- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
03. 12. 2024. 16:07 >> 04. 12. 2024. 15:39
Protest, buka i incidenti na ulazu u Skupštinu Novog Sada: Milan Đurić ostaje gradonačelnik
Vladajuća većina u Skupštini grada Novog Sada tajnim glasanjem odbila je predlog opozicije o opozivu gradonačelnika. Ispred zgrade organizovan protest, koškanja na ulazu.
Višenedeljni protesti opozicije i aktivista građanskih pokreta zbog tragedije u Novom Sadu 1. novembra, kada je u padu nadstrešnice železničke stanice poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi, nastavljeni su i tokom sednice novosadske skupštine o zahtevu opozicije za smenu gradonačelnika Milana Đurića.
Epilog je da će Đurić ostati gradonačelnik Novog Sada - za njegovu smenu glasalo je 25 odbornika, dok je protiv bilo 48 odbornika vladajuće koalicije, koja ima dovoljnu većinu.
Sednica je održana u napetoj atmosferi, a u zgradi i oko nje bilo je jakih policijskih snaga u opremi za razbijanje demonstracija.
Dok je u skupštinskoj sali trajala žučna rasprava, u nekoliko navrata i na ivici incidenta, ispred zgrade je trajao protest više desetina ljudi.
Na poziv opozicije pravili su veliku buku, da bi pojedini, među kojima je bilo i poslanika Skupštine Srbije, potom pokušali da uđu u zgradu novosadskog parlamenta, kada je na vratima došlo do guranja sa policijom.
Jedan mladić je tom prilikom povređen, snimila je kamera televizije N1, dok su, prema i dalje nepotvrđenim informacijama, trojica mladića privedena.
Predstavnici opozicije tražili su moralnu i političku odgovornost Đurića, čija je ostavka, kao i ostavka premijera Miloša Vučevića, među zahtevima gotovo svakodnevnih protesta u Beogradu i Novom Sadu zbog pada nadstrešnice na nedavno rekonstruisanoj železničkoj stanici.
Odbornici vladajuće većine, koju predvodi Srpska napredna stranka (SNS), branili su Đurića rečima da on nema nikakve veze sa rekonstrukcijom stanice, optužujući opoziciju za vandalizam i da želi silom da dođe na vlast.
- Ko sve protestuje u Srbiji i zbog čega
- Pad nadstrešnice u Novom Sadu: Šta kažu stručnjaci
- Mesec dana od tragedije u Novom Sadu: Tihi protest i farbanje Trga slobode u crveno
Od tragedije 1. novembra, u Novom Sadu, Beogradu i drugim gradovima organizuju se gotovo svakodnevni protesti, na kojima opozicija traži utvrđivanje krivične odgovornosti za pad nadstrešnice i objavljivanje svih dokumenata iz projekta.
Istraga o tragediji na novosadskoj železničkoj stanici je u toku.
Privedeno je 13 ljudi, među kojima je i nekoliko državnih zvaničnika, ali je Goran Vesić, doskorašnji ministar građevinarstva, posle nekoliko dana pušten iz pritvora.
Opozicija sumnja u iskrenost vlasti da će do kraja ispitati i rasvetliti slučaj, optužujući je za korupciju u infrastrukturnim projektima - što vide kao uzrok pada nadstrešnice na stanici - kao i za kontrolu pravosuđa.
Zgrada Železničke stanice u Novom Sadu, napravljena je 1964, a poslednjih godina je dva puta renovirana.
Najpre 2021, a potom i ove godine da bi u julu bila i svečano otvorena.
Obnova stanice bila je okosnica jedne od najvažnijih vladinih infrastrukturnih projekata - brza linije od Beograda do Budimpešte.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tu stanicu otvorio 2022. godine, zajedno sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom.
„Ovo je naš put u modernu Evropu - naš put ka boljoj, naprednijoj Srbiji“, rekao je tada za BBC.
Obnova stanice je nastavljena i posle toga, a ovog leta je priređena još jedna ceremonija otvaranja.
Predstavnici vlasti su odmah izneli tvrdnje da nadstrešnica nije bila renovirana, što su pojedini stručnjaci opovrgli.
Kako je izgledao protest?
Trajao je duže od dva sata, po prilično hladnom vremenu u Novom Sadu.
Opozicija je pozvala ljude da se u 11.52, trenutku kada je došlo do tragedije, okupe ispred gradske skupštine i bukom od trajanju od 15 minuta izraze nezadovoljstvo.
Međutim, skup i velika buka nastavljeni su i posle toga.
Zbog toga su se u skupštinskoj sali mogli čuti nezadovoljni odbornici vladajuće većine, koji su govorili da „prošlo je 15 minuta", javila je reporterka BBC-ja na srpskom Svetlana Paramentić, koja je pratila sednicu.
Okupljeni su za to vreme blokirali saobraćaj u Ulici Žarka Zrenjanina, u centru Novog Sada, duvali u vuvuzele, pištaljke, lupali u bubnjeve i šerpe.
Skandirali su „ubice, ubice“, javila je reporterka BBC-ja na srpskom Nataša Anđelković, koja je bila ispred novosadske skupštine.
Kada je deo okupljenih pokušao da uđe u skupštinu, prvo im se isprečilo obezbeđenje, pa policija sa štitovima i šlemovima, i došlo je do guranja.
Pojedini ljudi su u međuvremenu upali u zgradu, gde ih je skupštinsko obezbeđenje oborilo na pod.
Situacija se ubrzo smirila, ali je policijski kordon sve do kraja sednice ostao na ulazu u skupštinu.
Marija Vasić, profesorka sociologije u novosadskoj Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj", duže od 15 minuta je stajala ispred jednog policajca i pozivala ga da se pogledaju u oči.
Na nekoliko policijskih štitova demonstranti su zalepili nalepnice sa krvavom rukom, koja je postala jedan od simbola protesta posle pada nadstrešnice.
Po završetku sednice, demonstranti su se razišli.
Kako je izgledala sednica?
Na momente napeto.
Posebno pred kraj, kada se gledalo o predlogu opoziva gradonačelnika Đurića.
Dina Vučinić, predsednica novosadske skupštine, optužila je opozicionog odbornika Mirana Pogačara da je fizički nasrnuo na gradonačelnika, koga su potom okružili politički saborci.
Odbornici Skupštine grada Novog Sada žučno su raspravljali o opozicionom predlogu da gradonačelnik podnese ostavku, a u jednom trenutku je došlo i do koškanja.
Zahtev za smenu Đurića opozicija je obrazložila rečima da je „imao dovoljno vremena da oseti moralnu odgovornost i podnese zahtev zbog pada nadstrešnice i stradanja ljudi".
Tražili su i da se javno objavi kompletna dokumentacija o rekonstrukciji železničke stanice, na šta je potrošeno 65 miliona evra i tvrde da je puštena u rad bez potrebnih dozvola, što je, kažu, „primer koruptivnih poslova".
„Tragedija je rezultat katastrofalnog upravljanja gradom, gde se gradi mimo dozvola, a institucije ignorišu njihove obaveze“, izjavio je odbornik Stevan Babić iz opozicionog pokreta Kreni promeni, u ime predlagača opoziva gradonačelnika.
„Na protestu održanom 5. novembra više od 30.000 građana pokazalo je nezadovoljstvo i tražilo ostavku gradonačelnika Milana Đurića.“
Novi Sad je, dodaje, iz bezbednog grada pretvoren u mesto čiji stanovnici više ne osećaju sigurnost i nemaju poverenje u instititucije, a problemi se samo produbljuju, prenosi novosadski portal 021.rs.
Uoči sednice, rekli su da će od Đurića tražiti i odgovore o kvalitetu vode u Novom Sadu, kao i optužbama o policijskoj brutalnosti nad 74-godišnjim penzionerom Ilijom Kostićem, uhapšenim posle jednog od protesta u vojvođanskoj prestonici.
Jedan od razloga zbog kojih je opozicija tražila ostavku Đurića je i hapšenje direktora Javnog gradskog preduzeća pod optužbama za šverc drogom, koga je prethodno imenovala gradska vlast.
„Đurić više nema moralni legitimitet da vodi Novi Sad“, istakao je opozicionio odbornik Babić.
Odbornici vladajuće koalicije branili su Đurića, tvrdeći da ne postoji ni direktna, ni indirektna njegova veza sa projektovanjem, izvođenjem, nadzorom i kontrolom radova na železničkoj stanici.
Tvrdnje opozicije, Sanja Draško, predsednica odborničke grupe SNS, nazvala je „običnim spinom, obmanom naroda i čistom zloupotrebom nesreće“.
„Van svake pameti je povezivati predsednika države, predsednika vlade ili gradonačelnika sa građevinskim stvarima gde postoje stručnjaci koji rade svoj posao. Država pokazuje odgovornost i svakog čega sudbina u skladu sa zakonom", rekla je ona, prenosi 021.
Na kraju rasprave o razrešenju, odbornicima se obratio i gradonačelnik Đurić.
Optužio je opoziciju da „na silu i prinudu" želi da preuzme vlast, a ne na izborima.
- Tragedija u Novom Sadu: Ko je sve uhapšen i zbog čega
- Novih 15 minuta tišine širom Srbije zbog tragedije u Novom Sadu
- Tragedija u Novom Sadu: I buka i bes i tišina
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk