- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
20. 01. 2025. 07:10 >> 10:56
Počinje drugo polugodište, neizvesno koliko će škola raditi
Iz vlade kažu da očekuju da škole rade normalno, ali ima sindikata i prosvetara koji su nezadovoljni i najavili su protestna okupljanja umesto održavanja nastave.
Zvono bi trebalo da u ponedeljak ujutru trebalo da označi početak drugog polugodišta u osnovnim i srednjim školama u Srbiji, ali neizvesno je u kojim će se ono i oglasiti.
Kako je završeno prvo polugodište, tako će se, po svemu sudeći, ući i u drugo - haotično.
Višemesečni protesti i nezadovoljstvo prosvetnih radnika u Srbiji platama i ukupnim položajem još nisu razjašnjeni, a pred početak novog polugodišta 20. januara nije jasno hoće li sve osnovne i srednje škole otvoriti vrata učenicima.
Prema školskom kalendaru, drugo polugodište treba da počne u ponedeljak, 20. januara, pošto je završen zimski raspust.
Đaci bi trebalo da se vrate u klupe posle četiri nedelje, jer su na raspust otišli ranije, 24. decembra.
Koliko od oko 1.700 osnovnih i srednjih škola u Srbiji danas neće raditi za sada nije moguće utvrditi.
Iako su se reprezentativni prosvetni sindikati dogovorili sa Vladom Srbije da se štrajk okonča, ima i protivnika sporazuma koji su najavili obustavu rada i protestni skup za ponedeljak.
Iz Vlade Srbije su poručili da očekuju da danas nastava počne normalno i po planu i zapretili su prosvetarima koji ne rade da će sim biti poslate inspekcije.
Pojedini prosvetari su rekli da je obustava nastave znak podrške studentima koji nedeljama blokiraju fakultete širom zemlje, tražeći od institucija da poštuju Ustav i zakone i rade njihov posao.
To se pre svega odnosi na utvrđivanje potpune odgovornosti za pad nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, kao i objavljivanje celokupne dokumentacije o tom projektu.
Pojedini sindikati, poput Foruma beogradskih gimnazija i Sindikat obrazovanja Čačak još ranije su saopštili da danas neće držati nastavu, a Nezavisni sindikat prosvete je dan ranije saopštio da najmanje 35 odsto škola neće raditi.
Unija prosvetnih sindikata, jedan od najvećih, saopštio je da je vlada ispunila sve zahteve, ali i da i oni podržavaju studente i njihove zahteve.
Prosvetari su za ponedeljak u 11 sati najavili okupljanje u centru Beograda kod Filozofskog fakulteta kako bi pružili podršku studentima i zatražili promene u društvu.
Štrajk u ponedeljak biće prilika da se prebrojimo, kaže Ana Dimitrijević, iz Foruma beogradskih gimnazija, za BBC na srpskom.
Uoči najavljenog početka drugog polugodišta, srednjoškolci i studenti organizovali su skupove podrške prosvetnim radnicima u više gradova u Srbiji, pozivajući ih na obustavu nastave.
Hiljade ljudi odazvalo se pozivu đaka i studenata u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu, Čačku, Valjevu, Užicu i drugim gradovima.
Više o tim protestima pročitajte OVDE.
- Šta se dešava u Vazduhoplovnoj akademiji u Srbiji u 100, 300 i 500 rеči
- Povećanje plata: Šta čeka nastavnike, a šta spremačice
- Štrajk u školama u Srbiji: Šta kažu nastavnici, a šta roditelji đaka
Nezadovoljni materijalnim i društvenim položajem, sindikati su počeli proteste u septembru 2024. godine i od tada su bili na ulicama, radili skraćeno po 30 minuta ili prekidali nastavu na jedan dan, dok su pregovori sa državom zapadali iz jednog u drugi ćorsokak.
Njihovi protesti su se od novembra poklopili sa višenedeljnim studentskim blokadama, pokrenutih zbog tragedije u Novom Sadu 1. novembra kada je u padu nadstrešnice na nedavno rekonstruisanoj železničkoj stanici poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.
Ko je šta dogovorio, a ko nije
Sindikati su tražili da se početna plata nastavnika i republički prosek, koji su razlikovali za oko 10.000 dinara 2024, izjednače od početka 2025, na šta je vlada odgovorila izmenom propisa o obračunu zarade, po kojima će, kako tvrdi, zahtev biti ispunjen u oktobru 2025.
Prosečna bruto zarada za oktobar 2024. godine bila je 136.173 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 98.538 dinara, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Povećanjem plate u oktobru 2025, početna plata nastavnika dostići će očekivani republički prosek, kaže Srđan Slović, predsednik reprezentativnog Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost", za BBC na srpskom.
Usvajanje uredbe kojom se omogućava povećanje zarada u martu i oktobru bio je uslov da škole u ponedeljak, 20. januara počnu normalno da rade, objašnjava.
On veruje da „postoje nezadovoljni pojedinci, koji su glasni, ali koji su u manjini".
„Ponuda vlade nije ni blizu ispunjenja zahteva prosvetnih radnika, niti postoje bilo kakve garancije da će obećano biti i ostvareno", kaže Aleksandar Vinić, predsednik Sindikata obrazovanja Čačak (SOČ), za BBC na srpskom.
SOČ je član reprezentativne Unije sindikata prosvetnih radnika koji je bio protiv prihvatanja ponude vlade.
Koliko je prosvetnih radnika nezadovoljnih sporazumom sa državom videće se u ponedeljak, kaže Ana Dimitrijević, iz Foruma beogradskih gimnazija, za BBC na srpskom.
FBG je kao član reprezentativnog Sindikata radnika u prosveti Srbije bio protiv ponude vlade.
Ovim što nam je ponuđeno, nećemo dobaciti do prosečne plate 2025, a možda ni u januaru sledeće godine, kaže Dimitrijević.
Štrajk u ponedeljak biće prilika da se prebrojimo, govori.
Pridruživanje jednodnevnom štrajku u ponedeljak najavile su i Karlovačka i Jovina gimnazija u Novom Sadu, kao i druge osnovne i srednje škole iz Srbije.
- Nastavnici u Srbiji na proveri, roditelji ocenjuju
- Jedan dan u „školi na točkovima" na istoku Srbije
- „Zar su moja deca manje važna": Besplatni udžbenici u Beogradu, ali ne i u celoj Srbiji
Šta je najavljeno za 20. januar?
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije najavio je da će 20. januara biti organizovan jednodnevni štrajk uz protestno okupljanje u Beogradu kao vid podrške studentima.
Da nije bilo studentskih protesta, vlada ne bi ni razgovarala sa prosvetnim sindikatima, kaže Dušan Kokot, predsednik ovog sindikata, za BBC na srpskom.
I ovaj sindikat, koji nije učestvovao u pregovorima, pozvao je prosvetne radnike na protest u ponedeljak.
„Želimo da kažemo pa nismo svi na prodaju, da nećemo baš da se prodamo za šaku zobi.
„Među naših 6.000 članova, više od 85 odsto izjasnilo se za ovaj vid protesta", kaže Kokot.
Protest u ponedeljak biće i podrška studentskim zahtevima koji su „korisni za društvo u celini".
„Ako ne možemo da podržimo studentske zahteve, kao profesori, intelektualci, onda ne znam šta bismo podržali", govori.
Na protestu se ne očekuju članova četiri reprezentativna sindikata koji su prihvatili ponudu vlade.
Šta je traženo, a šta ponuđeno?
Jedan od ključnih zahteva sindikalnih protesta bio je da plata nastavnika početnika bude jednaka republičkom proseku zarada od 1. januara 2025.
Sindikati su isticali da se na ovo vlada obavezala ranijim potpisanim protokolom.
Posle višemesečnih pregovora i različitih predloga, država je ponudila da se izmenom Uredbe o koeficijentima za obračun plata zaposlenih u javnim službama, uveća koeficijent zarada za pet odsto za mart i još pet odsto u oktobru 2025. godine.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević najavio je i povećanje plata od sedam odsto u januaru 2026.
Paralelno teku i razgovori oko izmena Kolektivnog ugovora kojima bi bilo dodatno osigurano da plata prosvetnih radnika prati republički prosek, navode reprezentativni sindikati.
„Kolektivni ugovor je sistemsko rešenje kojim bi se država obavezala da ako plata padne ispod proseka pregovara i uskladi zaradu sa republičkim prosekom", kaže Slović.
Ko je pregovarao sa vladom?
Proteste i pregovore sa Vladom Srbije vodila su četiri reprezentativna sindikata - Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost" i Sindikat radnika u prosveti Srbije.
Da bi sindikat bio reprezentativan, mora da ispuni više uslova, među kojima je i da ima potreban broj članova - da okuplja najmanje 15 odsto zaposlenih.
Reprezentativnost omogućava sindikatu da pregovara o poboljšanju prava zaposlenih i kolektivnom ugovoru.
Pored četiri reprezentativna sindikata, u Srbiji je po organizovanim akcijama vidljiv i Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, koji se protivio načinu na koji su vođeni pregovori sa vladom tokom prethodnih meseci.
- Iznenadni kraj polugodišta: Roditelji ljuti, sindikati poručuju da neće zaključivati ocene
- „Posle nekog vremena, digneš ruke": Zašto u Srbiji nastavnici neće na zamenu u škole
- Od „ponosne" do „ponižavajuće" profesije: „Posao učitelja mora da se voli”
Šta će biti 21. januara?
„Na to pitanje odgovor će dati 20. januar", kaže Dušan Kokot.
„Ako vidimo da nezadovoljstvo dele ne samo naši članovi, već i članovi drugih sindikata i oni koji nisu ni u jednom... imaćemo normalan sled događaja."
A ako se to ne desi, „moramo da se pregrupišemo i razmislimo kako da nastavimo borbu", najavljuje Kokot.
„Pogrešno bi bilo od najhrabrijih praviti žrtve, jer to nikome neće doneti dobro", kaže.
Ana Dimitrijević veruje da će masovnost skupa odrediti dalje akcije.
„Čak i ako se vratimo u učionice od utorka, pokazali smo da smo nezadovoljni, koliko nas ima i da smo uspostavili saradnju koja nema veze sa reprezentativnim sindikatima", kaže.
Reprezentativni sindikati u međuvremenu najavljuju dalje pregovore sa Vladom.
Od onih koji su nezadovoljni nismo čuli nijedan zahtev koji je drugačiji od onoga što smo prihvatili, kaže Srđan Slović.
On najavljuje nastavak pregovora o kolektivnom ugovoru i drugim načinima da se unapred položaj prosvetnih radnika.
- Ko sve protestuje u Srbiji i zbog čega
- BBC na blokadama fakulteta: „Mislim, dakle protestujem"
- Protesti u Srbiji: Nekad studenti, danas profesori, ponovo na ulici
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk