- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
07. 11. 2024. 13:19 >> 08. 11. 2024. 09:10
Ko je Ilon Mask i koliko je blizak Trampu
Vlasnik društvene mreže Iks i kompanija Tesle i Spejs iksa najbogatiji je čovek na svetu, a na platformi čiji je tvorac često iznosi kontroverzne stavove o raznim temama.
Čini se da ne može da prođe ni dan bez milijardera Ilona Maska na naslovnim stranicama.
Vlasnik društvene mreže Iks i kompanija Tesle i Spejs iksa najbogatiji je čovek na svetu, a na platformi čiji je tvorac iznosi stavove o raznim temama.
Takođe je pokrenuo ispitivanje ugradnje čipova u ljudski mozak u njegovog kompaniji Neuralink, pokušava da pretvori mrežu Iks u super aplikaciju kao i da igra veću ulogu u svetu veštačke inteligencije koja se brzo razvija, iako upozorava da bi to moglo da dovede do izumiranja čovečanstva.
Ali pojedini potezi Maska kao što je tužba protiv tvorca ČetGPT-ja i komentarisanje političkih pitanja širom sveta i dalje privlače pažnju i izazivaju kontroverze.
- Ilon Mask i Donald Tramp: Neka čudna veza
- Ilona Maska nervira zakon o rodnom identitetu, premešta kompanije u Teksas
- Kompanija Tesla hoće da nagradi Ilona Maska sa 56 milijardi dolara
Šta bi Mask mogao da dobije od Trampa
Lili Džamali,
BBC San Francisko
Povratak Donalda Trampa u Belu kuću takođe bi se mogao pokazati kao pobeda za jednog od njegovih najvidljivijih pristalica: Ilona Maska.
Najbogatiji čovek na svetu proveo je izbornu noć na Floridi s Trampom u njegovom odmaralištu Mar-a-Lago dok su pristizali rezultat predsedničkih izbora.
„Narod Amerike dao je @realDonaldTrump kristalno jasan mandat za promjenu večeras", napisao je Mask na njegovoj mreži Iks dok je Trampova pobeda počela da biva sve očiglednija.
U pobedničkom govoru u Palm Biču, Tramp je nekoliko minuta hvalio Maska i prepričavao uspešno sletanje rakete koju je proizvela jedna od njegovih kompanija, Spejs Iks.
Mask je podržao republikanca odmah nakon pokušaja atentata na Truampa u Batleru u Pensilvaniji u julu.
Kao jedan od najvažnijih pristaša novoizabranog predsednika, tehnološki milijarder odvojio je više od 119 miliona dolara za finansiranje Super PAK-a, grupe bogatih simpatizera republikanaca, sa ciljem ponovnog izbora Trampa.
Poslednje nedelje pre dana izbora, Mask je vodio kampanju za izlazak na birališta u ključnim državama, nudeći milion dolara tamošnjim glasačima.
Ova odluka je bila osporena na sudu, ali je kasnije odlučeno da može da nastavi da nudi novac.
Pošto je imenom, novcem i društvenom mrežom stao iza Trampa, Mask ima mnogo koristi od njegovog ponovnog izbora.
Novoizabrani predsednik rekao je da će u drugom mandatu pozvati Maska u tim kako bi eliminisao rasipništvo administracije.
Mask je nazvao tim potencijalni napor nazvao „Odeljenjem za uspešnost Vlade" (skraćenica na engleskom je DOGE, što je i naziv za mim i kriptovalutu koju je sam popularisao.
Takođe bi mogao imati koristi od Trampovog mandata kroz vlasništvo Spejs Iksa, već odavno dominantne kopmanije za slanja vladinih satelita u svemir.
Uz bliskog saveznika u Beloj kući, Mask bi mogao da pokuša da dodatno iskoristi te veze s administracijom.
Mask je ranije kritikovao konkurente, među kojima je i Boing, zbog strukture njihovih državnih ugovora, za koje kaže da destimulišu dovršavanje projekata u skladu s proračunom i na vreme.
Spejs Iks je takođe započeo proizvodnju špijunskih satelita baš u trenutku kada se čini da su Pentagon i američke bezbednosne agencije spremne da ulože milijarde dolara u ovu tehnologiju .
Maskova kopmanija za proizvodnju električnih vozila Tesla mogla bi da profitira od administracije za koju je Tramp rekao da će biti definisana "najnižim regulatornim opterećenjem."
Samo prošlog meseca, američka agencija zadužena za regulisanje bezbednosti na putevima otkrila je da ispituje Tesline softvere za vožnju bez vozača.
Mask se takođe našao na meti kritika zbog navodnog nastojanja da spreči radnike Tesle da se sindikalno organizuju.
Ujedinjeni automobilski radnici podneli su tužbe za nepoštenu radnu praksu protiv Trampa i Maska posle njihovog razgovora o navodnom otpuštanju štrajkača u Tesli.
Tramp je takođe obećao smanjenje poreza za korporacije i bogate - još jedno obećanje za koje se Mask verovatno nada da će ga 47. predsednik Amerike održati.
Gde je rođen Ilon Mask?
Otkako je pre više od 20 godina postao poznat u Silicijumskoj dolini, 53-godišnji preduzetnik ne prestaje da iznenađuje poslovnim potezima.
Rođen je u Pretoriji, u Južnoj Africi, i rano je počeo da pokazuje nadarenost za preduzetništvo.
Sa bratom je išao od vrata do vrata prodavajući uskršnja jaja od domaće čokolade i napravio je prvu kompjutersku igricu kadad je imao 12 godina.
Detinjstvo opisuje kao teško – roditelji su se razveli, maltretiran je u školi i imao je poteškoće u društvenoj interakciji zbog Aspergerovog sindroma.
Prvom prilikom je napustio dom i otišao na koledž, preselio se u Kanadu, a zatim u Sjedinjene Države, gde je studirao ekonomiju i fiziku na Univerzitetu Pensilvanije, koji je član Lige bršljana.
Njegova prva supruga Žastin Mask, spisateljica koju je upoznao na koledžu i sa kojom se venčao 2000. godine, napisala je u tekstu za časopis Mari Kler 2010. godine da je i pre nego što je zaradio milione, Mask bio „čovek koji ne prihvata ne kao odgovor”.
„Volja da se takmiči i dominira koja ga je učinila tako uspešnim u poslu, ne bi magično nestala kada bi došao kući”, napisala je, dodajući da joj je na plesu na njihovom venčanju rekao: „Ja sam alfa u ovoj vezi”.
Kako je Ilon Mask zaradio novac?
Ubrzo pošto je primljen na studije fizike na Univerzitetu Stanfordu, Mask je odustao i osnovao je dva tehnološka startap preduzeća tokom „procvata dot-com” 1990-ih.
To je bila firma za izradu softvera za veb razvoj i kompanija za onlajn bankarstvo, koja je kasnije postala Pejpal (PayPal) i 2002. godine je prodata svetskoj aukcijskoj platformi na internetu Ibeju (eBay) za 1,5 milijardi dolara.
Bogatstvo je uložio u novu kompaniju Spejs iks koja se bavi izradom svemirskih letelica s ciljem da napravi isplativu alternativu NASA.
Takođe je uložio i u novu kompaniju za proizvodnju električnih automobila Teslu, u kojoj je bio predsednik upravnog odbora pre nego što je postao glavni izvršni direktor 2008. godine.
Ove dve kompanije su preokrenule stvari u njihovim industrijama, iako su ponekad bile blizu finansijskog kolapsa.
Jedan od novijih Maskovih poslovnih poduhvata je preuzimanje društvene mreže Tviter u oktobru 2022. godine.
Od tada je dramatično smanjio broj zaposlenih, pa i onih zaduženih za bezbednost platforme, promenio je ime mreže u Iks i uveo nove premium pretplate tako da se prihod više ne oslanja samo na oglašavanje.
Maskova dugoročna ambicija je da od Iksa napravi „aplikaciju za sve” koja nudi razne usluge.
Međutim, do sada je vrednost kompanije pala sa 44 milijarde dolara, koliko je platio za preuzimanje, na samo 19 milijardi dolara, prema pojedinim izveštajima.
Mask takođe ima ambicije i u oblasti veštačke inteligencije.
U ranoj fazi je uložio u matičnu kompaniju ČetGPT-ja pre nego što su se razišli 2018. godine, a 2023. godine je pokrenuo sopstvenu kompaniju xAI „da shvati pravu prirodu univerzuma”.
U februaru je tužio američku istraživačku laboratoriju veštačke inteligencije OpenAI i glavnog izvršnog direktora Sema Altmana, tvrdeći da je uložio novac jer mu je obećano da će se raditi na osnovu neprofitnosti i otvorenosti, a da je kasnije laboratorija ostvarila bliske veze sa tehnološkim gigantom Majkrosoftom.
„Nisam baš siguran da on zna šta želi da uradi sledećeg dana”, kaže o Maskovim širokim interesovanjima novinar Kris Stokel Voker.
„On se mnogo vodi instinktom”.
U Maskovoj biografiji koju je napisao 2015. godine, autor Ešli Vens ga opisuje kao „svadljivog sveznalicu” čiji „ego je poveliki”.
Ali ga je takođe nazvao nespretnim plesačem i nesigurnim govornikom.
U štampi su ga nazivali i ludim genijem i najvećim trolom na Tviteru.
Poznat je po njegovim uzvišenim ambicijama, ali i po sitničavim svađama, a da ne spominjemo ozbiljne tužbe regulatornih tela, investitora i drugih protiv njega i njegovih kompanija zbog, između ostalog, rasne diskriminacije i verodostojnosti njegovih tvrdnji.
Razvodio se tri puta, dva puta od iste žene, britanske glumice Talule Rajli, ali je iskren po pitanju njegovih grešaka.
„Ako bi se nabrojali svi moji gresi, izgledao bih kao najgora osoba na svetu”, rekao je Mask prošle godine.
„Ali ako se oni uporede sa stvarima koje sam uradio ispravno, onda slika izgleda prilično drugačije”.
Koliko je neto bogatstvo Ilona Maska?
Čini se da su sve te kontradiktornosti deo Maskovog šarma, i svakako ga nisu sprečile da zgrne veliko bogatstvo.
Blumberg ga stavlja na prvo mesto najbogatijih ljudi na svetu i procenjuje da neto vrednost njegovog bogatstva iznosi oko 228 milijardi dolara.
Procena se uglavnom zasniva na vrednosti njegovih akcija u Tesli, u kojoj ima udeo od više od 13 odsto.
Kako je proizvodnja kompanije rasla i počela da ostvaruje redovnu dobit, vrednost akcija je 2020. godine vrtoglavo porasla, mada nerazumno, kako pojedini smatraju.
Krajem 2022. godine vrednost akcija je naglo pala, što neki povezuju sa pruzimanjem Tvitera, ali su se od tada akcije oporavile.
Mask takođe zagovara digitalne valute i ima udela u nekoliko drugih manjih kompanija, među kojima su Boring Company koja pravi tunele i Neuralink, neurotehnološko startap preduzeće za razvoj interfejsa mozak-računar.
Mask, koji se diči time da je radoholičar, često govori da ne radi samo da bi zaradio novac, a nedavno je izjavio da to važi i za preuzimanje Tvitera.
„Ilon se uključuje u stvari samo ako smatra da su one izuzetno važne iz nekog razloga, za dobrobit društva ili čovečanstva”, kaže Ros Gerber, njegov prijatelj i ulagač u Teslu.
Kakvi su politički stavovi Ilona Maska?
Mask, koji je postao američki državljanin 2002. godine, dugo se opirao da se politčki izjasni.
Za sebe je govorio da je „poludemokrata, polurepublikanac”, „politički umeren” i „nezavisan”.
Kaže da je glasao za Baraka Obamu, Hilari Klinton i, nevoljno, Džozefa Bajdena, i svi su bili kandidati Demorkatske stranke.
Ali poslednjih godina je počeo da podržava Donalda Trampa, koji je republikanac.
Posle pokušaja ubistva Trampa ove godine, Mask ga je zvanično podržao na izborima 2024. godine.
Navikao je na političke kontroverze.
Na društvenoj mreži Iks, postavlja kontroverzne stavove o pitanjima u zemljama širom sveta, pa je tako sugerisao da je Ujedinjeno Kraljevstsvo bilo na ivici „građanskog rata” tokom nasilnih nemira u avgustu.
To je bio Maskov komentar na video koji prikazuje obračun demonstranata sa policijom.
Portparol britanskog premijera je rekao da „nema opravdanja” za Maskove komentare, dodajući da kompanije koje su vlasnici društvenih mreža „mogu i treba da rade više”.
Iako je Mask Ukrajini dao da koristi njegov satelitski internet Starlink, kritikovan je jer je odbio hitan zahtev Kijeva da aktivira Starlink za Sevastopolj, na poluostrvu Krimu, koji je velika baza ruske flote.
U SAD-u se preselio u Teksas, žaleći se na propise i visoke poreze u Kaliforniji.
Imao je sukobe sa sindikalnim organizacijama, a u proleće 2020. godine osudio je zatvaranja tokom pandemije korona virusa, rekavši da su „fašistička”.
Kaže da njegove poslove smatra vidom filantropije, jer se bave rešavanjem bitnih problema, kao na primer kompanija Tesla koja se bori protiv klimatskih promena.
I uprkos sopstvenom interesovanju za veštačku inteligenciju, jedan je od najpoznatijih ljudi koji izražavaju zabrinutost zbog mogućih opasnosti super-inteligentne veštačke inteligencije za budućnosti čovečanstva.
Tvrdi da bi uspon veštačke inteligencije, u kombinaciji sa padom nataliteta, mogao da dovede do toga da na svetu „nema dovoljno ljudi”.
Mask ima 12 dece, šestoro sa prvom ženom, troje sa kanadskom pevačicom Grajms i troje sa Kanađankom Šivonom Zilis.
Nakon rođenja blizanaca koje je dobio sa Zilis, tvitovao je: „Dajem sve od sebe da pomognem u borbi protiv ’bele kuge’”.
- Tajna služba je „svesna” objave Ilona Maska o Haris i Bajdenu
- Ilon Mask posetio Aušvic posle optužbi za antisemitizam
- Ilon Mask pokrenuo četbota čija veštačka inteligencija poznaje „dozu humora"
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk