- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
U toku
05. 05. 2025.
06:41 >> 06:44
Čitaj mi:
Svjedoci šverca cigareta dostupni istražiteljima
Ako bude realizovana inicijativa za formiranje Anketnog odbora Skupštine Crne Gore koji bi se bavio švercom duvana, rožajski policajci koji su svojevremeno bili otpušteni sa posla jer su prvi o tome progovorili, mogli bi dati značajne informacije i dokaze. Naravno, kako poslanicima tako i istražnim organima.
Nakon hapšenja „uglednog biznismena“ Muja Mujevića iz toga grada za koga je iz policije rečeno da je bio desna ruka Zorana Lazovića u projektu državnog šverca duvana u ovom dijelu države, to se čak nameće i kao obaveza.
Potrebno bi bilo obezbijediti prisustvo i Envera Dacića, koji se jedini od njih četiri nije vratio iz inostranstva, a za to su se možda sada stekli uslovi.
Dacić, jedan od prvih koji je progovorio o prekograničnom švercu i nakon permanetnih prijetnji kojima je u Crnoj Gori bio izložen, morao sa ženom i djecom da napusti državu i potraži bezbjednije mjesto u nekoj od zapadnoevropskih zemalja neko vrijeme je čak i tamo imao policijsku zaštitu.
On je bio prinuđen da u policijsku Luksemburgu zaštitu zatraži nakon činjenice da su se u toj državi dvije osobe, jedna iz Berana i druga iz Bara, raspitivale za njega u blizini mjesta gdje stanuje.
„Enver je najprije primijetio dva muškarca da ga prate. Da to nije bila slučajnost, shvatio je kada mu je prodavac u obližnjem marketu, naš čovjek, rekao da su se te osobe raspitivale za njega, gdje živi, s kim i tome slično. Nije se dvoumio i prijavio je slučaj tamošnjoj policiji. Na osnovu dokumentacije i onog što se zna šta mu se dešavalo u Crnoj Gori, odmah je dobio zaštitu“ – kaže dobro obaviješteni sagovonik Portala RTCG.
On je podsjetio da su trojica ostalih rožajskih policajaca koji su otišli iz Crne Gore, našli utočište u Švedskoj. Najprije je otišao Mithad Nurković i on je boravio negdje na sjeveru te zemlje, veoma daleko. Hamdo Murić i Rešad Kalač su južnije. Sva trojica su dobili dozvole za rad, besplatno školovanje za djecu, pravo na zdravstvene usluge i novčanu pomoć.
Rožajski policajci su vlastima u zemljama u kojima su tada nalazili utočište dali na uvid kompletnu dokumentaciju o prekograničnom švercu koju su posjedovali, sa spiskovima crnogorskih policijskih službenika i građana umiješanih u te prljave poslove.
„Hamdo je još tada rekao da je spreman da sve kaže i dao spisak crnogorskih policajaca i carinika koji su povezani sa kriminalcima i učestvuju u švercu. Ispričali su i da su najveći dio tih podataka dali crnogorskim državnim organima, ali da nije ništa učinjeno da se šverc zaustavi svjedocima tog kriminala u Crnoj Gori pruži zaštita“ . kazao je taj sagovornik.
Najprije je, zapravo, još u oktobru prošle 2010. godine bivši načelnik policije iz ovog grada Šemso Dedeić progovorio o načinima organizovanja kriminalnih grupa i švercu duvana, za koji je rekao da nikada nije prestao.
On je pozvao državne organe koji se bore protiv korupcije i organizovanog kriminala da provjere to što on priča i u nekoliko navrata poslije toga ponovio da u potpunosti stoji iza toga što je rekao.
Tadašnji direktor Uprave policije Veselin Veljović ga je, umjesto da pokrene istragu, javno prekorio što, navodno, o tome nije govorio dok je bio u službi, na šta je Dedeić odgovorio da je pričao i tada, „tamo gdje je trebalo“, na šta je Dedeić odgovorio da je govorio „tamo gdje je trebalo“.
Granični policajci iz Rožaja, revoltirani otpuštanjem sa posla poslije desetak i više godina rada, počeli su nakon toga da iznose u javnost veliki broj podataka i malo poznatih informacija o prekograničnom švercu, posebno prema Kosovu.
Upravo su oni „načeli“ priču o mojkovačkoj fabrici duvana, otkrili su da se šverc cigareta obavlja tri puta nedjeljno, da nema pravila kojim danima se to radi.
Od njih smo saznali za postojanje mnogobrojnih tajnih magacina švercovane robe, čak i u nekim fabrikama u Rožajama, i oko grada. Neke od tih magacina, prema njihovim riječima, obezbjeđivali su naoružani ljudi, koji nisu bili iz Rožaja. Pričali su i o šleperima punim kafe i hiljadama paketa cigareta, o stočarskom naselju na potezu Giljevo Polje - Crni Vrh koje koristi kao magacin.
Da kao magacin služi i jedna vikendica odmah pored magistralnog puta Rožaje – Peć, preko Kule, na crnogorskoj teritoriji. Da im je bilo zabranjeno da patroliraju na Kuli i drugim mjestima gdje se odvijao glavni pretovar švercovane robe i kako su sklanjani da bi se šverc nesmetano odvijao.
Ispričali su i o mnogim prijavljenim slučajevima šverca i osobama uhvaćenim u švercu svakojake robe, kao i droge koja se donosi i preuzima kod starog spomenika na Hajli. Oni juš tada ukazali i na načine prikrivanja i uništavanja podataka i upozorili da će početi da prozivaju imenima i švercere i policijske starješine koje pomažu prekogranični šverc.
Dobro obaviješteni u upućeni sagovonrik Portala RTCG ne samo da je potvrdio sve što su otpušteni policajci ispričali, već je rekao da informacije o tome imaju strane obavještajne agencije. Da se veoma dobro zna koje kriminalne grupe upravljaju tim poslovima sa kosovske strane, i sa sarađuju u Crnoj Gori.
Od bivših rožajskih policajaca u Crnoj Gori tada je ostao samo Nedžad Kuč, koji je priznao da bi i on isto učinio, ali da ne nije mogao da ostavi bolesne roditelje. Odavno su objelodanjena mnoga imena kriminalaca sa kosovske strane, jasno nagovještavajući još tada da crnogorski kriminalci koji sa njima sarađuju, u lancu opasnih veza, moraju imati debelu zaštitu države i moćnih pojedinaca.
Stvari su sada otišle odsta daleko. Nekoliko akcija policije u Rožajama, otkrivanje i oduzimanje desetak teretnih vozila za ilegalne puteve prema Kosovu, zatim direktan udara na neke magacine oko toga grada koje su šverceri u međuvremenu zapalili pokušavajući da prikriju dokaze, i na kraju hapšenje drugog čovjeka državnog projekta šverca duvana, otvara prostor za iznošenje dokaza.
Sigurno je da rožajski policajci, od koji su se četvorica pod pritiskom međunarodne zajednice vratila na posao, nisu govorili napamet. Njihova hrabrost iskazana još u to vrijeme sigurno danas nije manja.
Naprotiv. I zbog toga je potrebno kontaktirati Envera Dacića koji je još u inostranstvu, kao i ostele četvoricu. Sigurno je da, osim njihovog svjedočenja, nisu uništeni svi pisani tragovi i dokazi.
Коментари0
Остави коментар