Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

 [ BBC ]

10. 01. 2025. 15:55   >>  16:55

'Dođi na Mostar ako imaš petlju': Novi studentski protest u Beogradu

Studenti Beogradskog univerziteta su blokirali jedno od glavnih saobraćajnih čvorišta na sat vremena tražeći reakciju institucija zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi.

transparent Zahtevi nisu ispunjeni na Mostarskoj petlji tokom studentskog protesta 10. januara 2025.
BBC/Slobodan Maričić
Studenti su na Mostarskoj petlji razvili transparent kojim su ponovili da suprotno tvrdnjama predstavnika vlasti zahtevi, zbog koji su počeli blokade, nisu ispunjeni

Završni meseci 2024. godine prošli su u znaku studentskih protesta, pa i sama novogodišnja noć, a u istom ritmu nastavlja se i početkom 2025.

Studenti Beogradskog univerziteta, koji blokadama fakulteta traže reakciju institucija posle pada nastrešnice u Novom Sadu 1. novembra, kada je poginulo 15 ljudi, blokirali su Mostarsku petlju, jedno od glavnih saobraćajnih čvorišta u gradu.

Sve pod sloganom „dođi na Mostar ako imaš petlju".

Pre nego što su studenti stigli, saobraćaj je bio zaustavljen, a učesnici protesta rasporedili su se u oba smera međunarodnog auto-puta kroz prestonicu Srbije, gde su ostali do oko 15 časova.

Skup je počeo u 13 časova ispred Palate pravde u Savskoj ulici, gde se nalaze brojne pravosudne institucije.

„Blokiranjem želimo da ukažemo na nerazmrsivi čvor u kojem se nalazi tužilaštvo čije reakcije ili kasne ili potpuno izostaju, na jasne i precizne zahteve i zakone", naveli su studenti u saopštenju.

Savska ulica bila je blokirana, ali su studenti propuštali zaposlene i građane da uđu u Palatu pravde, prenela je televizija N1.

Gomila ljudi drži transparent na kojem piše "Odsvirali ste svoje" na ulici u Beogradu, iza njih tramvaj, nekoliko njih drži kišobrane
Slobodan Maričić / BBC
Na putu ka Palati pravde u Beogradu, 10. januar 2024.
studenti ispred Palate pravde 10. januara 2025.
BBC/Slobodan Maričić
Studenti više fakulteta okupili su se 10. januara 2025. godine ispred Palate pravde u Beogradu, gde se nalazi više pravosudnih institucija
studenti na protestu ispred Palate pravde 10. januara 2025.
BBC/Slobodan Maričić
Studenti su na protestu ponovo nosili transparente kojima odgovaraju na poruku predsednika Srbije Aleksandra Vučića da bi specijalne jedince Kobre mogle brzo da rasture studentske proteste

Blokadama fakulteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, studenti traže objavljivanje svih dokumenata o rekonstrukciji nadstrešnice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima, podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente, kao i povećanje izdvajanja od 20 odsto za obrazovanje.

I dok nadležni tvrde da su svi zahtevi ispunjeni, studenti to negiraju, ističući da ne žele da pričaju sa pojedincima iz vlasti, već da samo institucije mogu da ispune zahteve.

Studentima su se na protestu pridružili i stariji, koji veruju da su njihovi zahtevi „opravdani".

„Duže vreme sam na ulici, ali ovo što studenti rade je prava stvar.

„Verujem njihovim potezima i mudrosti. Snalažljivi su, organizovani, sve ono što do sada nije postojalo i sad nam drže pravu lekciju", rekla je 31-godišnja Sanja Anđelić za BBC na srpskom.

Šezdesetčetvorogodišnji Branislav Savić na protestima je od 1991. godine.

„Na ovim protestima sam pročitao poruku 'Tuga nas spaja, pravda pokreće', koja sjajno oslikava ovu situaciju.

„Ovde nema pravne države, Tužilaštvo spava. Zagorka Dolovac, koja polaže račune Skupštini Srbije, 12 godina se ne oglašava. Apsolutno mora da postoji odgovornost za poginule ispod nadstrešnice", rekao je Savić za BBC na srpskom.

studentski protest na Mostarskoj petlji 10. januara 2025.
Fonet
Studenti su pristizali na Mostarsku petlju u grupama raspoređujući se u oba smera međunarodnog auto-puta
protest studenata na Mostarskoj petlji 10. januar 2025.
BBC/Slobodan Maričić

Iako je prvobitno bilo najavljeno da će se blokada auto-puta odvijati u fazama, odnosno da će prvo biti blokiran smer ka Novom Beogradu, a potom i ka Autokomandi, učesnici protesta su se brzo rasporedili duž cele Mostarske petlje.

Na protestu nije bilo govora, studenti su se ogradili od svih političkih stranaka i organizacija.

Najavili su novi protestni skup za nedelju, 12. januar, ispred Ustavnog suda u Beogradu.

Protesti

Pad nadstrešnice izazvao je velike proteste u Srbiji, koji i dalje traju, sa osnovnim zahtevom da se do kraja istraži ovaj slučaj i da svim odgovornima bude suđeno.

Studenti su prethodno organizovali protest na beogradskom trgu Slavija, jedan od najvećih u istoriji zemlje, kao i ispred Vrhovnog javnog tužilaštva, tražeći reakciju vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac.

Novosadski studenti su za to vreme protestovali ispred pokrajinskog i gradskog parlamenta, a za subotu, 11. januar, najavili su i skup ispred prostorija Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u Novom Sadu.

U međuvremenu su u gradovima širom Srbije nastavljeni svakodnevni skupovi u 11.52, kojima se u okviru akcije „Zastani, Srbijo" odaje pošta stradalima u padu nastrešnice.

Osim studentskih, organizovani su i brojni protesti opozicije, građanskih pokreta i aktivista, a pridružili su im se i poljoprivrednici i predstavnici drugih zanimanja.

Opozicija traži ostavke gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića i premijera Srbije Miloša Vučevića, predsednika vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), kao i utvrđivanje krivične odgovornosti za pad nadstrešnice.

Jedan od glavnih slogana tih protesta glasi „Korupcija ubija".

Protivnici opozicije smatraju da je u Srbiji rasprostranjena korupcija u raznim projektima, a pre svega u infrastrukturnim, što je i dovelo do novosadske tragedije.

Optužbe o korupciji vlasti negiraju - predsednik Vučić je izjavio da u slučaju Novog Sada „nema korupcije, već da je reč o greškama struke", kao i da je tužilaštvo „nadrealno brzo" uradilo istragu.

Obnova stanice

Obnova stanice, izgrađene 1964. godine, a posle obnove otvorene dva puta – 2021. i u julu 2024. - okosnica je jednog od najvažnijih vladinih infrastrukturnih projekata, brze linije voza od Beograda do Budimpešte.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić renovirano zdanje otvorio je zajedno sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

Investitor projekta bila je Infrastruktura Železnice Srbije, koja je, prema građevinskoj dozvoli, dužna da obezbedi stručni nadzor u toku izvođenja radova.

Projekat rekonstrukcije Železničke stanice Novi Sad izradio je Saobraćajni institut CIP.

Za izvođenje radova na ovom projektu izabran je konzorcijum kineskih kompanija Čajna relvej internašnal i Čajna komjunikejšns konstrakšn.

Ugovor koji su za ovaj posao potpisale srpske vlasti sa kineskim partnerima nije javno dostupan.

Francuskoj kompaniji Ežis i mađarskom Utiberu, dodeljen je stručni nadzor, prema Odluci o dodeli ugovora iz 2022. godine, dostupnom na sajtu Ministarstva građevinarstva.

Samo nekoliko sati posle pada nadstrešnice, predstavnici vlasti su tvrdili da ona nije bila renovirana, što su pojedini stručnjaci kasnije opovrgli.

Optužnice

Dva meseca posle tragedije u Novom Sadu načinjeni su prvi koraci ka potencijalnom sudskom epilogu.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je 30. decembra 2024. optužnicu protiv 13 ljudi, među kojima su bivši ministar saobraćaja Goran Vesić i bivša direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelene Tanasković.

U danu kada je organizovana blokada Mostarske petlje, objavljeno je da je Viši sud u Novom Sadu odbio predlog Višeg javnog tužilaštva da se Goranu Vesiću odredi pritvor.

Optužnica je podignuta i protiv Anite Dimoski, Vesićeve pomoćnice zadužene za železnički saobraćaj, kao i protiv Nebojše Šurlana, bivšeg direktora Infrastrukture železnice.

Njih četvoro optuženi su za teško delo protiv opšte sigurnosti, u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.

Odgovorni projektant građevinske konstrukcije, glavni projektant idejnog projekta, glavni projektant projekta za građevinsku dozvolu, kao i lica odgovorna za reviziju, tehničku kontrolu, izvođenje građevinskih radova i stručni nadzor, optuženi su za teško delo protiv opšte sigurnosti, ali u vezi sa krivičnim delom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

BBC News

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније