravnoj bici ili neobaveznoj opasci, strategija je ista: ostani u ofanzivi, dominiraj narativom i onemogući kritici da se trajnije primi."

Majkl Montgomeri, profesor na Univerzitetu Mičigen-Dirborn, tvrdi da ova strategija takođe raspršuje opoziciju.

„To šalje ljude i grupe u svim pravcima da vode milione nekoordinisanih bitaka."

I to čini manje verovatnim da će se protivnici ujediniti protiv njega, kaže on za BBC.

Deo ove strategije, ističe Ketrin Kartrajt, suosnivačica medijske firme Krajterion global, jeste još jedna taktika: objave petkom, kada kontroverzne najave objavljene kasno krajem nedelje blede dok interesovanje javnosti slabi tokom vikenda.

Kartrajt kao primer navodi kontroverzno naimenovanje američkog ministra odbrane Pita Hegseta, bivšeg televizijskog voditelja.

Kritičari tvrde da Hegset nema iskustva u upravljanju i suočava se sa brojnim optužbama za zlostavljanje, koje on negira.

Potvrđen u petak, „nestao je iz vesti do ponedeljka ujutro", kaže ona za novinsku agenciju AFP.

Demokratski kongresmen Džejmi Raskin opisuje Trampov mahniti ritam kao „prekomerno opterećivanje čula".

„U jednom trenutku sam na telefonu sa ženom koja sprovodi medicinska ispitivanja lekova protiv raka za vladu i čija je smena planirana zato što je mali deo njenog zaduženja rad sa manjinskom zajednicom.

„Sledećeg trenutka, razgovaram sa advokatima iz Ministarstva pravde, a oni su određeni za nedobrovoljnu preraspodelu posla. Tome nema kraja", rekao je on za Njujork tajms.

„Suština zatrpavanja zone je stvaranje haosa koji iscrpljuje opoziciju i diže buku u nadi da će se još više Amerikanaca isključiti i povući", kaže Montgomeri.

On ističe da to omogućuje drugoj Trampovoj administraciji „da na miru radi sve stvari koje želi a koje bi – da nisu zatrpane ispod toliko drugih stvari – privukle mnogo više pažnje i otpora."

Mišljenje Trampovih pristalica

Stiv Benon
Getty Images
Stiv Benon, bivši Trampov savetnik, govorio je o Trampovom antagonizmu prema medijima

Trampove pristalice ovu bujicu aktivnosti vide kao dokaz njegovog liderstva i posvećenosti obećanjima iz predizborne kampanje.

Republikanska kongresmenka Mardžori Tejlor Grin rekla je za Njujork tajms da Trampova agenda uživa podršku glasača i da on radi „koliko je to ljudski moguće" da je sprovede u delo.

„To zahteva ostanak budnim do kasno uveče", rekla je ona.

U njegovom podkastu Ratna soba (War Room), Benon je hvalio brzinu aktivnosti administracije.

„Ako pogledate razmere svega, dubinu i hitnost, to potiče od mnogo godina rada", kaže on.

„Ovo se nije desilo preko noći."

„Gas do daske, bez kočenja. Vozi, vozi i samo vozi,", rekao je on, dodavši: „Kad steknete ovaj tip zamajca, vi ne stajete, ne razmišljate. Samo idete, idete, idete."

On je takođe hvalio Stivena Milera, zamenika šefa protokola Bele kuće, koji se smatra mozgom strategije zatrpavanje zone tokom drugog mandata Trampove administracije.

Da li je ova strategija primenjivana ranije?

Igrač američkog fudbala Patrik Mahoms iz Kanzas sitija na terenu
Getty Images
Izraz „zatrpavanje zone" odnosi se na taktiku u američkom fudbalu kad napad preplavi protivničku odbranu da bi iskoristio njene slabe tačke.

Evan Nirman tvrdi da strategija zatrpavanja zone nije jedinstvena za Trampa.

„Vođe su tokom čitave istorije koristile zasićivanje medija u vlastitu korist, ali na različite načine", kaže on.

„Razgovori kraj kamina Frenklina D. Ruzvelta, umešna upotreba televizije Džona F. Kenedija, pa čak i dominacija digitalnim medijima Baraka Obame svodili su se na oblikovanje percepcije javnosti."

Međutim, postoji jedna velika razlika, dodaje on.

„Tramp to radi vratolomnom brzinom, nefiltrirano i sa potpunom nepredvidljivošću."

Montgomeri se ne slaže sa tim i doživljava Trampove poteze kao do sada neviđene.

„Veoma dinamičnih 100 dana Frenklina D. Ruzvelta iz 1933. godine nisu bili pokušaj da se zatrpa zona kako bi konkretne inicijative nove administracije izbegle kritike", kaže on.

„Mislim da ne postoje raniji primeri da je neki demokratski ili republikanski predsednik zasipao vašingtonsku scenu nebrojenim naredbama i predlozima kako bi se izazvala zbunjenost ili zamagljivanje."

Može li da uspe?

Možda je prerano reći da li će ova strategija funkcionisati za Trampa.

Štaviše, neki eksperti tvrde da bi ovaj pristup čak na kraju mogao da mu se obije o glavu.

„Iako sumnjam da će se previše Trampovih iskrenih pristalica ikada umoriti od pometnje koju on stvara, zaista mislim da bi ova strategija mogla da se obije o glavu desnici, možda već na izborima sredine mandata 2026. godine", rekao je Montgomeri.

On ističe kako Tramp i republikanci nemaju ubedljivu podršku američkih građana.

„Tramp je pobedio sa ukupnim brojem glasova samo za oko 1,5 odsto. On i republikanci nemaju baš neki preterano jak mandat čak ni za redovne i uobičajene postizborne promene, a kamoli za vanredne promene koje žele da postignu", kaže on.

Nirman upozorava da bi čak i Trampove pristalice mogle da osete zamor materijala, „kad neprestani haos bude počeo da se otupljuje".

„To je najveći rizik.

„Trampova snaga je dominiranje razgovorom, ali ako ljudi budu prestali da slušaju, onda se ta dominacija pretvara u buku. A ako se to dogodi, to bi moglo da ga košta kolebljivih glasova koji su ga podržali zbog njegove politike, a ne samo zbog njegove ličnosti", zaključio je on.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

BBC News

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније