- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
U toku
06. 07. 2025.
07:06 >> 17:01
3
Čitaj mi:
Slučaj Rožaje, trend ili incident?
Tri hiljade paklica cigareta koje su juče zaplijenjene u Rožajama nije mnogo, ali je jeste zanimljivo zbog činjenice da su na njima bile akcizne markice Kosova, i da su sa Kosova prošvercovane u Crnu Goru, što je do sada uglavnom bilo obratno.
Uprava policije je saopštila da su službenici Sektora granične policije Crne Gore zaplijenili 3.000 paklica cigareta u Rožajama, vrijednosti oko 7.500 eura, i procesuirali tri osobe zbog sumnje za krijumčarenje.
“Pripadnici Regionalnog centra granične policije “Sjever” zaustavili su putničko vozilo rožajskih registarskih oznaka, kojim je upravljao N.K. (33) iz Rožaja, dok su se u vozilu nalazili i S.D. (30) i I.D. (27), takođe iz Rožaja. Pregledom prtljažnika policija je pronašla torbe sa cigaretama sa kosovskim akciznim markicama, za koje se sumnja da su ilegalno unesene iz Kosova u Crnu Goru” – navodi se u saopštenju UP.
Nakon sprovedenih mjera i prikupljenih obavještenja, o slučaju je obaviješten državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Rožajama, koji je naložio podnošenje krivične prijave zbog sumnje na krivično djelo krijumčarenje protiv svih osumnjičenih.
Iz Granične policije su poručili da se aktivnosti usmjerene na borbu protiv sive ekonomije i nezakonite trgovine akciznim robama nastavljaju s ciljem očuvanja ekonomske stabilnosti, zakonitosti i vladavine prava.
„Nastavićemo sa odlučnim i kontinuiranim aktivnostima kako bismo spriječili svaki pokušaj ugrožavanja ekonomskog poretka i sigurnosti građana,“ kazali su iz Sektora granične policije.
Specijalni policijski tim je po nalogu SDT sproveo ove godine više akcija u Rožajama, u kojim su najprije zaplijeni terenski automobili kojima se obavlja šverc ilegalnim putevima između Crne Gore i Kosova, zatim su otkrili neke ilegalne magacine a šverceri su pokušali da zapale robu, odnosno cigarete i da unište dokaze.
Na kraju se zavrišlo hapšenjem nekoliko osoba, među kojima i Muja Mujevića, za koga se vjeruje da je dugo vremena bio desna ruka Zorana Lazovića u projektu državnog šverca u ovom dijelu Crne Gore.
Nedugo potom uhapšen je nekadašnji agent ANB Duško Golubović, a u bjekstvu se našao vlasnik Rokšpeda, Sander Stanaj pod sumnjom da su samo 2020. i 2021. švercom cigareta oštetili državni budžet za preko 18 miliona eura.
Upravo u vrijeme kada je medijski otvorena priča o švrcu duvana preko Rožaja kao državnom projektu, prije punih petnaest godina, Portal RTCG je podsjetio na činjenicu da su se najzačajnije fabrike švercovanih cigareta na Balkanu nalazile u Nišu, Skoplju, Mojkovcu, Rovinju i Sarajevu.
Sagovornik našeg portala je kazao da su ilegalne cigarete iz Niša išle jednim krakom za Mađarsku i Evropsku uniju, a drugim za BiH i Crnu Goru. Iz Skoplja putevi duvana vodili su prema Grčkoj, Srbiji, BiH i EU.
Iz Mojkovca cigarete su najčešće išle prema Kosovu i jugu Italije. Cigarete iz Rovinja stizale su do Makedonije, BiH, Srbije. Rovinjska fabrika u to vrijeme imala je, možda i danas ima, i jedan pogon u Dubaiju odakle ilegalne cigarete stižu do Velike Britanije, kao i pogon u Maroku, za Španiju, Italiju i Francusku.
Cigarete iz Sarajeva jednim pravcem dolazile su u Crnu Goru i preko Crne Gore za Kosovo, a drugim krakom išle za Mađarsku i dalje prema zemljama EU.
Ovaj sagovornik kaže da su se švercerski kanali duvana kroz Crnu Goru vrlo često poklapali sa narko kanalima, kao i da su cigarete krijumčarile slične kriminalne grupacije koje su radile sa drogom.
Da je čitavo Rožaje bilo pretvoreno u magacinski prostor za skladištenje robe prije daljeg transporta prema Kosovu, svjedočili su tada otpušteni policajci Enver Dacić, Mithat Nurković, Hamdo Murić, Rešad Kalač i Nedžad Kuč, koji su svi, osim Envera koji je i danas u inostranstvu, kasnije pod pritiskom EU vraćeni na posao.
Oni su pričali da šverc dovana kroz Crnu Goru nikada nije prekidan, pa ni poslije izbijanja afere sa mojkovačkom fabrikom.
Otpušteni rožajski policajci su tvrdili da transport cigareta preko Rožaja ide tri puta nedjeljno, u količinama od petsto do hiljadu paketa u jednoj turi, kao i da nema pravila kojim danima se to radi, odnosno u zavisnosti od toga kada im je najbezbjedniji prolaz.
Oni su bili u posjedu i video materijala, koji su zajedno fotografijama i ostalim dokazima dostavili skupštinskom Odboru za bezbjednost. Na video snimcima, kako su pričali, može se vidjeti kako se vrši pretovar robe, odnosno kako je albanski šverceri preuzimaju i odlaze preko planinskih vrleti.
Na tim planinskim vrletima jedno čitavo stočarsko naselje, na planinskom prevoju Kula, na potezu Giljevo Polje – Crni Vrh, služiilo je upravo kao magacinski prostor za raznu akciznu robu, najčešće cigarete.
Jedan od njih svjedočio je kako je jednom prilikom zaustavio kolonu od čak sto dvadeset konja natovarenih sa oko hiljadu i četiristo paketa cigareta.
„Šta se desilo? Naređeno je ubrzo da se puste, jer je to ’program’. Šta je to značilo nego da je za to neko znao i odobrio“ – svjedočio je taj policajac prije deceniju i po.
Da su zaplene sa crnogorske strane granice prema Kosovu minorne u odnosu na količine cigareta koje prolaze, govori i slučaj kada je međunarodna policija u magacinu „Dukađini“ kod Peći, pronašla i oduzela u dva navrata preko trista tona cigareta koje su do tog skladišta stigle iz Crne Gore.
Tada su privedeni kontroverzni kosovski biznismeni Ekrem Luka i Naser Keljmendi, koji su se dovodili u vezu sa tim poslom, ali su usljed nedostatka dokaza pušteni.
O kakvom razmjeru šverca se radilo, priča sagovornik našeg portala, najbolje govori dokumentarni film koji je snimila britanska obavještajan služba MI 6, u kojem se govori o najvećim ilegalnim fabrikama duvana u Bugarskoj, Rumuniji, Ukrajini, Moldaviji, Rusiji.
U tim fabrikama kontejner cigareta šverceri nabavljali su po cijeni od svega dvjesta hiljada eura, dok je na tržištu Velike Britanije dostizao u to vrijeme cijenu od dva miliona.
U Rumuniji je, na primjer, samo 2011. godine prometovano lažnih cigareta u vrijednosti od preko osam milijardi eura.
U Kaljingradu, u Rusiji, u jednoj ilegalnoj fabrici proizvodilo se u minuti čak četiristo paklica cigareta, ili sto dvadeset kontejnera mjesečno. Šverceri su tamo kontejner kupovali za svega 70 hiljada eura, a prodaju za 4,4 miliona na zapadnoevropskom tržištu.
U Crnoj Gori tada je postojalo šest firmi koje su zvanično bile registrovane za promet cigareta, ali je problem bio u tome što su se te firme bavile i švercom i ilegalnih cigareta.
Sagovornik Portala RTCG kaže da su strane obavještajne službe sve to znale još tada, a da je crnogorska policija tek hapšenjem bivšeg agenta ANB Muja Mujevića kao desne ruke Zorana Lazovića u državnom projektu šverca duvana, krenula u direktan obračun sa tom hobotnicom u našoj državi.
Da su radili malo za državu, i više za sebe, govori i podatak i njihovom bogatstvu. Mujević je u međuvremenu postao „ugledni biznismen i investitor“ za koga u Rožajama tvrde da je, što u nekretninama, što u novcu, „tažak“ oko četrdeset miliona eura.
Da se šverceri ne predaju tako lako, govori činjenica da su ovog puta cigarete ilegalno prebačene sa Kosova u Crnu Goru. Ne radi se o velikoj koičini, ali se u ovom trenutku ne može sa sigurnošću reći kolike su razmjere tog obrnutog puta šverca cigareta, i da li je jučerašnji slučaju u Rožajama izolovan ili je to novi trend. Nije Kosovo slučajno dobilo naziv „Kolumbija u srcu Evrope“.
Коментари3
Остави коментар