- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
08. 02. 2025. 22:26 >> 09. 02. 2025. 00:32
Otpala guma sa automobila kojim se vozio predsednik Srbije
Niko nije povređen, a Vučić je posle incidenta prešao u drugo vozilo.
![Vučić točak](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/4ffa/live/0517d0f0-e64a-11ef-bd1b-d536627785f2.jpg)
Deo točka je otpao sa službenog automobila u kojem se vozio predsednik Srbije Aleksandar Vučić na putu ka Mokrinu u subotu, a uzrok incidenta nije poznat, javila je Radio-televizija Srbije.
Niko nije povređen, a Vučić je posle incidenta prešao u drugo vozilo.
Na društvenim mrežama se prvo pojavio snimak crnog, naizgled službenog automobila, koji se kreće sredinom uskog puta i u jednom trenutku otpada deo gume ili točka.
Posle kratkotrajnog krivudanja, vozilo se zaustavlja.
Radi se o blindiranom automobilu specijalno namenjenom za prevoz zvaničnika, tako da za sada nije jasno kako je došlo do ovog incidenta, piše agencija Tanjug.
„Pukla nam je guma sada kada smo dolazili... Zamalo da mnogi budu srećni", kazao je Vučić na stranačkom skupu u Kikindi nešto kasnije.
„Da li je pukla, eksplodirala guma sa svim platnima, kako ja mislim, ili Bog zna šta drugo, to je na nadležnim organima da utvrde i to će da utvrde.
„Stigao sam u Mokrin i prešao u drugi automobil", dodao je predsednik.
Prema važećem Zakonu o predsedniku Republike, njega i članove njegovog domaćinstva obezbeđuju policija, Vojska Srbije i drugi organi u skladu s potrebama predsednika Republike i propisom koji donosi Vlada.
https://www.instagram.com/p/DF0LgPpsEqR/
Nešto kasnije, objavljen je i drugi snimak na kojem se vidi Vučić kako izlazi iz automobila.
BBC nije u mogućnosti da utvrdi verodostojnost oba snimka.
https://www.instagram.com/p/DF0m5mpsbsO/
Obezbeđenje predsednika države
Prema pisanju medija, neposredno obezbeđenje predsednika Vučića i njegove porodice čine pripadnici elitne jedinice Vojne policije „Kobre" još od 2012, kada je bio ministar odbrane.
Kao obezbeđenje ih je zadržao i kada je bio na dužnosti prvog potpredsednika vlade Srbije, potom na premijerskom mestu, a od 2017. i kao šef države.
Uredba Vlade o određivanju poslova bezbednosne zaštite određenih lica i objekata iz 2013. godine propisuje da to za predsednika Republike obavljaju:
- Vojnobezbednosna agencija i Bezbednosno-informativna agencija - kontraobaveštajnu zaštitu;
- Ministarstvo unutrašnjih poslova i Vojna policija u saradnji sa specijalizovanim ustanovama - mere fizičke zaštite, preventivno-tehničke, preventivno-medicinske i zdravstvene zaštite.
Vučić je posle incidenta rekao da „u 0,1 odsto slučajeva koristim rotaciju i moji momci iz obezbeđenja su veoma disciplinovani."
„Oni znaju da ja to ne podnosim, inače ne podnosim ljude koji insistiraju na rotaciji jer mi je to uvek dokaz ne nečije moći, već sujete", kazao je Vučić.
Na snimku objavljenom na društvenim mrežama se ne vidi takozvana „prethodnica", automobil koji obično predvodi zvaničnu kolonu.
Vučić je međutim rekao da je bio u prvom automobilu jer vrlo često menjaju rutinu, u ovom slučaju, raspored automobila.
- Deset godina SNS: Šta treba da znate u 100 i 500 reči
- Jesu li studentski protesti u Srbiji 'obojena revolucija' kako tvrde vlasti
- Preletači i srpska politika: „Političari računaju da građani slabo pamte“
Reakcije zvaničnika na incident
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević pozvala je nadležne da tačno utvrde uzroke i podrobno ispitaju sve okolnosti, kako bi se otklonile sve eventualne sumnje u pokušaj ugrožavanja bezbednosti predsednika.
Naročito je važno da se otklone sve nedoumice u ovom trenutku kada „na sve načine pokušavaju da destabilizuju zemlju uvodeći veštački izazvane društvene podele", dodala je ona u saopštenju.
Zatražila je i da se pojačaju mere bezbednosti predsednika države.
I ministar bez portfelja Đorđe Milićević kaže da ne želi unapred da „karakteriše ovaj događaj kao pokušaj ugrožavanja predsednika."
„Ali okolnosti u zemlji, aktivnosti određenih aktera na destabilizaciji, kao i prošlost u kojoj smo se suočavali sa tragičnim događajima, obavezuju da se ovakvi incidenti temeljno i do kraja ispitaju kako bi se utvrdilo da li postoji bilo kakva namera.
„Najbolji ishod bio bi da istraga pokaže da je reč o nesrećnom događaju bez spoljnog uticaja, ali ozbiljnost situacije zahteva da se sprovede detaljna istraga kako bi se otklonile sve sumnje i nedoumice", rekao je Milićević.
U Srbiji studenti više od dva meseca blokiraju fakultete i protestuju, zahtevajući utvrđivanje odgovornosti za tragediju u Novom Sadu kada je u padu nadstrešnice poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.
U protestima im se pridružuju i brojni građani, a podršku pružaju mnoga strukovna udruženja, poput prosvetara i advokata.
Prošlog vikenda, desetine hiljada ljudi okupilo se u Novom Sadu i dvodnevnom blokadom mostova u ovom gradu obeležilo tri meseca od rušenja nadstrešnice i pogibije 15 ljudi.
![Vučić auto](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/d2a7/live/b1200c00-e659-11ef-bd1b-d536627785f2.jpg)
Šta traže studenti
Glavni zahtev studenata je objava celokupne dokumentacije o rekonstrukciji novosadske železničke stanice, čija se nadstrešnica obrušila 1. novembra, kada je poginulo 15 ljudi.
Traže i pokretanje krivičnih postupaka protiv napadača na njih, obustavu i odbacivanju krivičnih prijava protiv uhapšenih i privedenih studenata, kao i povećanje budžeta za visoko obrazovanje od 20 odsto.
Vrh vlasti tvrdi da su zahtevi ispunjeni, ali studenti kažu da nisu.
Iz vlasti su više puta pozivali studente i njihove profesore na razgovor, što su oni odbili.
Iz Univerziteta u Beogradu saopšteno je da su obrazovane dve stručne grupe koje će se baviti procenom ispunjenosti studentskih zahteva.
Zadatak ovih radnih grupa je da na osnovu dostupne dokumentacije i stručne analize izrade izveštaj koji će biti predstavljen proširenom rektorskom kolegijumu i studentskim plenumima, piše u saopštenju rektora Beogradskog univerziteta.
U Beogradu je obrazovana i nezavisna Anketna komisija, sastavljena od građevinskih, pravnih, ekonomskih i medijskih stručnjaka, sa namerom da utvrdi šta je dovelo do pada nadstrešnice novosadske stanice i da utiče na pravosudne organe da pokrene postupke protiv svih odgovornih.
Sve o višemesečnim studentskim protestima i blokadama fakulteta pročitajte OVDE.
- Vučićev miting i 15 minuta tišine u Jagodini
- Vučićev narodni pokret za državu - šta se može očekivati
- Koliko su se naprednjaci promenili od dolaska na vlast
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk